Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Używane auto dla kobiety do 15 000 zł? Oto nasze propozycje

Czym jest samochód dla kobiety? Może to zupełnie sztuczna kategoria? Faceci zazwyczaj myślą, że tzw. auto dla kobiety to niewielki miejski samochód, w pastelowych kolorach, z dodatkowym lusterkiem do makijażu… W rzeczywistości potrzeby jeżdżących samochodami kobiet nie różnią się specjalnie od potrzeb mężczyzn i o ile małe miejskie auta wielu kierowców płci pięknej faktycznie docenia, to przecież jeżdżą nimi również panowie. A kobietom zdarza się, ze względów czysto pragmatycznych, potrzebować większej przestrzeni.

Land Rover Defender
Land Rover Defender – zdobywca Women’s World Car of The Year 2021 (fot. Land Rover)

Czy wiedzieliście, że oprócz doskonale znanego każdemu fanowi motoryzacji konkursu World Car of The Year (WCOTY) jest też konkurs WWCOTY, czyli Women’s World Car of The Year? Zasady są podobne, tyle, że wyboru dokonują panie. I co takiego wybrały kobiety w tym roku? Panowie usiądźcie: tytuł tegorocznego Women’s World Car of The Year otrzymał… Land Rover Defender. Panie wyróżniły też następujące modele (w nawiasach tytuły jakie przyznano poszczególnym modelom):

  • Peugeot 208 (Best Urban Car – najlepsze auto do miasta)
  • Škoda Octavia (Best Family CR – najlepszy samochód rodzinny)
  • Lexus LC 500 Cabrio (Best Luxury CR – najlepszy samochód luksusowy)
  • Ferrari F8 Spider (Best Performance Car – wiadomo co)
  • Peugeot 2008 (Best Urban SUV – najlepszy SUV do miasta)
  • Land Rover Defender (Best Medium SUV – najlepszy średni SUV i zarazem ogólny, tegoroczny zwycięzca)
  • Kia Sorento (Best Large SUV – najlepszy duży SUV)
  • Ford F-150 (Best 4×4 & Pick-up – najlepsza “czteronapędówka” i pickup)
  • Honda e (Best EV – najlepsze auto elektryczne)

Sami widzicie koledzy, jak stereotypowe myślenie na temat samochodu dla kobiety jest mylne i niezgodne z faktycznymi preferencjami kobiet. Zła wiadomość dla pań jest taka, że poszukując auta dla siebie żadnego z powyższych modeli nie uda się kupić w przyjętym tu budżecie 15 000 zł. Poniżej kilka propozycji (kolejność przypadkowa), które można kupić za tę kwotę. I zapewniamy, nie będą to różowe auta segmentu A 😉

O tym pamiętaj, zanim kupisz auto używane!

Alfa Romeo MiTo (2008-2018)

Alfa Romeo MiTo
Alfa Romeo MiTo (fot. Alfa Romeo)

Zaczynamy owszem, od niewielkiego auta, ale ten stylowy włoski maluch powinien się sprawdzić jako gustowne auto dla samotnej, niezależnej kobiety. Nie jest nudne jak np. Fiat Punto, ale tanie w naprawach (bo korzysta z techniki popularnego Grande Punto) i nie psuje się przesadnie często. Za to wygląd inspirowany jest słynną Alfą Romeo 8C Competizione. Stylistyka kokpitu jest niebanalna i mimo, że technika bazuje na Grande Punto, to estetyka jest znacznie bliżej klasy premium. Polecamy wersje z trwałym silnikiem benzynowym 1.4 o mocy 95 KM.

Citroën C3 II (2009 – 2017)

Citroen C3
Citroen C3 II generacji (fot. M 93 / Wikimedia)

Odporne na rdzę, szykowne auto do miasta, którym nie trzeba będzie zbyt często odwiedzać mechaników. Warunek? Poszukujcie wersji z benzynowym silnikiem 1.4 o mocy 73 KM. Ewentualnie jest też trzycylindrowy motor 1.0 o mocy 68 KM. Wersje z silnikami 1.2 lepiej omijać, a diesle to najczęściej zajeżdżone poflotówki z importu. Warto polować na samochody z polskich salonów – oznacza to łatwiejszą do zweryfikowania historię danego egzemplarza.

