Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jutta Kleinschmidt i Nasser Al-Attiyah w zespole ABT Cupra XE w serii Extreme E

fot. Cupra materiały prasowe

Bez elektromobilności nie można się dziś liczyć na rynku motoryzacyjnym, a sporty motorowe są najlepszym poligonem do testowania nowych technologii, które później widzimy w zwykłych, drogowych autach. Seria wyścigów Extreme E, której pierwszy sezon za nami, to aktualnie jedno z najciekawszych wydarzeń na motoryzacyjnej mapie świata, a Cupra jest pierwszym producentem aut, który jest w niej obecny.

Seria Extreme E

W skrócie Extreme E to wyścigi samochodów elektrycznych w najpiękniejszych zakątkach świata (fot. materiały prasowe)

Ekstremalne promowanie elektryfikacji, świadomość ekologiczna oraz równość płci w motorsporcie to główne cele, jakie przyświecają serii Extreme E, w której biorą udział tylko samochody z napędem elektrycznym. Dodatkowa wartość to przepiękne miejsca, w których rozgrywane są wyścigi. W sezonie 2021 kierowcy ścigali się w Senegalu, Arabii Saudyjskiej, czy na Grenlandii, zwracając uwagę świata na zmiany klimatyczne, które dotykają tych terenów.

Cupra Tavascan XE

Cupra Tavascan XE
Cupra Tavascan XE. Na tym samochodzie będzie opierało się auto drogowe, które pojawi się na rynku w 2024 roku (fot. materiały prasowe)

Samochód zespołu Cupra na sezon 2022 to Cupra Tavascan XE. Auto na pierwszy rzut oka wygląda jak nadmuchane buggy, wyposażone jest w akumulator o pojemności 54 kWh, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 4 sekundy. W stosunku do auta z 2021 (e-Cupra ABT XE1) pojazd ma nieco zmieniony wygląd z dominującymi trójkątami, co widać po reflektorach i tylnych lampach. W budowie pojazdu wykorzystano elementy drukowane w technologii 3D i kompozyty wzmacniane włóknem lnianym. Wszystkie części w razie potrzeby łatwo wymienić, w zgodzie z wyznawanymi przez serię Extreme E wartościami są też łatwe do recyklingu. Partnerem Cupry jest znana fanom tuningu firma ABT Sportsline. W 2024 na rynek trafi samochód drogowy, Cupra Tavascan, korzystający z linii projektowej samochodu wyścigowego.

Wielkie nazwiska w zespole ABT Cupra XE

Jutta Kleinschmidt oraz Nasser Al-Attiyah mają ogromne rajdowe doświadczenie, które ma pomóc Cuprze stanąć na najwyższym miejscu podium (fot. materiały prasowe)

W sezonie 2022 za kierownicą Cupry Tavascan XE zobaczymy znanych na całym świecie kierowców z ogromnym doświadczeniem w sportach motorowych. Jutta Kleinschmidt jest pierwszą kobietą, która wygrała Rajd Dakar (2001). Ścigała się motocyklami, samochodami buggy i terenówkami. Drugim kierowcą jest Nasser Al-Attiyah, czterokrotny zwycięzca Dakaru (2011,2015, 2019 i 2022). Oboje jeździli już w jednym zespole w Rajdzie Dakar. Pierwsza runda sezonu odbędzie się już 19 i 20 lutego w Neom (Arabia Saudyjska).

Kalendarz zawodów Extreme E 2022

  • 19-20 lutego: Neom, Arabia Saudyjska
  • 7-8 maja: Sardynia, Włochy
  • 9-10 lipca: Szkocja lub Senegal
  • 10-11 września: Antofagasta, Chile
  • 26-27 listopada: Punta del Este, Urugwaj
Total
0
Shares