Hulajnogi elektryczne – 5 najlepszych modeli

Hulajnogi elektryczne to coraz popularniejszy środek transportu w zatłoczonych miastach. Które modele są godne uwagi? Oto nasz wybór.

Dawniej hulajnogi kojarzyły się głównie z zabawką i to dla młodszych dzieci, starsze korzystały już z rowerów. Dziś śmiało możemy mówić o rewolucji w transporcie. Hulajnogi stały się bardzo popularnym środkiem transportu w miastach, ułatwiają to też liczne firmy oferujące hulajnogi elektryczne na wynajem krótkoterminowy. Również konsumenci dziś mają szeroki wybór hulajnóg z napędem elektrycznym. Przyjrzeliśmy się tematyce bliżej i możemy wam zaprezentować 5 najlepszych naszym zdaniem modeli tych pojazdów.

Każdy ranking to swego rodzaju pułapka. Określenie “najlepszego” urządzenia w jakiejkolwiek kategorii jest trudne nie dlatego, że problemem jest porównanie parametrów konkretnych modeli – to może zrobić każdy. Trudność zadania polega na tym, że my mamy różne gusta i różne potrzeby. Jeden szuka hulajnogi do krótkich tras, inna osoba chce z tego typu pojazdu uczynić swój główny środek transportu. Różne potrzeby oznaczają różne wyzwania, które konkretny model ma spełnić. Dlatego też w naszym rankingu nie określamy “tej jedynej”, bezwzględnie najlepszej hulajnogi. Proponujemy za to pięć modeli, które naszym zdaniem są na tyle funkcjonalne i uniwersalne, że usatysfakcjonują ludzi o różnych potrzebach względem takiego sposobu przemieszczania się.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę dokonując wyboru hulajnogi? Przede wszystkim dopracowana konstrukcja powinna być solidna i jednocześnie lekka. Dobrze, by jej konstrukcja była składana, co ułatwi jej transport np. samochodem. Istotne znaczenie ma również wielkość kół. Generalnie im większe koła, tym łatwiej pokonać wszelkie nierówności i inne przeszkody. Obowiązkowo należy sprawdzić, czy dany model ma antypoślizgowy podest. Ześlizgnięcie się z jadącej hulajnogi to nic przyjemnego.

Obowiązkowym wyposażeniem dobrej hulajnogi powinno być również oświetlenie (z przodu i z tyłu) oraz hamulec ręczny. Bajery w postaci tempomatu (tak, są takie modele) mogą przydać się jedynie tym, którzy naprawdę chcą korzystać przede wszystkim z tego środka transportu i to na dłuższych trasach. Jeżeli chcecie podróżować hulajnogą bez względu na pogodę, zadbajcie o wybór modelu wodoszczelnego. Pojemność akumulatora, zasięg, czy czas ładowania to oczywiście istotne parametry i ze sobą powiązane, ale tutaj wybór powinien zależeć od naszych potrzeb. Jeżeli na przykład mieszkamy na 4 piętrze bez windy i zamierzamy pokonywać dziennie hulajnogą nie więcej niż 5 km, to kupno ciężkiej (siłą rzeczy) hulajnogi o zasięgu 50 km, niezależnie od jej rzeczywistej funkcjonalności, mija się z celem. Ok. Nie przedłużamy, czas na opisy wyróżnionych przez nas modeli. Oto najlepsze naszym zdaniem hulajnogi elektryczne.

Ninebot by Segway KickScooter Max G30

Ninebot by Segway KickScooter Max G30 (fot. Segway)

Produkt dla tych, dla których alternatywne środki transportu nie istnieją. Olbrzymie (jak na hulajnogę), aż 10-calowe koła z łatwością pokonują wszelkie typowe przeszkody w miejskiej dżungli. Maksymalna prędkość tej hulajnogi to 25 km/h. Szczególnie imponujący jest zasięg. Pomiędzy kolejnymi naładowaniami akumulatora (551 Wh) powinniśmy przejechać nawet 65 km!

