Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Modele Kia

Kia - katalog modeli

Informacje o Kia

Już od wielu lat rynek motoryzacyjny Dalekiego Wschodu budzi zainteresowanie całego świata. Powstające w Azji auta cieszą się popularnością i są chętnie wybierane przez kierowców - także tych z Polski. Dlaczego samochody osobowe KIA weszły do grona chętnie kupowanych dwuśladów? Czy w azjatyckich projektach można dostrzec precyzję i zaawansowaną technologię, które stały się znakiem rozpoznawczym tamtejszych konstruktorów? W Automotyw chcemy, abyś poznał bliżej historię marki KIA i dowiedział się, co charakteryzuje modele koreańskiego producenta.

Wejdź do świata miłośników motoryzacji. Poznaj historie największych koncernów samochodowych i sprawdź, dlaczego ich auta weszły do panteonu wiodących modeli na rynku światowym.

Historia Kia

Historia wielu koncernów samochodowych pokazuje, że osiąganie sukcesów i wspinanie się na szczyt rynku są okupione wieloma latami przeciwności, zawoalowanych wydarzeń, a także nieprzewidzianych punktów zwrotnych. Nie inaczej było w przypadku auta Kia.

Narodziny znanego dziś koncernu datuje się na 1944 rok. Wtedy to powstało przedsiębiorstwo Kyungsung Precision Industry. Początkowo było ono związane z produkcją stalowych rur i części rowerowych. Od 1951 do klientów zaczęły trafiać także pierwsze rowery producenta. Rok 1951 był jednocześnie rokiem przełomowym, bo właśnie po niespełna ośmiu latach od założenia Kyungsung Precision Industry zmieniono nazwę na Kia Industries. Koreańska 기아, czyli KIA, to skrót, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza „powstać w Azji” czy też „wyjść z Azji”.

Kia - samochody niczym trzykołowe autoriksze. Pierwsze wynalazki koreańskiego przedsiębiorstwa

Dziesięć lat później, wychodząc naprzeciw rozwijającemu się rynkowi motoryzacyjnemu, marka Kia rozpoczęła produkcję motocykli na licencji Hondy. W 1962 roku natomiast Kia po raz pierwszy zaprezentowała prototyp trzykołowego pojazdu skonstruowanego na licencji Mazdy – samochodu dostawczego Kia K-360, który w 1969 zastąpił bardziej nowoczesny T-600. Kia K-360 i T-600 były to modele aut dwuosobowych z otwartą strefą załadunkową. Samochody Kia nie należały do urodziwych. Trzy koła (przednie wysunięte w czołowej części nadwozia) przywodziły na myśl raczej autoriksze – bardziej znane jako tuk tuki, z których korzystają do dziś mieszkańcy Tajlandii, Indii, Pakistanu czy Bangladeszu. Samochód Kia w sferze estetycznej pozostawiał wiele do życzenia. Pomimo tego auto było produkowane przez niemal 12 lat. Co różniło model K-360 od T-600? Oba pojazdy zachowały podobne proporcje w zakresie podwozia. Zmiana była kosmetyczna, gdyż dotyczyła jedynie modernizacji w aspekcie wymiarów zewnętrznych. T-600 był nieco większy, co przełożyło się na przestronność kabiny i pojemność przedziału transportowego.

Samochody osobowe Kia – auta bez wyrazu

Rok później w 1970 roku marka Kia zaczęła produkcję samochodu na licencji włoskiej. Pojazd Kia-fiat 124 powstał z myślą jedynie o rynku południowokoreańskim, w związku z czym wyprodukowano 6770 sztuk tego modelu. Fiat 124 to kompaktowy pojazd, który doczekał się kilku typów nadwozia: sedan, kombi, kabriolet oraz coupe.

Rok 1974 natomiast to data wejścia do sprzedaży pierwszego samochodu osobowego Kia zbudowanego na licencji dawnego znajomego – Mazdy. Brisa, bo taka była nazwa modelu, była samochodem kompaktowym, który doczekał się trzech typów nadwozia: sedan, kombi i pick-up. W przeciągu 7 lat wyprodukowano 31 017 sztuk, które podobnie jak w przypadku Kia-Fiat 124, były przeznaczone na rynek południowokoreański. Kia w wariancie 2-drzwiowym (pick-up) stała się pierwszym autem eksportowanym poza Koreę Południową - auto Kia trafiło na rynek katarski. W 1979 natomiast pod skrzydłami Kii zaczęto produkcję włoskiego Fiata 132, osobowego samochodu klasy średniej, a także francuskiego Peugeota 604, samochodu osobowego klasy wyższej, który nie cieszył się zbytnią popularnością z uwagi na mało nowoczesną stylistykę i brak innowacyjnych rozwiązań technicznych.

