Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Hulajnogi elektryczne – 5 najlepszych modeli

Hulajnogi elektryczne to coraz popularniejszy środek transportu w zatłoczonych miastach. Które modele są godne uwagi? Oto nasz wybór.
hulajnogi
Hulajnogi to coraz popularniejszy środek transportu w mieście (fot. Shutterstock)

Dawniej hulajnogi kojarzyły się głównie z zabawką i to dla młodszych dzieci, starsze korzystały już z rowerów. Dziś śmiało możemy mówić o rewolucji. Hulajnogi stały się bardzo popularnym środkiem transportu w miastach, ułatwiają to też liczne firmy oferujące hulajnogi elektryczne na wynajem krótkoterminowy, a ustawodawca od dłuższego czasu głowi się jak uporządkować przepisy dotyczące UTO (Urządzenie Transportu Osobistego). Również konsumenci dziś mają szeroki wybór hulajnóg z napędem elektrycznym. Przyjrzeliśmy się tematyce bliżej i możemy wam zaprezentować 5 najlepszych naszym zdaniem modeli tych pojazdów. Elektryczna hulajnoga to także dobry wstęp do ewentualnego elektrycznego motocykla w przyszłości np. takiego jak Harley-Davidson Live Wire.

Najlepsze czyli?

Hulajnoga będzie najlepsza, gdy będzie optymalnie dopasowana do naszych potrzeb (fot. Shutterstock)

Każdy ranking to swego rodzaju pułapka. Określenie “najlepszego” urządzenia w jakiejkolwiek kategorii jest trudne nie dlatego, że problemem jest porównanie parametrów konkretnych modeli – to może zrobić każdy. Trudność zadania polega na tym, że mamy różne gusta i różne potrzeby. Jeden szuka hulajnogi do krótkich tras, inna osoba chce z tego typu pojazdu uczynić swój główny środek transportu. Różne potrzeby oznaczają różne wyzwania, które konkretny model ma spełnić. Dlatego też w naszym rankingu nie określamy “tej jedynej”, bezwzględnie najlepszej hulajnogi. Proponujemy za to pięć modeli, które naszym zdaniem są na tyle funkcjonalne i uniwersalne, że usatysfakcjonują ludzi o różnych potrzebach względem takiego sposobu przemieszczania się.

Na co zwrócić uwagę?

Hulajnogi elektryczne
Różne rozmiary kółek, różne parametry, różne cechy – jak wybrać mądrze? (fot. Shutterstock)

Na co powinniśmy zwrócić uwagę dokonując wyboru hulajnogi? Przede wszystkim dopracowana konstrukcja powinna być solidna i jednocześnie lekka. Dobrze, by hulajnoga była składana, co ułatwi jej transport np. samochodem. Istotne znaczenie ma również wielkość kół. Generalnie im większe koła, tym łatwiej pokonać wszelkie nierówności i inne przeszkody. Obowiązkowo należy sprawdzić, czy dany model ma antypoślizgowy podest. Ześlizgnięcie się z jadącej hulajnogi to nic przyjemnego.

Obowiązkowym wyposażeniem dobrej hulajnogi powinno być również oświetlenie (z przodu i z tyłu) oraz hamulec ręczny. Bajery w postaci tempomatu (tak, są takie modele) mogą przydać się jedynie tym, którzy naprawdę chcą korzystać przede wszystkim z tego środka transportu i to na dłuższych trasach. Jeżeli chcecie podróżować hulajnogą bez względu na pogodę, zadbajcie o wybór modelu wodoszczelnego. Pojemność akumulatora, zasięg, czy czas ładowania to oczywiście istotne parametry i ze sobą powiązane, ale tutaj wybór powinien zależeć od naszych potrzeb. Jeżeli na przykład mieszkamy na 4 piętrze bez windy i zamierzamy pokonywać dziennie hulajnogą nie więcej niż 5 km, to kupno ciężkiej (siłą rzeczy) hulajnogi o zasięgu 50 km, niezależnie od jej rzeczywistej funkcjonalności, mija się z celem. Ok. Nie przedłużamy, czas na opisy wyróżnionych przez nas modeli. Oto najlepsze naszym zdaniem hulajnogi elektryczne.

