Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Audi TT - generacje, wersje

Audi TT jest sportowym kompaktem nieprzerwanie produkowanym od 24 lat. Samochód składany jest wyłącznie na Węgrzech, w małym miasteczku Győr. Jest pierwszym w historii marki Audi sportowym samochodem kompaktowym. Występuje wyłącznie w nadwoziach typu coupe i roadster. Samochody o napędach przednim lub Quattro sterowane są 6-biegową skrzynią manualną, lub 6 i 7-biegową S tronic.

Na przestrzeni niemal ćwierćwiecza Audi TT oferowany był w kilkudziesięciu wersjach napędowych. Obecnie (po 2014 roku) linię TT znacznie uproszczono. Klienci mają do wyboru 3 silniki:

 • benzynowy 2.0 TFSI z wtryskiem bezpośrednim, o pojemności 1984 cm³ i 230 koniach mechanicznych, z napędem na przednią oś lub opcjonalnie Quattro,
 • benzynowy 2.0 TFSI (TTS) z wtryskiem bezpośrednim, również o pojemności 1984 cm³ i 310 koniach mechanicznych, wyłącznie z napędem Quattro,
 • wysokoprężny 2.0 TDI ultra z wtryskiem typu Common Rail, o pojemności 1968 cm³ i mocy 184 koni mechanicznych, z napędem na przednią oś.

Audi TT jest konstrukcją o wybitnie sportowym charakterze. W zależności od wybranego silnika, do „setki” TT potrafi przyspieszyć w nawet mniej niż 5 sekund. Zaprezentowana z okazji czterdziestolecia napędu Quattro w 2020 roku limitowana wersja TT wyposażona została w silnik o mocy 400 koni mechanicznych. Prędkość 100 km/h osiągała w 3,7 sekundy i rozpędzała się nawet do 280 km/h. Istnieje tylko 40 takich samochodów i stanowią one nie lada gratkę dla kolekcjonerów motoryzacji.

W standardzie AUDI TT ma na pokładzie szereg udogodnień:

 • Audi virtual cockpit
 • ogrzewane lusterka zewnętrzne
 • przednia szyba z przyciemnionym pasem
 • MMI radio z odwtarzaczem CD
 • 8 głośników
 • automatyczna klimatyzacja
 • regulowane elektrycznie szyby boczne
 • centralny zamek steorwany falami radiowymi

Audi TT ogromny sukces odniósł w Stanach Zjednoczonych. Dane zebrane w testach prowadzonych przez ekspertów sprawiły, że samochód został doceniony zarówno przez publiczność, jak i krytyków. Audi TT w dniu premiery wzbudziło niemałą sensację. Po dziś dzień zachwyt budzi wnętrze auta. Przeważają sportowe okrągłości. Pojazd wyposażono w sportowe, wygodne fotele ze skórzaną tapicerką. Nie bez znaczenia w przypadku Audi TT jest stosunek ceny do jakości i zwłaszcza rozwijanych prędkości.

Pod względem dynamiki jazdy auto może konkurować z nawet dwukrotnie droższymi rywalami. Audi TT bezwzględnie spodoba się miłośnikom „wgniatania w fotel”. Należy jednak mieć na uwadze, że ze względu na swoją konstrukcję i potężną moc, samochód należy do podsterownych i w niewprawnych rękach będzie wręcz niebezpieczny. Audi TT powinni wybierać doświadczeni kierowcy.

Ocena Redakcji: 4.5

Generacje Audi TT

Dane Techniczne Audi TT