Kia - marka samochodów. Przez dyktaturę po ekspansję rynku światowego

W 1981 roku zakończono produkcję Brisy. Kia swoją uwagę skupiła na samochodach ciężarowo-dostawczych. Powodem tego działania była dyktatura Chun Doo-hwana – południowokoreańskiego generała, który w roku 1980 został prezydentem Korei Południowej. Dopiero po 6 latach od wprowadzenia interwencjonistycznej dyktatury wojskowej powrócono do produkcji pojazdów osobowych, podejmując współpracę z amerykańskim Fordem. Z tego koreańsko-amerykańskiego partnerstwa zrodziła się Kia Pride – auto należące do klasy miejskiej. Model ten, pod względem konstrukcyjnym, był bliźniaczo podobny do modelu produkowanego przez Forda - Ford Fiesta.

Z początkiem lat 90. XX wieku ponownie zmieniono nazwę przedsiębiorstwa z Kia Industries na Kia Motors. Wtedy również koreański potentat rozpoczął ekspansję na rynek europejski, Ameryki Północnej oraz Południowej.

Problemy finansowe i nowa nadzieja Kia - auto z bogatą przeszłością

W roku 1997 rozpoczął się wielki azjatycki kryzys finansowy. Katalizatorem załamania były nieprzemyślane decyzje tajlandzkiego rządu dotyczące upłynnienia kursu bata – waluty – której wartość w dużym stopniu zależała od kursu amerykańskiego dolara. Rosnący dług zagraniczny zaprowadził Tajlandię na skraj bankructwa. Kryzys zaczął pochłaniać kolejne kraje. Najbardziej ucierpiały: Singapur, Indonezja, Malezja i Korea Południowa. Słabość systemów bankowych przy błędnie prowadzonej polityce kredytowej w połączeniu z miernym nadzorem działalności kredytowej instytucji finansowych doprowadziły do zapaści Kii. Finansowa niewydolność oznaczała bankructwo. Upadłość przedsiębiorstwa wykorzystał Hyundai, który wykupił 51% akcji. W efekcie doszło do połączenia obu koncernów i utworzenie nowego pod nazwą Hyundai Motor Group. Dzięki fuzji Kia mogła na nowo odżyć. Stabilność w finansowaniu pomogła kompleksowo udoskonalić samochody Kia i stworzyć nowe modele aut. Miało to realne przełożenie na liczby. W 2005 na rynki zagraniczne trafiło 5 milionów „koreańczyków”. 10 lat później na drogi wypuszczono aż 15 milionów aut ze znakiem Kia.

Auto Kia – nowa estetyka

Początek XXI wieku dla Hyundai Motor Group to nie tylko rosnące zainteresowanie poszczególnymi modelami aut. To także próba podjęcia zmian wizerunkowych koreańskich pojazdów oraz przyjęcie zróżnicowanej taktyki wobec głównych rynków, na które trafiały auta Kia. Zaczęto inwestować w rozwój i rozwijać zakłady produkcyjne na terenie Europy, gdzie w 2006 roku z taśm wyjechał pierwszy model Kia cee’d (Community of Europe with European Design).

Obecnie w produkcji znajduje się już 3 odsłona tego auta. Kia Cee’d Concept to studyjna zapowiedź kompaktowego samochodu klasy średniej. Pół roku później zaprezentowano Kię Cee’d po liftingu, którego projekt powstał w europejskim centrum rozwoju Kia na terenie Niemiec. Decyzja o zaangażowaniu projektantów z Europy miała na celu dostosowanie auta do warunków Starego Kontynentu, czego efektem było wprowadzenie na rynek Kii Cerato, która znalazła odbiorców nie tylko w Europie, ale i w Azji, a także w Ameryce Południowej i Australii. Ameryka Północna otrzymała drugą generację tego modelu pod nazwą Kia Spectra. Dogłębna restylizacja Cerato pozwoliła ujrzeć światło dzienne właśnie Kii Cee’d, której cechami charakterystycznymi była bardziej agresywna stylistyka z uwagi na zastosowanie wielokątnych form – głównie na przednim pasie pojazdu.

W 2007 roku swój debiut zanotowała Kia Forte sprzedawana m.in. na rynku amerykańskim i australijskim. Natomiast rok później koncern wypuścił na rynek europejski model rodzinny Venga – mały kompaktowy osobowy samochód Kia należący do segmentu minivanów.

Po roku 2010 kontynuowano politykę dywersyfikacyjną. W zależności od rynku zmieniano wizerunek modeli, kierując się stylistyką pojazdów Hyundaia. Wariant K4 został zaprojektowany z myślą wyłącznie o rynku chińskim - premiera auta Kia odbyła się podczas targów motoryzacyjnych w Pekinie. Dostrzegając potrzeby rynku w roku 2018 roku zaprezentowano SUVa Telluride należącego do klasy wyższej i przeznaczonego na rynek północnoamerykański.