Model ten wyposażony jest w podwójny system hamowania, co istotnie zwiększa poziom bezpieczeństwa. Nie brakuje odpowiedniego oświetlenia (z przodu i z tyłu), a także bocznych odblasków. Dodatkowo kolorowy wyświetlacz zawsze informuje nas o parametrach jazdy, zasięgu, prędkości itp. Czas ładowania tej hulajnogi to aż 6 godzin. Długo, ale pamiętajmy o zasięgu. Sprzęt jest też ciężki, waży 18 kg. Zgodnie z deklaracjami producenta udźwignie użytkownika o wadze do 100 kg. Dla wielu pasjonatów tego środka transportu to zdecydowanie jeden z najlepszych modeli dostępnych na rynku.

Cena: ok. 3600 zł

Xiaomi MiJia M365 Black Pro

Xiaomi MiJia M365 Black Pro (fot. Xiaomi)

Ta hulajnoga to dobra propozycja dla tych, którzy nie zamierzają pokonywać olbrzymich odległości, ale nie chcą oszczędzać na bezpieczeństwie. Podwójny układ hamulcowy (hamulce tarczowe), wbudowane światła przednie i tylne, antypoślizgowy podest i kierownica, system odzyskiwana energii podczas hamowania – to wszystko tu jest. Zasięg jest mniejszy od wyżej wymienionego modelu, ale też spory – wynosi 45 km. Hulajnogą można zarządzać za pomocą aplikacji mobilnej (połączenie przez Bluetooth). Smartfon można też wykorzystać do zaktualizowania oprogramowania wewnętrznego samej hulajnogi.

Akumulator ma pojemność 12800 mAh i ładuje się do 9 godzin (długo!). Maksymalna prędkość tego modelu to 25 km/h, ale dostępny jest też tryb oszczędzania energii, w którym szybkość jest ograniczona do 18 km/h. Mniejszy akumulator oznaczają też mniejszą wagę – urządzenie waży 14,2 kg, a dzięki bardzo łatwemu systemowi składania, bez problemu możemy hulajnogę przetransportować. 8,5-calowe koła dobrze radzą sobie z nierównościami. Propozycja chińskiej marki Xiaomi to właściwie dobry wybór dla każdego (dorosłego) zainteresowanego takim środkiem transportu. Zdecydowanie jeden z bardziej uniwersalnych modeli na rynku.

Cena: ok. 2600 zł

Rider Freak 8″ Black

Hulajnoga
Rider Freak 8″ Black (fot. Rider)

Model ten zasługuje na uwagę ze względu na niską cenę przy przyzwoitych parametrach. W tym przypadku mamy koła o średnicy 8″, ale dzięki przedniemu amortyzatorowi komfort jazdy jest wyższy niż w przypadku modeli pozbawionych amortyzatorów. Akumulator o pojemności 6 Ah umożliwia pokonanie w optymalnych warunkach do 22 km pomiędzy ładowaniami. Mniejszy akumulator i zasięg oznaczają również krótszy czas ładowania, który w tym przypadku wynosi niecałe 3 godziny.

Ciekawostką jest, że producent deklaruje, iż tą niewielką hulajnogą elektryczną mogą poruszać się osoby ważące nawet 120 kg (zwykle ograniczeniem jest 100 kg). Oczywiście ludzie z nadwagą nie mają co liczyć na osiągnięcie maksymalnego deklarowanego zasięgu. Biorąc pod uwagę cenę i możliwości to dobry model dla początkujących. Uwaga, z Rider Freak nie należy korzystać podczas deszczu, pamiętajmy o omijaniu kałuż. W przeciwieństwie do poprzednio opisanych modeli ta hulajnoga nie jest odporna na zachlapania.

