Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ile jest wart kawałek Porsche Jamesa Deana?

Porsche Jamesa Deana (fot. bringatrailer.com)
Porsche Jamesa Deana (fot. bringatrailer.com)

Kolekcjonowanie to nie jest “sport” dla ludzi pustych portfelach. Faktycznie, czasem ktoś znajdzie w piwnicy coś bardzo wartościowego, ale jeśli pasjonuje Cię zbieranie oficjalnymi kanałami, to z pewnością nie raz widziałeś szalone kwoty na aukcjach za nietypowe przedmioty z ciekawą historią. Oto jedna z nich – aukcja na której sprzedawany jest tylny most ze skrzynią biegów (tzw. transaxle) z Porsche 550 Spyder, w którym zgniął James Dean.

Transaxle z Porsche Deana

Porsche Jamesa Deana (fot. bringatrailer.com)
Drogocenna skrzynia biegów (fot. bringatrailer.com)

Podobno ta czterobiegowa manualna skrzynia biegów była częścią Porsche 550 Spyder Jamesa Deana z 1955 r., ale nie wiadomo co się z nią stało po wypadku we wrześniu 1955 r. Przekładnia była podobno przechowywana przez dekady w Massachusetts, gdzie została odkupiona przez obecnego właściciela w 2020 r. Obecnie element jest zamontowany na ramie, która przypomina tę z oryginalnego 550 Spyder. Wraz z elementem kupujący otrzyma kopię listu od Porsche weryfikującego jej pochodzenie i dokumentację.

Historia tego Porsche 550 Spyder

Porsche Jamesa Deana (fot. bringatrailer.com)
Porsche Jamesa Deana przed wypadkiem (fot. bringatrailer.com)

Wytwórnia filmowa Warner Brothers zabroniła Jamesowi Deanowi uprawiania sportów motorowych podczas kręcenia filmu Giant latem 1955 roku, ale gdy produkcja dobiegała końca, Dean zdecydował się zmienić swojego Speedstera na nowego 550 Spydera, aby dalej ściągać się w SCCA. 21 września 1955 roku kupił auto z numerem podwozia 550-0055 od firmy Competition Motors w Hollywood w Kalifornii. Dean zginął w kilka dni później wypadku (30 września 1955), gdy prowadził swój nowy samochód na wyścig w Salinas w Kalifornii.

Co stało się z autem Deana po wypadku?

Porsche Jamesa Deana (fot. bringatrailer.com)
Nr części to potwierdza (fot. bringatrailer.com)

Mówi się, że wrak samochodu został sprzedany przez firmę ubezpieczeniową innemu zawodnikowi, ale skrzynia biegów została wyjęta i schowana na przechowanie. Element odnalazł się i został nabyty przez obecnego właściciela w marcu 2020 r. Skrzynia biegów ma obudowę z magnezu, a także mechanizm różnicowy – takie połączenie sprawia, że cięzar skrzyni biegów jest przy tylnym moście i pozwala na lepsze wyważenie sportowego auta. Obudowa ma wybity nr seryjny 10 046. Jest też logo Volkswagena i odlew z numerem części 113 301 102. Kopia listu z 1983 r. od Porsche do historyka motoryzacji Boba Devlina potwierdza, że ​​skrzynia biegów numer 10 046 była pierwotnie zamontowana w Porsche 550 Spyder z 1955 r., z podwoziem numer 550-0055 i silnikiem 90 059. Bingo!

Ile kosztuje ten historyczny element z wozu Deana?

Porsche Jamesa Deana (fot. bringatrailer.com)
Ten list to dowód na to, że część jest oryginalna (fot. bringatrailer.com)

Na dzień dzisiejszy do końca aukcji pozostały wciąż prawie dwa tygodnie, a skrzyni biegów już kosztuje 100 tys. dolarów! Strach pomyśleć jakie kwoty zaczną padać, gdy licytacja nabierze tempa tuż przed końcem…

Total
0
Shares