Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jazda bez prawka? Teraz czeka Cię sąd

Jazda bez prawka? I co mi zrobią? Otóż od 1 stycznia 2022 roku konsekwencje dla tak myślących kierowców mogą być bardzo poważne.
Za jazdę bez uprawnień ukarze nas sąd (fot. Shutterstock)

Do końca ubiegłego roku jazda bez uprawnień, czyli – mówiąc wprost – kierowanie pojazdem mechanicznym bez wymaganego prawa jazdy odpowiedniej kategorii – oznaczała dla złapanego na wykroczeniu kierowcy mandat w kwocie od 300 do 500 zł. Mowa o osobach, które nie posiadały wcześniej odpowiednich uprawnień, a nie o tych, którym prawo jazdy zabrał wcześniej sąd.

Pełna treść nowego taryfikatora mandatów karnych

W tym roku zalecamy, by wszyscy, którzy chcą wsiąść za kółko, a nie posiadają odpowiednich uprawnień jednak się wstrzymali się z próbami, bo konsekwencje od 1 stycznia 2022 roku będą znacznie poważniejsze niż wspomniany mandat 300-500 zł.

Przykład z życia

Polska Policja
Za jazdę bez wymaganych uprawnień, policja kieruje wniosek o ukaranie do sądu (fot. Tomasz Warszewski / Shutterstock)

Policjanci goleniowskiej drogówki podczas patrolu ulicy Konstytucji 3 Maja w Goleniowie zauważyli kierującego pojazdem marki Renault, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Mundurowi podjęli wobec kierującego kontrolę drogową, podczas której okazało się, że 39-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Na mężczyznę zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami nałożono mandat karny w wysokości 1500 złotych. To jednak nie koniec kłopotów kierowcy, gdyż za kierowanie bez uprawnień odpowie przed sądem.

Mandat za wykroczenie. Za brak prawa jazdy – sąd

taryfikator mandatów
Według nowych przepisów, część wykroczeń, m.in. jazda bez uprawnień, jest karana sądownie, a nie w postępowaniu mandatowym! (fot. Shutterstock)

Wyjaśniamy. Wysoka kara w kwocie 1500 zł dotyczy wykroczenia jakim było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych (mówi o tym art. 86 b §1 pkt 1 kodeksu wykroczeń). Jednak pamiętajmy, że kierowca popełnił też drugie wykroczenie: kierowanie pojazdem mechanicznym bez wymaganych uprawnień (art. 94 §1 kodeksu wykroczeń) i za to policjanci nie karzą już – jak wcześniej – mandatem 300-500 zł, lecz sporządzają wniosek o ukaranie kierowany do sądu.

Kara może być wysoka

Według nowych przepisów, minimalna kara grożąca kierowcy prowadzącemu pojazd bez uprawnień to areszt, ograniczenie wolności (czyli prace społeczne) lub grzywna nie niższa niż 1500 zł. Pamiętajmy, że wg znowelizowanych przepisów sąd może ukarać grzywną nawet w kwocie 30000 zł! Jest jednak jeszcze bardziej istotna i bardzo ważna kwestia, o której mówi art. 94 §3 kodeksu wykroczeń:

W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Art 94 § 3 Kodeksu wykroczeń

W praktyce oznacza to, że kierowca złapany na jeździe bez prawa jazdy obligatoryjnie otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów. Możecie zapytać, jaki to ma sens, skoro i tak nie miał uprawnień? I tu czyha poważna pułapka!

Recydywa może oznaczać więzienie

Zignorowanie nałożonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem!(fot. Shutterstock)

Jeżeli mimo orzeczonej przez sąd grzywny oraz zakazu prowadzenia pojazdów, ukarana osoba ponownie wsiądzie za kółko i zostanie złapana, będzie to oznaczać, że popełnia już nie wykroczenie, lecz przestępstwo. To oznacza znacznie poważniejsze konsekwencje, o których mówi Art. 244 Kodeksu karnego:

Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu (…) prowadzenia pojazdów (…) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 244 Kodeksu karnego

Jak zatem widzicie zmiany wprowadzone z dniem 1 stycznia 2022 są poważne. O ile wcześniej kierowca bez prawa jazdy płacił “tylko” mandat, to obecnie już za pierwszym razem otrzyma nie tylko znacznie wyższą grzywnę, ale też dostanie zakaz prowadzenia pojazdów, co automatycznie wykluczy możliwość ewentualnego starania się o prawo jazdy – przynajmniej na czas obowiązywania zakazu. Ponowna próba prowadzenia bez uprawnień (mimo orzeczonego sądowego zakazu) to już po prostu odsiadka. Nie warto.

Warto pamiętać, że Art. 244 kk dotyczy nie tylko kierowców, którzy powtórnie spróbują się za kółkiem bez stosownych uprawnień, ale wszystkich kierowców, którzy z różnych przyczyn otrzymali zakaz prowadzenia pojazdów (jazda po alkoholu, spowodowanie wypadku, etc.)

Oto kosztowne sytuacje drogowe – za co otrzymamy największe kary?

Total
0
Shares