Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

iPhone 15 Pro i Pro Max kontra konkurencja

iPhone 15 Pro to najnowszy smartfon Apple, jak wypada to urządzenie na tle flagowych urządzeń z systemem Android?
Apple iPhone 15 Pro
Apple iPhone 15 Pro i Pro Max (fot. Apple)

12 września Apple zaprezentowało najnowszą serię swoich telefonów: iPhone 15. Cztery urządzenia: iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro oraz iPhone 15 Pro Max od razu stały się jednym z głównych tematów związanych z technologiami. My postanowiliśmy przyjrzeć się porównaniom iPhone 15 Pro i Pro Max z topowymi dziś modelami z Androidem.

iPhone 15 Pro – co go wyróżnia?

Układ Apple A17 Pro to pierwszy na świecie mobilny chip wykonany w procesie technologicznym 3 nm (fot. Apple)

Zacznijmy jednak od kilku istotnych kwestii technicznych, które wyróżniają najnowsze smartfony Apple na tle konkurencji. Szczególnie, gdy mowa o ich topowych odmianach, czyli właśnie iPhone 15 Pro i Pro Max. Patrząc na wygląd trudno mówić o rewolucji, seria iPhone 15 wygląda podobnie do serii iPhone 14. Apple już od dawna nie planuje stylistycznych rewolucji, stawiając w kwestii wzornictwa na sprawdzone rozwiązania. Znacznie więcej dzieje się w kwestii oprogramowania, a także sprzętu pracującego “pod maską” najnowszych smartfonów Apple.

Tym, co szczególnie wyróżnia iPhone 15 Pro i Pro Max jest najnowszej generacji chipset Apple A17 Pro. To pierwszy na świecie mobilny układ wykonany w technologii 3 nm. Nawet ogłoszony już po debiucie nowych iPhone’ów konkurencyjny chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, pozostaje układem wykonanym w technologii korzystającej z 4-nanometrowej litografii. Mniejszy wymiar tranzystora zawsze oznaczał większą efektywność energetyczną układu. Chodzi o to, że do wykonania określonych zadań dany układ potrzebował mniejszej ilości energii.

Ponadto najnowszy iPhone 15 Pro i Pro Max wyróżnia także układ graficzny realnie wspierający śledzenie promieni (raytracing), co przekłada się na znacznie lepszą grafikę w grach mobilnych. Zresztą, nie byle jakich grach, bo jeszcze na premierze najnowszych iPhone’ów 15 przedstawiciele branży gier zapowiadali grywalność w takie tytuły klasy AAA jak np. Resident Evil 4, Death Stranding czy Assassin’s Creed Mirage. To tytuły, które dotychczas były “grywalne” wyłącznie na konsolach i pecetach, a nie na sprzęcie mobilnym. Nowy iPhone 15 Pro przełamuje ten schemat.

iPhone 15 Pro – wydajność baterii

Apple co prawda zwiększyło nieznacznie pojemnośc baterii w najnowszej serii, ale zmiany są wręcz kosmetyczne. Na przykład w przypadku iPhone 15 Plus zwiększono pojemność akumulatorów o 58 mAh w stosunku do poprzedniej generacji modelu. Z kolei w iPhone 15 Pro Max, topowym modelu, pojemność akumulatora wzrosła o 99 mAh w porównaniu do iPhone’a 14 Pro Max. Całkowita pojemność baterii topowego iPhone 15 Pro Max wynosi 4422 mAh. To mniej od wielu urządzeń z Androidem. Np. flagowy Samsung S23 Ultra dysponuje baterią o pojemności 5000 mAh, podobnie jak Google Pixel 7 Pro, OnePlus 11, czy Xiaomi 13 Ultra. Jednak w testach przeprowadzonych przez kanał TechDroider właśnie pomiędzy wymienionymi urządzeniami okazało się, że nowy iPhone 15 Pro Max okazał zdolny do dłuższej pracy na baterii od konkurentów. Poniżej zapis tego testu.

Najsłabiej w tym wyzwaniu wypadł Pixel 7 Pro, któremu energii starczyło na nieco ponad 8 godzin i 13 minut. Dłużej wytrzymał OnePlus 11, który wyłączył się po ponad 9 godzinach i 48 minutach. Niecałe 10 godzin wytrzymał poprzednik interesującego nas tu modelu, czyli iPhone 14 Pro Max, Xiaomi 13 Ultra zgasł po 10 godzinach. Niecałe pół godziny dłużej (czas łączny 10:27) wytrzymał flagowy smartfon Samsunga. Wówczas na placu boju w tym teście pozostał jedynie iPhone 15 Pro Max, którego bateria była w stanie dostarczać energii łącznie przez 10 godzin i 31 minut. Z testowanych urządzeń z Androidem najlepszy okazał się Samsung Galaxy S23 Ultra. Różnica pomiędzy nim i iPhone’em 15 Pro Max to tylko kilka minut, ale to sprzęt Apple okazał się górą w tym wyzwaniu.