Ninebot by Segway KickScooter Max G30

Ninebot by Segway KickScooter Max G30 (fot. Segway)

Produkt dla tych, dla których alternatywne środki transportu nie istnieją. Olbrzymie (jak na hulajnogę), aż 10-calowe koła z pneumatycznymi oponami z łatwością pokonują wszelkie typowe przeszkody w miejskiej dżungli. Maksymalna prędkość tej hulajnogi to 25 km/h. Szczególnie imponujący jest zasięg. Pomiędzy kolejnymi naładowaniami akumulatora (551 Wh) powinniśmy przejechać nawet 65 km! Hulajnoga radzi sobie nawet z 20-stopniowymi wzniesieniami

Model ten wyposażony jest w podwójny system hamowania, co istotnie zwiększa poziom bezpieczeństwa. Nie brakuje odpowiedniego oświetlenia (z przodu i z tyłu), a także bocznych odblasków. Dodatkowo kolorowy wyświetlacz zawsze informuje nas o parametrach jazdy, zasięgu, prędkości itp. Czas ładowania tej hulajnogi to aż 6 godzin. Długo, ale pamiętajmy o zasięgu. Sprzęt jest też ciężki, waży 18 kg, ale jego przenoszenie ułatwia możliwość szybkiego złożenia. Zgodnie z deklaracjami producenta udźwignie użytkownika o wadze do 100 kg. Dla wielu pasjonatów tego środka transportu to zdecydowanie jeden z najlepszych modeli dostępnych na rynku.

Cena modelu Ninebot by Segway KickScooter Max G30: ok. 3600 zł

Xiaomi Mi Electric Scooter M365 Pro 2 Black

Xiaomi Mi Electric Scooter M365 Pro 2 Black – bardzo uniwersalny sprzęt, składa się w kilka sekund (fot. Xiaomi)

Ta hulajnoga to dobra propozycja dla tych, którzy nie zamierzają pokonywać olbrzymich odległości, ale nie chcą oszczędzać na bezpieczeństwie. Jest to ulepszony ubiegłoroczny model (M365 Pro). Podwójny układ hamulcowy (hamulce tarczowe), wbudowane światła przednie i tylne, antypoślizgowy podest i kierownica, system odzyskiwana energii podczas hamowania – to wszystko tu jest. Zasięg jest mniejszy od wyżej wymienionego modelu, ale też spory – wynosi 45 km. Hulajnogą można zarządzać za pomocą aplikacji mobilnej (połączenie przez Bluetooth). Smartfon można też wykorzystać do zaktualizowania oprogramowania wewnętrznego samej hulajnogi. W tegorocznym wydaniu szlagieru transportowego marki Xiaomi dodano m.in. wspornik błotnika, hulajnogę wyposażono w wydajniejsze oświetlenie, a także wyraźniejsze elementy odblaskowe. Podczas hamowania sprzęt potrafi odzyskiwać energię.

Akumulator ma pojemność 474 Wh i ładuje się do 9 godzin (długo!). Maksymalna prędkość tego modelu to 25 km/h, ale taką uzyskamy w trybie Sport. Oprócz tego hulajnoga umożliwia jeszcze korzystanie z trybu standardowego (V max do 20 km/h), a także bardzo spokojnego i energooszczędnego tzw. trybu pieszego (szybkość do 5 km/h). Urządzenie waży 14,2 kg, a dzięki bardzo łatwemu systemowi składania, bez problemu możemy hulajnogę przetransportować. 8,5-calowe koła (pneumatyczne) dobrze radzą sobie z nierównościami. Propozycja chińskiej marki Xiaomi to właściwie dobry wybór dla każdego (dorosłego) zainteresowanego takim środkiem transportu. Zdecydowanie jeden z bardziej uniwersalnych modeli na rynku.

Cena modelu Xiaomi Mi Electric Scooter M365 Pro 2 Black: ok. 2600 zł

Rider Freak 8″ Black

Hulajnoga
Rider Freak 8″ Black (fot. Rider)

Model ten zasługuje na uwagę ze względu na niską cenę przy przyzwoitych parametrach. Sprzęt ten można kupić już poniżej granicy 1000 zł, co dla wielu osób ma istotne znaczenie. Mimo niższej ceny, funkcjonalność tego urządzenia jest na wysokim poziomie. Trakcję zapewniają 8-calowe koła pneumatyczne, dodatkowo model ten wyposażono w przedni amortyzator, dzięki któremu komfort jazdy jest wyższy niż w przypadku modeli pozbawionych amortyzatorów. Akumulator o pojemności 6 Ah umożliwia pokonanie w optymalnych warunkach do 22 km pomiędzy ładowaniami. Mniejszy akumulator i zasięg oznaczają również krótszy czas ładowania, który w tym przypadku wynosi niecałe 3 godziny.

Ciekawostką jest, że producent deklaruje, iż tą niewielką hulajnogą elektryczną mogą poruszać się osoby ważące nawet 120 kg (zwykle ograniczeniem jest 100 kg). Oczywiście ludzie z nadwagą nie mają co liczyć na osiągnięcie maksymalnego deklarowanego zasięgu. Biorąc pod uwagę cenę i możliwości to dobry model dla początkujących. Uwaga, z Rider Freak nie należy korzystać podczas deszczu, pamiętajmy o omijaniu kałuż. W przeciwieństwie do poprzednio opisanych modeli ta hulajnoga nie jest odporna na zachlapania. Sprzęt jest też stosunkowo lekki – po złożeniu (składa się go bardzo łatwo) waży tylko 8,5 kg.