Cena: ok. 999 zł

Motus Scooty 8.5 Fit Lovers Edition

Motus Scooty 8.5 Fit Lovers Edition

Kolejna hulajnoga elektryczna dla osób, które zwracają uwagę na cenę, ale zależy im też na przyzwoitej jakości i parametrach. Koła o średnicy 8,5 cala z pneumatycznymi oponami bezdętkowymi zapewniają wystarczający komfort. Silnik o mocy 350 W pozwala rozpędzić się do 25 km/h, ale dla spokojniejszych użytkowników dostępny jest tryb Eco z prędkością ograniczoną do 15 km/h.

Ciekawostką jest też to, że słowa “Fit Lovers” w nazwie nie znalazły się tam przypadkiem. Tym modelem możemy również jechać jak klasyczną hulajnogą – siłą własnych mięśni. Zaletą jest hamulec tarczowy tylnego koła, nie zabrakło też odpowiedniego oświetlenia. Zasięg? 25 km. Akumulator o pojemności 7800 mAh ładuje się 4 godziny. Waga tego modelu to 12,5 kg.

Cena: ok. 1350 zł

Hot Wheels HT-KS-5.5 – coś dla dzieci

Hot Wheels HT-KS-5.5 (fot. Mattel)

Na koniec propozycja dla rodziców, których pociechy bardzo chciałyby hulajnogę elektryczną. Kupno modelu “dorosłego” to fatalny pomysł, bo będzie on zbyt szybki i po prostu zbyt niebezpieczny dla dziecka. Zresztą wielu producentów “dużych” elektrycznych hulajnóg zaleca by z urządzenia korzystały osoby w wieku co najmniej 16 lat i starsze.

Na szczęście rynek pamięta też o najmłodszych użytkownikach tego typu sprzętu, a model sygnowany marką Hot Wheels należącą do znanej z wielu zabawek firmy Mattel jest tego dobrym przykładem. Hulajnoga elektryczna ma 5,5-calowe kółka, rozpędza się do bezpiecznej prędkości 6 km/h, ma udźwig do 50 kg. Akumulator ma pojemność 4500 mAh, co zapewnia maksymalny zasięg wynoszący 6 km. Czas ładowania to 6 godzin. Waga hulajnogi: 7,2 kg.

Cena: ok. 600 zł

Uwaga na przepisy!

Na koniec naszego zestawienia jeszcze garść informacji. Planując kupno hulajnogi pamiętajmy, że w myśl dzisiejszego stanu prawnego osoba poruszająca się na hulajnodze (a także na innych tzw. UTO – Urządzeniach Transportu Osobistego) jest… pieszym. To oznacza, że formalnie rzecz biorąc mknąc na hulajnodze 25 km/h nie możemy korzystać z dróg dla rowerów, gdy obok tej drogi jest zwykły chodnik. Absurd? Cóż, nie po raz pierwszy prawo nie nadąża za technologią. Oczywiście rząd pracuje nad wprowadzeniem stosownych zmian, bo dziś sytuacja przypomina wolną amerykankę. 11 sierpnia 2020 roku Ministerstwo Sprawiedliwości pracujące nad projektem nowelizacji prawa i dostosowaniem go do stanu faktycznego (czyli obecności hulajnóg i innych UTO w rękach ludzi) proponuje (to na razie tylko projekt) m.in. następujące reguły:

  • Hulajnogą będziemy mogli poruszać się maks. 8 km/h po chodniku
  • Po ulicy maksymalna dopuszczalna prędkość UTO to 20 km/h
  • Najszybciej pojedziemy ścieżką rowerową: 25 km/h – dziś jazda hulajnogą po ścieżce może oznaczać mandat.
  • De facto projekt MS zrównuje uprawnienia użytkowników hulajnóg elektrycznych z rowerzystami

Hulajnogi elektryczne to z całą pewnością interesująca propozycja do miasta. Połączenia komunikacją miejską nie zawsze są optymalne, a coraz większe korki, strefy płatnego parkowania, brak miejsc do parkowania, potrafią skutecznie zniechęcić zmotoryzowanych. Hulajnogi to dla wielu osób remedium na bolączki transportowe współczesnego miasta.

Total
1
Shares
Related Posts