Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jak bezpiecznie przewieźć choinkę?

Jak przetransportować choinkę? Banał? Otóż niekoniecznie. Nie jest to ekstremalnie trudne, ale o kilku rzeczach warto pamiętać.
Transport choinki powinien być przede wszystkim bezpieczny (fot. Shutterstock)

Pytanie, wydawałoby się trywialne. Jednak po głębszym zastanowieniu odpowiedź na nie nie jest już taka oczywista. Zobaczmy jaką odpowiedź przygotowali policjanci. Dowiecie się też, jak NIE należy przewozić świątecznego drzewka.

Jakie kary czekają nas od stycznia 2022?

Policjanci przestrzegają, że prawidłowe przewiezienie choinki autem wcale nie jest prostym zadaniem, a gdy do tego podejdziemy źle, może się to skończyć nie tylko mandatem karnym, ale też spowodowaniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. No i warto wiedzieć co w takiej sytuacji mówią przepisy.

Jeżeli choinka mieści się do bagażnika naszego auta, wtedy problemu nie ma. Pakujemy niewielkie drzewko do odizolowanego od kabiny pasażerskiej bagażnika i po prostu wieziemy je do domu. Jednak wielu z nas zapewne chciałoby ozdobić dom bardziej imponującą choinką, która do bagażnika posiadanego auta po prostu się nie zmieści. Policjanci przypominają, że do transportu drzewka dobrze jest wykorzystać auto, które jest do tego przystosowane. Najlepiej sprawdzają się auta dostawcze o nadwoziu furgon, z odrębną skrzynią ładunkową (przestrzeń pasażerska oddzielona od ładowni). Alternatywą może być transport dużej choinki na przyczepce podpiętej do auta lub po prostu skorzystanie z usług firmy transportowej. Policja przygotowała też infografikę:

Infografika przygotowana przez policjantów (źr. wm.policja.gov.pl)

Co mówią przepisy?

Drzewko mieści się w bagażniku? Super, o ile nie przesłania widoczności kierowcy (fot. Shutterstock)

Przepisy stanowią jasno, że przewożony ładunek (cokolwiek to jest, także choinka) musi być zabezpieczony przed przemieszczaniem się, nie utrudniał kierowania pojazdem, nie ograniczał widoczności drogi, nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych oraz tablic rejestracyjnych. Dlatego na przykład powinniśmy unikać transportu choinki na miejscu przedniego pasażera, bo mogłoby to wpływać na możliwość obserwacji drogi. Do transportu najlepiej wykorzystać przestrzeń bagażnika bądź rozłożyć tylne siedzenia. Powinniśmy unikać sytuacji, w której podczas transportu mamy otwarty bagażnik – do kabiny będą dostawać się spaliny, które mogą wpływać na motorykę kierującego.

Bagażnik dachowy? Tak, ale…

Masz relingi? Wykorzystaj, ale choinkę ustaw pniem do przodu (fot. Shutterstock)

Jeżeli nasz pojazd jest wyposażony w bagażnik dachowy, możemy oczywiście przetransportować choinkę na dachu pojazdu. Oczywiście również w tym przypadku należy pamiętać, że obowiązują nas te same wymogi co w przypadku transportu drzewka wewnątrz auta. Zaleca się korzystanie z siatki nałożonej na drzewko, aby uniknąć wypadania fragmentów drzewka na drogę. Choinkę powinniśmy zamocować pniem do przodu, zgodnie z kierunkiem jazdy – dzięki temu drzewko będzie mniej podatne na działanie wiatru.

Uwaga na długość drzewka i jego umiejscowienie!

Może i widowiskowo i choinka imponująca, ale tylne światła zasłonięte! Źle (fot. Shutterstock)

Zgodnie z przepisami ładunek transportowany na dachu może sięgać maksymalnie do 0,5m od przedniej płaszczyzny pojazdu i 1,5m od siedziska kierowcy, sięgać maksymalnie do 4m wysokości, a także 2,55m szerokości oraz do 2m od tylnej płaszczyzny. Jeżeli drzewko wystaje na odległość większą niż 50 cm od tylnej płaszczyzny pojazdu wówczas musimy choinkę oznaczyć czerwoną chorągiewką.

Jakie kary za niedbalstwo?

Nie psuj sobie Świąt nieprawidłowym transportem choinki (fot. Shutterstock)

Zaniedbanie w kwestii transportu choinki i lekceważenie przepisów może być kosztowne. Nieprawidłowo zabezpieczona choinka na dachu pojazdu może skutkować nałożeniem przez policję mandatu w kwocie nawet do 500 zł. Jeżeli choinka zasłania światła pojazdu mandat to 200 zł, zasłonięcie tablic rejestracyjnych to mandat 100 zł. Marną pociechą w takiej sytuacji będzie fakt, że wykroczenie względem przepisów o bezpiecznym przewożeniu ładunku nie skutkuje punktami karnymi dopisanymi do konta kierowcy.

Oto najlepiej monitorowana droga publiczna w Polsce

Total
0
Shares