Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jak zachować się podczas kontroli policyjnej?

Policja kontrola prędkości
Policja kontrola prędkości, zdjęcie ilustracyjne (fot. Policja Łódź)

Czerwony lizak zaprosił Cię na pobocze? To oznacza, że za chwilę zostanie przeprowadzona kontrola policyjna. Jak się najlepiej zachować? Siedzieć w aucie i przygotować dokumenty, a może uciekać z samochodu i biec do lasu? Dowiedz się co powinieneś zrobić:

Na widok policjanta podającego sygnał do zatrzymania nie wiesz co zrobić? Przypominamy kilka ważnych zasad

Bardzo często zdarza się, że po zatrzymaniu do kontroli, chcemy natychmiast wysiąść z auta i porozmawiać z funkcjonariuszem, aby dowiedzieć się dlaczego zostaliśmy zatrzymani. Nie róbmy tego! Przypominamy, że po zatrzymaniu pojazdu w wyznaczonym przez policjanta miejscu kierowca powinien:

  • pozostać w pojeździe,
  • trzymać ręce na kierownicy,
  • wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne (na polecenie funkcjonariusza),
  • umożliwić identyfikację pojazdu – dostęp do komory silnika.

A zatem kiedy w takim razie możemy wysiąść z auta?

Jeśli przeczytaliśmy z uwagą co zostało napisane powyżej to już wiemy, że kierowca może wysiąść z auta tylko po otrzymaniu takiego polecenia od policjanta. Analogiczna sytuacja dotyczy pasażerów, oni również mogą opuścić samochód, tylko wtedy, gdy otrzymają takie pozwolenie od osoby przeprowadzającej kontrolę.

Zatrzymanie nie oznacza wykroczenia

Pamiętajmy, że do zatrzymania na drodze może jednak dojść nie tylko z powodu wykroczenia. Dzieje się tak również podczas tak zwanej  rutynowej kontroli, na przykład stanu trzeźwości kierowcy, stanu technicznego pojazdu, którym się porusza, a w przypadku kierujących autami ciężarowymi przewożonego ładunku czy czasu pracy kierowcy.

Nie tylko policjanci, kto zatem ma prawo prowadzić kontrolę drogową?

Takimi instytucjami wymienionymi w kodeksie drogowym są funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służby Celnej, Straży Miejskiej lub Gminnej, Straży Leśnej, Straży Parku, a nawet choć zapewne tego nie wiesz osoby działające w imieniu zarządcy drogi ( ale tylko w obecności policjanta lub inspektora ITD).

policja mandaty
Radiowóz, policja (fot. Shutterstock)

500 złotych za za niestosowne zachowanie

Warto pamiętać również, że… choć nie jest to nowość jeśli zachowanie kierowcy/pasażera zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do jego poleceń, kierujący/pasażer może zostać  ukarany mandatem karnym nawet w wysokości  500 złotych.

A co jeśli radiowóz jest zaparkowany nieprzepisowo?

Przypominamy również, że w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 roku (z późniejszymi zmianami) Dz.U. 2021 poz. 86 w sprawie kontroli ruchu drogowego „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego”. Oznacza to, że kontrola drogowa może być przeprowadzana w dowolnym miejscu, nawet wtedy gdy naszym zdaniem  funkcjonariusze łamią w ten sposób obowiązujące przepisy.

źródło: Policja Łódź

Total
0
Shares