Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

John Hennessey i jego szalony Deep Space

Hennessey Deep Space to jeden z bardziej szalonych i bezkompromisowych projektów samochodu elektrycznego z jakim się zetknęliśmy.
Hennessey Deep Space – szkic projektu (źr. Hennessey)

Nazwisko Hennessey fanom motoryzacji z pewnością kojarzy się z ponadprzeciętnie dynamicznymi projektami Hennessey Performance – wystarczy wspomnieć model Hennessey Venom. Jednak projekt Deep Space sprawia, że szalony wydawałoby się Venom zostaje mocno w tyle.

Pierwsze wzmianki o iście zwariowanym, szcześciokołowym (!) elektrycznym bolidzie projektowanym przez Johna Hennesseya i jego ekipę pojawiły się w przestrzeni publicznej w grudniu 2021 roku. Teraz, choć wciąż projekt jest we wczesnej fazie koncepcyjnej i możemy podziwiać co najwyżej tylko szkice planowanego, szalonego szesciokołowego bolidu mającego stać się rewolucyjnym elektrycznym grand tourerem, wiadomo już nieco więcej.

Ponad 6 metrów długości, olbrzymia bateria zapewniająca zasięg 1000 km i 2000 elektrycznych kucy z sześciu silników elektrycznych – szalony projekt (źr. Hennessey)

John Hennessey zdradził na przykład, jaki ma być planowany zasięg tego wozu. Ma on być w stanie przejechać bez konieczności doładowywania dystans 620 mil, czyli okrągłe 1000 km. Wielkość i pojemność planowanego zespołu akumulatorów trakcyjnych nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że będzie bardzo duża. Jednak przy ponad 6 metrach długości nadwozia (!) jest na nią miejsce w tym zwariowanym projekcie.

Mamy tylko wątpliwości, czy Deep Space faktycznie będzie w stanie pokonać taki dystans, gdy kierowca zechce skorzystać z planowanej dynamiki. O tym, że auto będzie co najmniej zrywne świadczy też planowana moc maksymalna elektrycznego zespołu napędowego tego grand tourera: okrągłe 2000 KM.

Pierwszeństwo zakupu Deep Space otrzymają właściele modelu widocznego na zdjęciu: Hennessey Venom F5 (fot. Grzegorz Czapski / Shutterstock)

Hennessey chce, by Deep Space był produkcyjnym autem, które najszybciej na świecie osiągnie prędkość 200 mil na godzinę (322 km/h) ze startu zatrzymanego. Potężna moc aż sześciu silników elektrycznych, z których każdy ma napędzać jedno koło i oferować moc 400 KM ma zagwarantować takie osiągi. Pełnowymiarowy prototyp z wykończonym wnętrzem, które zachęciłoby dodatkowo potencjalnych inwestorów (spodziewana cena jednego egzemplarza to 3 miliony dolarów) ma powstać w ciągu najbliższych dwóch lat, a produkcja seryjna (planuje się serię 105 egzemplarzy) ma rozpocząć się w 2026 roku. Pierwszeństwo zakupu otrzymają właściciele Hennessey Venom F5.

Auta elektryczne dostępne w Polsce – jaki mają zasięg? Zobacz

Total
0
Shares