Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ile dziś kosztuje Lamborghini Miura? Na ten egzemplarz nie starczyłoby 10 mln zł!

Lamborghini Miura SV (fot. Lamborghini)
Lamborghini Miura SV (fot. Lamborghini)

Niecały miesiąc temu podczas aukcji RM-Sotheby w Paryżu sprzedano dwa najbardziej kultowe samochody Lamborghini w rekordowych cenach. Modelami oferowanymi przez słynny dom aukcyjny były Miura SV z 1971 r. o numerze podwozia 4840 i Countach LP 400 z 1977 r. numer 1120262.

Lamborghini Miura SV (fot. Lamborghini)
Miura SV nie ma rzęs dookoła reflektorów (fot. Lamborghini)

Oba samochody miały trudną historię, podczas której były nie raz modyfikowane estetycznie i mechanicznie. Na szczęście oba zostały odrestaurowane przez najlepszych ekspertów. Miura SV otrzymała również pożądany certyfikat oryginalności wydawany przez Lamborghini Polo Storico, który wpłynął na jej cenę.

Lamborghini Miura SV (fot. Lamborghini)
Miura SV (fot. Lamborghini)

Jest coraz drożej

„To przyjemny, ale nie zaskakujący wynik, ponieważ potwierdza wyraźny trend” – mówi Paolo Gabrielli, szef działu obsługi posprzedażnej w Automobili Lamborghini, która nadzoruje Polo Storico.

Oto skąd wzięła się nazwa “Lambo doors” (fot. Lamborghini)

Klasyczne Lamborghini cieszą się coraz większym zainteresowaniem czołowych kolekcjonerów na świecie, którzy w swoich samochodach poszukują najwyższego stopnia oryginalności. Program renowacyjny Polo Storico, obok wsparcia najlepszych niezależnych specjalistów wiedzą, dokumentacją i oryginalnymi częściami zamiennymi, umożliwia także uzyskanie fabrycznej jakości, która jest tak ceniona przez kolekcjonerów.

Miura za “dużą bańkę”

Miura SV, certyfikowana przez Polo Storico, jest jednym ze 150 wyprodukowanych samochodów, które zostały przebudowane na typ “Jota”. Ten egzemplarz został przywrócony do oryginalnego wyposażenia. Samochód osiągnął zawrotną cenę 2,4 mln euro tym samym ustępując tylko jednemu egzemplarzowi sprzedanemu przez Gooding & Co. w Londynie we wrześniu ubiegłego roku, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Profil skrzydła (fot. Lamborghini)

Lamborghini Countach Roda Stewarta

Z kolei Countach LP 400, który należał do piosenkarza Roda Stewarta, został wyprodukowany tylko w 157 egzemplarzach. Ta sztuka w swojej przeszłości była np. przerabiana na kabriolet. Na szczęście to Lamborghini zostało odrestaurowane do pierwotnej specyfikacji. LP 400 został sprzedany na aukcji za kwotę 775 000 euro, czyli ponad 3.5 mln zł.

Countach LP 400 (fot. Lamborghini)

Lamborghini Polo Storico

Polo Storico, zainaugurowane w 2015 roku, to dział Automobili Lamborghini odpowiedzialny za pielęgnowanie dziedzictwa firmy z Sant’Agata Bolognese. Renowacja i certyfikacja wszystkich samochodów Lamborghini wyprodukowanych do 2001 roku to tylko niektóre z zadań tej dywizji. Polo Storico jest również odpowiedzialne za rekonstrukcję części zamiennych do zabytkowych Lamborghini i co roku wprowadzanych jest około 200 nowych elementów. Polo Storico odpowiada też za konserwację i zarządzanie archiwum, za pomocą którego dział na celu wspieranie renowacji wszystkich klasycznych Lamborghini.

wnętrze Miury SV (fot. Lamborghini)
kokpit Countach LP 400 (fot. Lamborghini)
Total
0
Shares