Cena modelu Rider Freak 8″ Black: ok. 999 zł

Motus Scooty 10

Motus Scooty 10 (fot. producent)

To produkt dla tych, którzy cenią sobie przede wszystkim wygodę. Hulajnoga marki Motus jest nieco większa od większości modeli (jest wyższa, cenna uwaga dla wysokich użytkowników). Trakcję zapewniają duże 10-calowe koła pneumatyczne bezdętkowe. O bezpieczeństwo użytkownika dba nie tylko dobrej jakości oświetlenie i elementy odblaskowe, ale przede wszystkim podwójny system hamowania (jeden hamulec bębnowy i jeden hamulec rekuperacyjny w silniku elektrycznym). Jedyną wadą, o ile w ogóle można to tak ująć, jest brak amortyzatora, ale to model do miasta a nie terenowy, a przy tym rozmiarze kół ich amortyzacja na miejskich trotuarach będzie wystarczająca.

Sugerowany przez producenta zasięg to 65 km, ale ta wartość dotyczy raczej lżejszych użytkowników – warto zaznaczyć, że z tego modelu mogą korzystać również tęgie osoby. Duży akumulator o pojemności 15 Ah nawet w przypadku osób z nadwagą zapewni duży, kilkudziesięciokilometrowy zasięg. Uzupełnienie akumulatora rozładowanego trwa do 8 godzin. Nominalna moc silnika tej hulajnogi to 350 W, ale możliwy jest tymczasowy uzysk nawet 700 W. Podobnie jak w przypadku modelu marki Xiaomi, również tu mamy 3 tryby jazdy z prędkościami maks. odpowiednio: 25 km/h, 20 km/h i 15 km/h. Ciekawostką jest tempomat załączany poprzez przytrzymanie manetki gazu w jednej pozycji przez 6 sekund.

Cena modelu Motus Scooty 10: ok. 2000 zł

Dla najmłodszych – Hot Wheels HT-KS-5.5

Na koniec propozycja dla rodziców, których pociechy bardzo chciałyby hulajnogę elektryczną. W tym przypadku najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo młodego podróżnika! Kupno modelu przeznaczonego dla osoby dorosłej to bardzo zły pomysł. Hulajnogi “dorosłe” są zbyt szybkie, niebezpieczne i po prostu niedostosowane ergonomicznie do dziecięcej postury. Zresztą wielu producentów “dużych” elektrycznych hulajnóg zaleca by z urządzenia korzystały osoby w wieku co najmniej 16 lat i starsze.

Na szczęście rynek pamięta też o najmłodszych użytkownikach tego typu sprzętu, a model sygnowany marką Hot Wheels należącą do znanej z wielu zabawek firmy Mattel jest tego dobrym przykładem. Hulajnoga elektryczna ma 5,5-calowe kółka, rozpędza się do bezpiecznej prędkości 6 km/h, ma udźwig do 50 kg. Akumulator ma pojemność 4500 mAh, co zapewnia maksymalny zasięg wynoszący 6 km. Czas ładowania to 6 godzin. Waga hulajnogi: 7,2 kg.

Cena modelu Hot Wheels HT-KS-5.5: ok. 350 zł

Uwaga na przepisy!

Rząd pracuje nad prawnym unormowaniem ruchu hulajnóg i innych urządzeń UTO (fot. Shutterstock)

26 stycznia 2021 roku Ministerstwo Infrastruktury opublikowało dokument informujący o projekcie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten ma za zadanie uregulować status prawny urządzeń napędzanych elektrycznie oraz urządzeń napędzanych siłą mięśni, które przeznaczone są do poruszania się po drogach publicznych. Projekt wprowadza pierwszeństwo pieszego w stosunku do kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego (UTO) poruszającego się po części infrastruktury przeznaczonej dla ruchu pieszych. Kierujący tymi pojazdami będą zobowiązani do ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu.

Pamiętajmy jednak, że póki co to projekt zmian, nie weszły one jeszcze w życie, niemniej warto wiedzieć jakie w tym zakresie plany ma rząd. Czego zatem nie wolno będzie robić, korzystając z hulajnogi? Zabronione ma być:

  • kierowanie hulajnogą po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h,
  • kierowanie hulajnogą lub urządzeniem transportu osobistego osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenie hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego innych osób, zwierząt i przedmiotów,
  • ciągnięcie lub holowanie hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego innych pojazdów,
  • pozostawianie hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

Hulajnoga elektryczna ma być definiowana jako pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Total
1
Shares