Warto też odnotować pomiary temperatur we wspomnianym tekście. Pokazały one, że nowy iPhone 15 Pro Max nie tylko dostarczał energii dłużej od konkurencji, ale też nagrzewał się w stopniu mniejszym niż iPhone 14 Pro Max. To potwierdza tezę o wyższej efektywności energetycznej nowocześniejszego procesu technologicznego (3 nm) najnowszego chipsetu Apple A17 Pro.

iPhone 15 Pro i Pro Max – wydajność na tle konkurencji

Czy iPhone 15 Pro jest najszybszym smartfonem? Wiele zależy od sposobu pomiaru, ale nie ma wątpliwości, że to ścisła światowa czołówka pod względem wydajności obliczeniowej (fot. Apple)

Do porównywania surowej wydajności obliczeniowej i graficznej powszechnie korzysta się z benchmarków, czyli aplikacji testujących wydajność konkretnych urządzeń. Dzięki publikowanym online rankingom benchmarków Antutu i GeekBench możemy sprawdzić jak najnowsze iPhone’y wypadają na tle topowych modeli z Androidem. Jeżeli chcecie sprawdzić pełne rankingi, odsyłamy do witryn Antutu oraz GeekBench. Poniżej podajemy wyniki uzyskane przez najnowsze iPhone’y 15 Pro i Pro Max na tle kilku flagowych smartfonów z Androidem:

Ranking Antutu

Zacznijmy od wyników punktowych benchmarku Antutu, poniżej pierwsza 10-tka najszybszych smartfonów wg tego benchmarka (obok nazwy modelu podano wartości pamięci RAM i przestrzeni na dane, np. 12/256 oznacza 12 GB RAM i 256 GB na dane):

  1. OnePlus Ace 2 Pro 24/1024 – 1648063 punktów;
  2. Nubia Redmagic 8 Pro 5g 16/512 – 1632591 punktów;
  3. ASUS ROG 7 16/512 – 1603292 punktów;
  4. Xiaomi 13 12/256 – 1554502 punktów;
  5. iPhone 15 Pro 8/256 – 1544724 punktów;
  6. Xiaomi 13 Pro 12/256 – 1542880 punktów;
  7. Samsung Galaxy S23+ 8/512 – 1539495 punktów;
  8. Samsung Galaxy S23 Ultra 12/512 – 1530695 punktów;
  9. iPhone 15 Pro Max 8/256 – 1516730 punktów;
  10. Xiaomi 13T Pro 16/1024 – 1498928 punktów.

Jak widać, w tym przypadku produkty Apple wcale nie znalazły się na szczycie. Trzeba jednak pamiętać, że sami twórcy benchmarka Antutu informują, że porównywanie wydajności urządzeń działających na różnych platformach (a tak jest w przypadku platformy Apple i Android) nie jest do końca miarodajne. Pamiętajmy, że np. iPhone i Android to nie tylko różna architektura sprzętowa i zupełnie odmienne systemy operacyjne, ale też zupełnie odmienne architektury graficzne, dlatego też porównywanie za pomocą programów do syntetycznych testów obliczeniowych, takich jak benchmark Antutu nie do końca daje odpowiedź na pytanie, co jest szybsze, topowy Android czy najnowszy iPhone.

Na przykład według powyższej listy Samsung Galaxy S23 Ultra uzyskał nieco wyższą liczbę punktów niż iPhone 15 Pro Max, ale już np. na jednym z wideo z kanału TechDroider, wyraźnie widać (poniżej nagranie od interesującego momentu), że ta sama aplikacja na iPhone 15 Pro Max uruchamia się zauważalnie szybciej niż w przypadku Google Pixel 8 czy właśnie Samsung S23 Ultra:

Ranking GeekBench

Innym powszechnie używanym narzędziem pomiarowym do oceny wydajności komputera czy smartfonu jest benchmark GeekBench. Poniżej graficzna prezentacja aktualnych wyników oddzielnie dla platformy Apple iOS i Android.

