Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jaguar F-Type ZP Edition, czyli pożegnanie z benzyną

Jaguar w wyjątkowy sposób świętuje koniec swojej linii sportowych samochodów spalinowych w 2024 roku, wypuszczając ekskluzywną, limitowaną wersję F-Type inspirowaną kultowymi, wyścigowymi Jaguarami E-Type z lat 60. XX wieku.

Biały Jaguar F-Type ZP Edition na granatowym tle
Specjalną, limitowaną edycją F-Type’a Jaguar żegna się z tradycyjnie napędzanymi autami sportowymi (fot. Jaguar)

Zaledwie 150 egzemplarzy F-Type ZP Edition będzie ostatnimi samochodami sportowymi z silnikiem spalinowym zaprojektowanymi przez Jaguara. Te doładowane sprężarką benzynowe modele o mocy 575 KM charakteryzują się specjalnie dobranymi przez ekspertów do spraw personalizacji z SV Bespoke detalami wnętrza i nadwozia.

Gdy Jaguar rozpoczyna najodważniejszą transformację w swojej historii, aby od 2025 roku stać się w pełni elektryczną, nowoczesną, luksusową marką, to dla nas niepowtarzalna okazja do świętowania sportowych samochodów spalinowych Jaguara. F-Type urzeka kierowców od ponad dekady, podobnie jak model E-Type pięć dekad wcześniej. ZP Edition jest ostatecznym hołdem dla tej linii, dołączając do znakomitej listy wersji kolekcjonerskich inspirowanych historią, takich jak Project 7 2015 i Heritage 60 Edition 2020 – mówi Rawdon Glover, dyrektor zarządzający Jaguara.

Jaguar F-Type cabrio ZP Edition Outlon Blue Gloss
Jaguar F-Type ZP Edition polakierowany w kolorze Outlon Blue Gloss (fot. Jaguar)

Dostępne będą dwie wersje kolorystyczne F-Type ZP Edition, nawiązujące do pierwszych zwycięskich wyścigów Jaguarów E-Type Project ZP stworzonych wkrótce po wprowadzeniu modelu na rynek w 1961 roku. Posiadać one będą lakier Oulton Blue Gloss z wnętrzem ze skóry łączącej kolory: czerwony Mars Red i czarny Ebony lub lakier Crystal Grey Gloss z wnętrzem ze skóry w kolorach granatowym Navy Blue i Ebony. Obydwa modele mają ręcznie namalowane  na drzwiach koła w kolorze Porcelain White Gloss oraz obramowania osłony chłodnicy również w kolorze Porcelain White Gloss.

Żaden kolor lakieru nie był wcześniej oferowany w modelu F-Type. Kolory te odpowiadają dwóm specjalnie opracowanym lakierom stworzonym dla siedmiu par samochodów E-Type Project ZP Collection przygotowanych przez Jaguar Classic na początku tego roku.

Wnętrze Jaguara F-Type ZP Edition obszyte czerwoną skórą
Wnętrze ma ekskluzywne detale podkreślające przynależność do specjalnej, limitowanej serii (fot. Jaguar)

Unikalne wnętrza mają wyjątkowe żłobienia siedzeń oraz akcenty zewnętrzne i wewnętrzne w kolorze Gloss Black, w tym zaciski hamulcowe, ekskluzywne detale z inskrypcjami F-Type ZP Edition na błotnikach, 20-calowe obręcze kół ze stopów lekkich, nakładki progowe i elementy deski rozdzielczej. Każdy samochód posiada oznaczenie „1 of 150” nadane przez SV Bespoke.

Od czasu zdobycia wyróżnień, w tym tytułu World Car Design of the Year 2013, F-Type niezmiennie wyznacza standardy dla luksusowych, wciągających i skupionych na kierowcy samochodów sportowych z charakterystycznym dźwiękiem silnika V8. Odgłos z rury wydechowej jest tak ikoniczny, że ​​został zarchiwizowany w zasobach Biblioteki Brytyjskiej.

F-Type ZP Edition jest dostępny zarówno w wersji nadwozia Coupé, jak i Cabrio. Dzięki mocy 575 KM, momentowi obrotowemu 700 Nm i napędowi na wszystkie koła z technologią Intelligent Driveline Dynamics (IDD) ma wyjątkowe osiągi na każdej nawierzchni i w każdych warunkach pogodowych.  Osiąga przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,7 sekundy, a prędkość maksymalna jest ustawiona elektronicznie i ograniczona do 299 km/h.  

Total
0
Shares