Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Hypercar Toyoty. Logo GR staje się coraz mocniejsze

Toyota GR Super Sport (fot. mat. prasowe)
Toyota GR Super Sport (fot. mat. prasowe)

“Lineup” (gama modelowa) Toyot oznaczonymi logo GR rozrasta się jak przysłowiowe grzyby pod deszczu! To dobrze – bardzo dobrze! Oto najnowszy japoński projekt, który swoim klimatem przypomina Nissana R390 GT1 w wersji drogowej! Do wspaniałego i dzikiego rally-hatcha Yarisa GR, do sportowej Supry GR oraz do nowej Toyoty GR 86 dołączy jeszcze jeden bolid – tym razem będzie to pełnokrwisty hypercar. Oto Toyota GR 010.

Toyota GR Super Sport (fot. mat. prasowe)
Toyota Gazoo Racing 010 (fot. mat. prasowe)

Samochód w wersji produkcyjnej, zapowiedziany był w już styczniu 2018 r, ale Autocar.co.uk podaje, że teraz mowa o dacie debiutu i, że auto pojawi się na rynku w przyszłym roku. Nazwa? Prawdopodobnie GR 010. Czy nowa Toyota poradzi sobie w walce z Mercedes-AMG One?

Ten GR to wyścigówka na ulicę!

Toyota GR Super Sport (fot. mat. prasowe)
Profil auta wyścigowego (fot. mat. prasowe)

Technologia i silnik w GR 010

Maszyna powstanie z włókna węglowego i otrzyma silnik umieszczony centralnie z układem hybrydowym. Toyota trzyma się swojego pierwotnego planu – to będzie drogowy bolid rodem z Le Mans. Oczekuje się, że firma zastosuje podwójnie doładowany silnik V6 o pojemności 2,4 litra, zaadaptowany z samochodu wyścigowego TS050 Hybrid. Podobno moc 986 koni mechanicznych jest realna, ale Autocar twierdzi, że ostateczna wersja będzie miała jeszcze więcej mocy dzięki trójsilnikowej konfiguracji hybrydowej. Tak czy inaczej, 010 będzie mocniejszy od wersji torowej, ponieważ ta została ograniczona do 670 KM z hybrydowego 3,0-litrowego silnika V6 zgodnie z najnowszymi przepisami klasy LMH.

Toyota GR Super Sport (fot. mat. prasowe)
Toyota Gazoo Racing (fot. mat. prasowe)

Dlaczego? Bo mogą!

Chociaż od czasu zmiany przepisów wyścigowych nie jest już potrzebny jeżdżący po drogach odpowiednik wyścigowego bolidu Le Mans Hypercar, to Toyota i tak to zrobi. A wiecie dlaczego? Bo może! Nie wiadomo jednak ile powstanie takich aut. Wraz ze zmianą przepisów Toyota nie musi już wyprodukować już nawet 20 sztuk homologacyjnych, ale biorąc pod uwagę pieniądze, czas oraz wysiłek włożony w projekt, to sądzimy, że powstanie więcej GR Super Sport / GR 010. Kto chętny?

Total
0
Shares