Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Generacje BMW Seria 1

Ocena Redakcji: 4.5

Dane Techniczne BMW Seria 1

BMW Seria 1

Niemieckie BMW Seria 1 to dumny przedstawiciel autosegmentu C - średniej klasy samochodów osobowych, zwanej też autami kompaktowymi. Adresatami tych modeli są rodziny poszukujący ekonomicznego pojazdu z pokaźnym, ułatwiającym dalsze podróże bagażnikiem, jednocześnie nadającego się do jazdy po mieście. Seria-1 zadebiutowała w 2004 roku, a na rynku obecnie w sprzedaży znaleźć można trzecią już generację tego modelu.

Samochody te początkowo produkowane były wyłącznie w Niemczech. Druga wersja BMW serii-1 składana była także w Brazylii, Chinach, Indiach, Malezji i Tajlandii. Obecnie produkcja znów ograniczona została wyłącznie do ojczyzny marki. Auta występowały w formie hatchbacka, kabrioletu, coupé i sedana.

Klienci początkowo wybierać mogli między pięciobiegową i sześciobiegową manualną skrzynią biegów, lub szcześciobiegowym automatem. Druga wersja samochodu (lata 2011 - 2019) dostępna była wyłącznie „w automacie”. Najnowsze modele oferują wybór między skrzynią manualną a dwoma rodzajami automatów.

Jak przystało na przedstawiciela klasy C, auto może pochwalić się bagażnikiem o pojemności 380 litrów oraz 1200 litrów przy złożonych siedzeniach. Taka przestrzeń z pewnością przyda się podczas rodzinnych wypadów za miasto. Powinna też sprostać dalszym podróżom.

Oferta BMW Serii-1 obejmowała szeroką gamę potężnych silników, do czego zdążyli przyzwyczaić się fani niemieckiego giganta. Dane dotyczące przyspieszenia, mocy i prędkości maksymalnej od zawsze były w tym przypadku imponujące. Najnowszy model M135i xDrive potrzebuje mniej niż 5 sekund, by osiągnąć prędkość 100 kilometrów na godzinę, a rozpędzić się potrafi do 250. To sportowy zapas mocy który sprawdzi się na każdej europejskiej autostradzie.

Testy Euro NCAP zaowocowały wynikiem pięciu na pięć możliwych gwiazdek. Pozwala to na stwierdzenie, że kierowcy i pasażerowie BMW Serii-1 mogą czuć się bezpiecznie.

Do zakupu tego kompaktu na rynku wtórnym należy podchodzić ostrożnie. Ceny używanych egzemplarzy bywają bardzo atrakcyjne. Koszty naprawy i serwisu potrafią jednakże wprawić w osłupienie. Łatwo trafić na samochód z powypadkową przeszłością i cofniętym licznikiem. Ryzyko awarii niosą ze sobą również niektóre silniki Diesla, w jakie wyposażano BMW Serii - 1. Kierowcy skarżą się też na problemy z elektroniką i oprogramowaniem. Zdarzają się również problemy z flitrem cząstek stałych.

Jeśli myślisz o zakupie BMW Serii-1 z drugiej ręki, odrzuć najniższe oferty cenowe. Szukaj zadbanych egzemplarzy z wiarygodnym przebiegiem i udokumentowanymi, fachowymi naprawami. W ten sposób wejdziesz w posiadanie pojazdu o ponadprzeciętnych właściwościach jezdnych.

BMW serii 5 F10. Poradnik kupującego

BMW serii 5 F10 to auto budzące pożądanie wielu osób, które pragną mieć używane, ale prestiżowe auto segmentu premium. Jedno wiemy: tanio nie będzie.

Figoni & Falaschi. Estetyka Art Deco

Dzieła francuskiej manufaktury nadwoziowej Figoni & Falaschi należą do niewielkiej grupy historycznych pojazdów, które bez wahania można nazwać rzeźbami na kołach. Zmysłowo…

TEST. BMW 220d Gran Coupé xDrive

Ostatnie lata w motoryzacji to okres rozwoju dwóch nurtów w klasie premium: SUV-ów oraz czterodrzwiowych sportowych coupé, które…