Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jak serwisować samochód elektryczny lub hybrydowy? Przewodnik użytkownika

fot. shutterstock

Na rynku wtórnym pojawia się coraz więcej samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym i warto wiedzieć, że nie można ich naprawiać w pierwszym lepszym warsztacie, bo w wielu kwestiach wymagają specjalistycznej wiedzy i narzędzi do serwisowania. Czeka was serwis elektryka? Oto co musicie wiedzieć.

Czy samochody elektryczne trzeba serwisować?

serwis elektryka
Samochód elektryczny wymaga regularnego serwisu jak każdy inny (fot. shutterstock)

Sprawa ma się identycznie jak z samochodami zasilanymi tradycyjnymi jednostkami napędowymi, choć najczęściej elektryki mają przebiegi między przeglądami wydłużone około dwa razy. W elektrykach jest mniej części, to prawda, ale nie oznacza to, że o serwisie można zapomnieć. To samo dotyczy pojazdów hybrydowych, które łączą w sobie silniki tradycyjne i elektryczne. Najdroższa jest wymiana akumulatora, która w przypadku całości, może kosztować nawet ponad 100 000 zł, ale w rzeczywistości zdarza się to niezmiernie rzadko.

Czego możecie oczekiwać od serwisu?

sprawdzenie baterii w elektryku
Sprawdzenie baterii w elektryku jest jedną z podstawowych czynności serwisowych (fot. shutterstock)
  • Kontrola baterii – Baterie to często najdroższe elementy samochodu elektrycznego. W używanych autach na prąd akumulatory nie będą miały tej pojemności, co w nowym aucie. Producenci zazwyczaj dają na nią gwarancję 8 lat lub 160 000 km przebiegu, a po tym czasie ma ona zachować 70 proc. swojej sprawności. Specjaliści w wyspecjalizowanym warsztacie sprawdzają przede wszystkim szczelność poszczególnych modułów i sprawność ogniw. Poszczególne moduły można w razie potrzeby wymieniać. Koszt pojedynczego modułu wynosi to kilka tysięcy złotych (bez kosztów robocizny), w zależności od marki. Część producentów proponuję wymianę uszkodzonych modułów na regenerowane.
  • Kontrola kabli – Warsztat musi skontrolować kable wysokiego napięcia pod kątem ewentualnych uszkodzeń, pęknięć itp. W przypadku zauważenia niepokojących objawów zaleci wymianę.
  • Kontrola hamulców – W samochodach elektrycznych i hybrydowych układ hamulcowy odgrywa bardzo ważną rolę. Podczas hamowania doładowujemy baterie, mogąc jeździć jeszcze oszczędniej. Sprawna rekuperacja pozwala często jeździć niemal bez użycia hamulców (np. e-Pedal w Nissanie), co stanowczo wydłuża ich żywotność. Poza tym układy hamulcowe są takie same jak w zwykłych autach, więc regularna wymiana płynu hamulcowego jest obowiązkowa.
  • Kontrola układu chłodzenia – W samochodach elektrycznych i hybrydowych funkcjonują układy chłodzenia, których zadaniem jest obniżanie temperatury baterii w czasie np. upałów, jeśli to hybrydy lub hybrydy plug-in, to dochodzą również układy chłodzenia tradycyjnych jednostek napędowych, w których trzeba sprawdzić szczelność, ewentualną korozję oraz uzupełnić lub wymienić płyn chłodniczy.
  • Serwis klimatyzacji – Czyste elektryki mają, w przeciwieństwie do zwykłych aut, klimatyzację sterowaną przez silnik elektryczny, który trzeba sprawdzić podczas przeglądu. Klimatyzacja grzeje, chłodzi, a także odpowiada za odparowanie szyb, kiedy we wnętrzu gromadzi się zbyt dużo wilgoci, czyli zazwyczaj jesienią i zimą.

Co jeszcze należy sprawdzić w samochodzie elektrycznym?

Wiele elementów jest wspólnych z samochodami, które znamy od lat. W elektrykach i hybrydach również trzeba sprawdzić światła, wycieraczki, zawieszenie, działanie systemów wsparcia kierowcy i bezpieczeństwa, multimedia i całą, coraz bogatszą dziś elektrykę.

Kiedy serwisować samochód elektryczny?

serwisowanie elektryka
Żeby w pełni cieszyć się autem elektrycznym, trzeba je regularnie serwisować (fot. shutterstock)

Jeśli auto jest już po gwarancji, warto zajrzeć w instrukcję obsługi, sprawdzając okresy między przeglądowe. Naszym zdaniem serwis elektryka warto przeprowadzić chociaż raz w roku lub co około 15 000 kilometrów, a także, jeśli planujemy dalszą podróż naszym samochodem. Pozwoli to na zachowanie pojazdu w jak najlepszym stanie przez możliwie dłuższy czas. Kiedy zamierzasz kupić używanego elektryka od autoryzowanego serwisu marki, to warto wynegocjować sobie w ramach kwoty zakupu pierwszy przegląd, który pozwoli w pełni cieszyć się nim od razu po jego nabyciu.

Ile kosztuje serwis elektryka?

VW ID.3 Pure 45 kWh
VW ID.3 Pure 45 kWh (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Pieniądze, jakie przyjdzie nam zapłacić za serwis elektryka lub auta hybrydowego, mogą się różnić w zależności od marki, modelu i zakresu prac, jaki trzeba będzie wykonać. Jeśli będzie to standardowy serwis niewymagający niczego poza typowymi sprawami eksploatacyjnymi, to w przypadku popularnych marek i usytuowanych w dużych miastach ASO powinniśmy się liczyć z kwotami około 400 zł za roboczogodzinę plus ustalona kwota przeglądu oraz koszt wymienionych części. W przypadku marek premium – Tesla, BMW, Audi, Mercedes – kwoty mogą się znacząco różnić. Przed pozostawieniem samochodu w warsztacie należy uzgodnić z nim przewidywaną kwotę i zastrzec, że wszelkie działania poza nią powinny być z nami uzgodnione.

O czym musisz pamiętać przed oddaniem samochodu elektrycznego do warsztatu?

Uprawnienia SEP
Uprawnienia SEP osoby, która zajmuje się twoim elektrykiem to must have (fot. shutterstock)

Jeśli korzystasz z innego miejsca niż ASO marki twojego elektryka, to pamiętaj, że serwisowanie pojazdów elektrycznych i hybrydowych wymaga specjalistycznych certyfikatów, wiedzy i umiejętności. Osoba, która się tym zajmuje, musi mieć uprawnienia wydane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) do prowadzenia prac przy urządzeniach pracujących pod napięciem do 1 kV. Takie uprawnienia trzeba odnawiać co 5 lat. Nieumiejętne serwisowanie samochodów elektrycznych i hybrydowych grozi utratą życia, bo instalacja trakcyjna pracuje tutaj pod napięciem kilkuset woltów.

Total
0
Shares