Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Generacje BMW X5

Ocena Redakcji: 4.2

Dane Techniczne BMW X5

BMW X5

BMW X5 to pierwszy w ofercie niemieckiego giganta 5-drzwiowy SUV wyższej klasy średniej. Projektantem samochodu jest Chris Bangle. Po debiucie w 1999 roku X5 produkowano go przez 7 lat. W 2006 roku zastąpiono go kolejną wersją. Obecnie na rynku dostępna jest już czwarta generacja tego modelu.

Auto składano pierwotnie w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Pierwsi klienci salonów mogli wybierać między automatyczną a manualną skrzynią biegów. Obecnie wszystkie nowe egzemplarze mają wyłącznie 8-biegowy automat. Samochód napędzany jest na obie osie. BMW X5 E5 (pierwsza generacja) mogło pomieścić 93 litry paliwa i 465 litrów bagażu (ok. 440 kilogramów). Auto miało pokaźną masę własną, przekraczającą dwie tony.

Produkcja kolejnych wersji tego modelu odbywała się również w Rosji, Egipcie, Jawie, Malezji, Indiach i Tajlandii.

Najnowsze wersje tej konstrukcji rozrosły się. Umożliwiają podróż nawet 7 pasażerom. Poprawiono również bagażnik, który względem pierwowzoru jest prawie dwukrotnie większy i obecnie może pochwalić się pojemnością 845 litrów.

BMW X5 przez 23 lata swojej historii produkowane było w kilkunastu wersjach silnikowych. Każda z nich, jak przystało na tę markę, imponowała mocą i osiągami. Dane zebrane podczas testów mówią o przyspieszeniu do 100 km/h godzinę w przedziale od 4,2 do około 8 sekund. Każdy z tych wyników jest imponujący, zwłaszcza mając na uwadze segment, do którego należy. BMW starało się, by samochód kategoryzowano jako SAV, czyli mniejszy SUV, o ambicjach raczej sportowo - miejskich, niż terenowych.

BMW X5 nie sprawdzi się w rękach pasjonata off-roadu. Może za to z powodzeniem dostarczyć autostradowych doznań. Auto prowadzi się podobnie do innych modeli tego koncernu. Nie brakuje tutaj dynamiki przy jednocześnie świetnej przyczepności. W połączeniu z ponadprzeciętną wygodą wnętrza, czyni to z X5 pojazd stworzony wręcz do długich, rodzinnych podróży.

Wyposażenie nowego samochodu G05 X5 obejmuje między innymi:

  • reflektory led,
  • elektronicznie sterowane amortyzatory,
  • odblokowywanie pojazdu smartfonem,
  • panoramiczny dach z wzorami LED,
  • chłodzone uchwyty na kubki,
  • podgrzewane siedzenia sportowe regulowane elektrycznie,
  • dwa wyświetlacze tablicy rozdzielczej o wielkości 12,3 cala.

Klienci mogą zdecydować się również na pakiety sportowe XLine i M. Różnią się one stylizacją nadwozia i lakierem oraz tapicerką. Wyposaża się je w widowiskowe felgi ze zdobieniami zewnętrznymi.