Geekbench Android
Rezultaty pomiarów jednowątkowej wydajności urządzeń z Androidem (źr. GeekBench)

Wśród smartfonów z Androidem najlepszą wydajność jednowątkową wg Geekbench reprezentuje Samsung Galaxy S23 Ultra.

Rezultaty pomiarów wydajności wielowątkowej urządzeń z Androidem (źr. Geekbench)

W przypadku obliczeń wielowątkowych, Samsung nie jest już liderem wśród urządzeń z Androidem, ale wciąż znajduje się w ścisłej czołówce. Zobaczmy jak wypada platforma mobilna Apple:

Geekbench Apple obliczenia jednowątkowe
Obliczenia jednowątkowe, wydajność urządzeń Apple (źr. Geekbench)

Jak widać benchmark Geekbench wyraźnie faworyzuje urządzenia Apple, bo nawet iPhone 13 Pro okazuje się być wydajniejszym wg tego programu urządzeniem niż tegoroczny Samsung Galaxy S23 Ultra. Podobnie jest w przypadku urządzeń Apple i obliczeń wielowątkowych, wykres poniżej:

Urządzenia Apple, obliczenia wielowątkowe (źr. Geekbench)

iPhone 15 Pro jest co prawda najszybszym smartfonem Apple, ale nie najszybszym urządzeniem mobilnym Apple. Jednak i tu wyraźnie widać, że przewaga punktowa iPhone’a 15 Pro nad najszybszym urządzeniem z Androidem jest znaczna.

iPhone 15 Pro – fotografia

Apple zawsze priorytetowo traktowało jakość zdjęć, tym razem nie jest inaczej (fot. Apple)

Jak wypada najnowszy smartfon Apple w kwestii fotografii cyfrowej? Apple zawsze mierzyło wysoko jeżeli chodzi o układy optyczne instalowane w kolejnych generacjach iPhone’ów. Najnowsza seria 15 Pro i Pro Max tej tendencji nie zmienia. Tym razem zaczerpnęliśmy dane z uznanego rankingu jakości mobilnej fotografii prowadzonego przez DxOMark. Oto jak przedstawia się dziesiątka najlepszych fotograficznie smartfonów wg tego serwisu:

ranking DxOMark
10 najlepiej fotografujących smartfonów wg danych testowych serwisu DxOMark (źr. DxOMark)

Jak widać Apple iPhone 15 Pro i Pro Max to ścisła światowa czołówka. Eksperci DxOMark wyżej ocenili jedynie moduły fotograficzne smartfonu Huawei P60 Pro. Jednak pamiętajmy, że użyteczność urządzeń tej marki jest ograniczona przez brak wsparcia Google. Urządzenia mobilne Huawei działają w oparciu o odrębny system HarmonyOS. Nie ma na nich już Androida ani powszechnie używanych usług Google’a. Z kolei najlepszym mobilnym urządzeniem do zdjęć z Androidem na pokładzie jest niedostępny oficjalnie w Polsce Google Pixel 8 Pro. Ze smartfonów z Androidem, które są dostępne w Polsce, najlepiej wypada Oppo Find X6 Pro.

iPhone 15 Pro – siła Apple to ekosystem

Dziś kupiony iPhone 15 Pro będzie użyteczny przez całe lata (fot. Apple)

Apple ma jeszcze jedną, bardzo istotną dla wielu użytkowników przewagę nad sprzętem z Androidem. Android to platforma otwarta. Wykorzystywana przez wiele marek i podmiotów. Przez to bardziej podatna na wady w oprogramowaniu i krytyczne luki, które mogą powodować problemy z bezpieczeństwem danych.

W przypadku Apple mamy całkowicie zamknięty ekosystem rozbudowanych usług. Obejmują one nie tylko sam system mobilny Apple iOS. Również szereg usług towarzyszących: Apple TV+, Apple Music, Apple iCloud, lepsze “dogadywanie się” smartfonów Apple z komputerami i laptopami Mac, platforma Apple Health i Health Kit, czy Apple Home Kit z wieloma dostępnymi na rynku urządzeniami smart home współpracującymi z iPhone’ami. Ważne jest też to, że Apple stawia na bardzo długi cykl życia swoich produktów. Na rynku niedawno zadebiutowały iPhone’y 15, ale Apple wciąż oferuje w oficjalnym sklepie iPhone’a 13. Mało tego najnowszy system operacyjny Apple iOS 17 jest wstecznie kompatybilny nawet z iPhone’ami XS i XR z 2018 roku. Dziś kupiony iPhone 15 w dowolnej wersji pozostanie użytecznym wciąż aktualizowanym urządzeniem do końca dekady.

Total
0
Shares