Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

“Hey Mercedes, zaparkuj”. Brzmi jak sci-fi? Nie do końca…

Zautomatyzowane parkowanie? Tak, to się już dzieje.
Autonomiczne parkowanie Mercedes S lotnisko bez kierowcy

Zautomatyzowane parkowanie, które zmniejszy stres podczas wizyty na lotnisku: Bosch, Mercedes-Benz i firma Apcoa, operator parkingu, w przyszłości chcą wprowadzić wysoce zautomatyzowane parkowanie bez kierowcy na lotnisku w Stuttgarcie. Jak to działa?

AVP – Automated Valet Parking, czyli zautomatyzowane parkowanie

Nowy Mercedes-Benz Klasy S jest już przystosowany, by jako pierwszy na świecie seryjny pojazd zaoferować rozwiązania techniczne niezbędne dla przyszłej infrastruktury AVP. Opcjonalnie nabywcy mogą zamówić instalację wstępną dla tzw. systemu INTELLIGENT PARK PILOT, dzięki któremu – po odebraniu polecenia ze smartfona – Klasa S może samodzielnie pojechać na zarezerwowane miejsce parkingowe. 

Autonomiczne parkowanie Mercedes S lotnisko oczekiwanie
Samochód otrzymuje komendy ze smartfona (fot. Mercedes)

Lotniskowy parking zautomatyzowany

Jako pilotażowy obiekt dla planowanej komercyjnej usługi zautomatyzowanego parkowania będzie służył parking P6 na lotnisku w Stuttgarcie. To tutaj firmy przetestują sposób, w jaki rozwiązania zastosowane na pokładzie Klasy S współpracują z inteligentną infrastrukturą Boscha oraz cyfrową platformą APCOA FLOW operatora garażu, firmy Apcoa. Dzięki tej platformie cały proces parkowania odbywa się bez konieczności pobierania biletu i jest bezgotówkowy. Obecnie na lotniskowym parkingu trwają przygotowania do rozpoczęcia pilotażowej fazy usługi. Celem próby z udziałem egzemplarzy nowej Klasy S jest upewnienie się, że interakcje pomiędzy samochodami, infrastrukturą a operatorem parkingu przebiegają płynnie i są odpowiednio zoptymalizowane pod kątem użytkownika.

Autonomiczne parkowanie Mercedes S lotnisko wjazd na parking
Limuzyna porusza siępo parkingu bez kierowcy (fot. Mercedes)

Czy to w ogóle legalne?

W lipcu 2019 r. firmy Bosch i Mercedes-Benz po raz pierwszy na świecie otrzymały specjalne zezwolenie na realizację AVP dla wybranych egzemplarzy Klasy E bez „zapasowego” kierowcy w rzeczywistych warunkach ruchu na parkingu Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie. Z odpowiednią instalacją wstępną dla systemu INTELLIGENT PARK PILOT nowy Mercedes-Benz Klasy S jest teraz pierwszym seryjnym pojazdem wyposażonym w technologię AVP, która pozwala na parkowanie bez kierowcy. Jej działanie zależy jednak od przyszłej dostępności parkingów z odpowiednią infrastrukturą, a także od krajowych ustawodawców, którzy dadzą AVP zielone światło. Tym samym nowa Klasa S jest też pierwszym pojazdem na świecie wyposażonym we wstępną instalację do realizacji funkcji zautomatyzowanej jazdy SAE na poziomie 4., co stanowi drugi najwyższy poziom automatyzacji.

Autonomiczne parkowanie Mercedes S lotnisko wąski tunel
Wąskie rampy nie stanowią problemu dla komputera (fot. Mercedes)

Jak działa zautomatyzowane parkowanie?

Na parkingu P6 powstanie przestronna strefa wysiadania i odbioru, zapewniająca użytkownikom AVP wygodne miejsce na pozostawienie pojazdów. Gdy oni udadzą się do terminalu i dokonają odprawy, ich Klasa S sama zaparkuje w podziemiu, kierując się informacjami pozyskanymi z parkingowej infrastruktury. Innymi słowy, użytkownicy nie muszą martwić się już manewrowaniem czy utrudnionym wysiadaniem, kiedy znalezione w końcu miejsce okaże się za wąskie. Na potrzeby realizacji fazy testowej, która ma rozpocząć się wkrótce, początkowo parking P6 będzie dysponował dwoma miejscami zarezerwowanymi dla samochodów wyposażonych w technologię AVP. W przyszłości, wraz ze wzrostem zapotrzebowania i gdy – zgodnie z planem – parkowanie bez kierowcy stanie się standardem, liczba miejsc wzrośnie.

Autonomiczne parkowanie Mercedes S lotnisko czy trafi w bramę?
Automatyka to nie tylko samochód, ale również parking (fot. Mercedes)

Cyfrowy umysł zautomatyzowanego parkowania

Podczas pilotażowej fazy zautomatyzowanego parkowania na lotnisku w Stuttgarcie swoją premierę będą miały nowej kamery wideo Boscha, które są w stanie identyfikować wolne miejsca parkingowe, monitorować okoliczne uliczki i ich otoczenie, a także wykrywać przeszkody lub osoby. Wcześniej do tego celu używano lidarów. Specjalne centrum kontroli zlokalizowane na terenie w garażu oblicza trasę, którą samochody muszą pokonać, aby dotrzeć do dostępnego miejsca. Dzięki informacjom z kamer pojazdy mogą poruszać się po parkingu samodzielnie – nawet po wąskich rampach prowadzących na różne kondygnacje. Pokładowa technika w autonomiczny sposób przekształca informacje z infrastruktury na odpowiednie manewry. Jeśli np. kamery wykryją nieoczekiwaną przeszkodę, auto bezpiecznie się zatrzyma.

Autonomiczne parkowanie Mercedes S lotnisko oczekiwanie
Technologia = wygoda (fot. Mercedes)

Więcej samochodów, więcej miejsc parkingowych

Usługa parkowania bez kierowcy pozwoli oszczędzić czas i uniknąć długich spacerów do samochodu. Bosch i Mercedes-Benz torują drogę w kierunku upowszechnienia tego rozwiązania, wprowadzając pierwsze na świecie oparte na infrastrukturze zautomatyzowane parkowanie samochodu na poziomie 4. SAE w rzeczywistych warunkach ruchu parkingowego. Płynną komunikację pomiędzy pojazdami a elementami infrastruktury zapewniają zunifikowane standardy i interfejsy. Celem firmy Bosch na przyszłość będzie wyposażanie w technologię infrastruktury AVP coraz większej liczby obiektów parkingowych. Zwiększając dostępność w pełni zautomatyzowanych usług parkingowych, te same parkingi mogłyby pomieścić nawet o 20% pojazdów więcej. Co więcej, parkowanie bez kierowcy sprawdza się szczególnie w przypadku wąskich, odległych, a zatem nieatrakcyjnych miejsc parkingowych, których ludzie z natury unikają.

Total
0
Shares