Renault Laguna III (2007 – 2015)

Renault Laguna III
Renault Laguna III (fot. materiały prasowe Renault)

Auto zaskakująco tanie jak na możliwości jakie oferuje, wynika to z ponurej sławy, na którą zapracowała poprzednia (druga) generacja tego modelu. W trzeciej Francuzi poprawili masę rzeczy czyniąc z tego modelu użyteczne, funkcjonalne rodzinne auto. Miejsc na bagaże i drobiazgi mnóstwo, dzieciom z tyłu też będzie wygodnie. Polecany motor to 2-litrowy benzyniak z palety Nissana o mocy 140 KM.

Ford S-Max (2006 – 2015)

Ford S-Max
Ford S-Max (fot. M 93 / Wikimedia)

Funkcjonalny, duży i wygodny samochód. Występował również w odmianie siedmiomiejscowej, choć w trzecim rzędzie będzie w miarę wygodnie jedynie najmłodszym pasażerom. Doskonała widoczność dookoła pojazdu, dużo miejsca na bagaż (gdy nie korzystamy z 3-go rzędu foteli). Optymalne wersje silnikowe to dwulitrowe benzyniaki sprzed 2010 roku (2.0 o mocy 145 KM). Duże zakupy i transport dzieci do szkoły/przedszkola w tym aucie to nie problem.

Suzuki Grand Vitara II (2005 – 2015)

Suzuki Grand Vitara II
Suzuki Grand Vitara II (fot. M 93 / Wikimedia)

Mieszkasz z mężem na przedmieściu? Droga dojazdowa jeszcze nie jest najlepsza? Wybierz SUV-a. Co prawda na wspomnianego Defendera w naszym budżecie nie ma szans, ale już japońskie Suzuki Grand Vitara drugiej generacji jak najbardziej jest w finansowym zasięgu. To jedna z najlepszych propozycji, gdy potrzebujesz auta o pewnych możliwościach terenowych (dyferencjał z blokadą i reduktor) Grand Vitara może spełnić te potrzeby. Bazowy 106-konny benzyniak nie jest szczególnie silny, ale przynajmniej jest dość trwały. Diesle omijajcie.

Auto dla kobiety (samodzielnej) – Fiat 500 (od 2007 r.)

Fiat 500 - auto dla kobiety? Owszem, ale samotnej
Fiat 500 (fot. Pava / Wikimedia)

Ponownie propozycja dla singielki, która chce łatwo przemieszczać się po mieście i nie mieć problemów z parkowaniem. 500-tka to stylistyczny wyróżnik na drogach. Funkcjonalnie? Cóż, to na pewno nie jest rodzinne auto. Ale jeżeli wybierzesz zadbany model z prostym i wielokrotnie sprawdzonym czterocylindrowym silnikiem benzynowym 1.2 8V (to trwała jednostka z Fiata Pandy) o mocy 69 KM, to auto nie powinno sprawiać kłopotów eksploatacyjnych. W razie czego części zamienne i serwis są tanie. Uwaga! Szukajcie aut z polskich salonów (wiarygodna historia), a nie z importu.

Škoda Octavia II (2004 – 2013) – rodzinne auto dla kobiety

Rodzinne auto dla kobiety? Skoda Octavia II
Skoda Octavia II (fot. materiały prasowe producenta)

Na koniec propozycji pt. “auto dla kobiety” jeszcze raz auto rodzinne. Doskonale rozumiemy czemu najnowsza Octavia została wyróżniona przez kobiety w konkursie WWCOTY, niemniej model II generacji też ma funkcjonalne atuty w roli rodzinnego auta. Wygodna kabina, olbrzymi bagażnik (605 litrów w kombi, w liftbacku niewiele mniejszy: 585 litrów). Na rynku niestety dużo aut poflotowych, ale gdy traficie zadbany egzemplarz z prostym silnikiem 1.6 MPI (benzynowa jednostka 8-zaworowa), to oprócz walorów użytkowych otrzymacie też tanią eksploatację i niskie koszty serwisu oraz części.

Absolutnie nie kupuj auta po powodzi! Jak je rozpoznać? Zobacz

Total
0
Shares