Samochody Kia – modele, które elektryzują

W 2011 roku powstał pierwszy w pełni elektryczny model ze znakiem Kia. Dla 5-drzwiowej Kia Ray wzorcem stały się japońskie kei cary – minivany – o foremnej, pudełkowej linii nadwozia z małymi kołami. Kia Ray wyróżnia się asymetrycznością układu drzwi – te znajdujące się po stronie kierowcy otwierają się podobnie, jak w innych autach, te od strony pasażera natomiast były odsuwane. Rozwiązanie to miało ułatwić wysiadanie w zatłoczonych miejscach pasażerom, znajdującym się na tylnej kanapie. Po miesiącu na rynku koreańskim pojawiła się Kia Ray EV z napędem elektrycznym i baterią o pojemności 16,4 kWh, na której można było pokonać niespełna 140 km. Modele te wyposażono w małe silniki elektryczne, których ładowanie na stacjach zajmowało szybkie 25 minut. W 2012 roku Kię Ray EV produkowano dla instytucji rządowych. Nieograniczona fantazja Azjatów pozwoliła wprowadzić systemy dźwiękowe imitujące pracę silnika spalinowego.

Na rynek globalny wprowadzono nowego crossovera Soul EV, który od swojej premiery podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie w roku 2008 roku przeszedł kilkukrotny lifting – dziś na rynku dostępna jest już trzecia odsłona tego modelu z silnikiem benzynowym i druga generacja z silnikiem elektrycznym. Główną cechą wyróżniającą model Soul była personalizacja i dopasowanie m.in. barwy wnętrza do własnych potrzeb i upodobań. Kia e-Soul, jak jest też nazywany koreański elektryk, został wyposażony w akumulator o pojemności 64 kWh i silnik o mocy 204 KM. Samochód Kia w tej wersji daje aż do 500 km przyjemności z jazdy.

Poza crossoverem Soul EV zaprezentowano większą Kię e-Niro. Produkcja drugiej generacji zaplanowana jest na 2022 rok.

Czego można spodziewać się w przyszłości od koncernu Kia?

Koncern Kia zapowiedział kontynuację elektryfikacji modeli aut. Do roku 2027 na rynek ma trafić 7 nowych odsłon napędzanych silnikiem elektrycznym. Przedsiębiorstwo otworzyło się również na bardziej nowoczesne koncepcje, czego początkiem miała być zmiana logo i hasła firmy w styczniu 2021 roku. W planach potentata jest również zmiana dotychczasowej nazwy na Kia Corporation.

Kia - marka i jej logo. Krótka historia znaku rozpoznawczego koncernu

Logo Kia na przestrzeni lat zmieniało się trzykrotnie. Po raz pierwszy użyto go na pojazdach produkowanych po roku 1986. Już po 8 latach logotyp zamieniono na nowym. Owalny okrąg, w którym widnieje nazwa koncernu pisana wersalikami, i w którym „ʌ” pozbawiono poprzeczki. Symbol koreańskiego potentata obowiązywał przez długie 27 lat, by z początkiem 2021 roku ponownie go zmienić. Obecna Kia Motors, stawiając na bardziej awangardową stylistykę i zwrócenie większej uwagi na elektromobilność, porzuciła dotychczasowe, bądź co bądź, godło na rzecz nowocześniejszego emblematu. Ma on zapoczątkować nowy rozdział w historii koncernu i ściśle korespondować ze sloganem „Movement that inspires”, co w wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza „Ruch, który inspiruje”. Nowe logo Kia charakteryzuje się brakiem elipsy i maksymalnym zbliżeniu do siebie pochylonych w prawo liter KIʌ w lekko odświeżonej formie, które mają imitować ruch i nawiązywać bezpośrednio do wcześniej przytoczonego hasła.

Najpopularniejsze samochody Kia na rynku motoryzacyjnym w Polsce

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR podsumował pierwsze dwa kwartały 2021 roku. Porównując ten sam okres z rokiem 2020 zanotowano wzrost rejestrowanych aut o 9,5%. Łączna liczba zarejestrowanych samochodów w wydziale komunikacji w pierwszych trzech miesiącach wynosiła 117 874 pojazdów, z czego 26% to auta należące do osób fizycznych, 14% trafiło do dealerów, a pozostałe do firm. W TOP 10 modeli samochodów znalazły się popularne marki niemieckie, lubiana Skoda od południowych sąsiadów czy nieoczekiwany lider zestawienia prosto od japońskich konstruktorów - Toyota. Tuż za podium uplasowała się koreańska Kia.

Przeprowadzone badanie w październiku 2021 roku uplasowało na pierwszych 6 miejscach wyłącznie marki azjatyckie. W rankingu TOP 10 najlepiej sprzedających się samochodów w naszym kraju znalazły się jedynie dwa modele, pochodzące spoza Azji. Auta Kia zajęły kolejno 4, 6 i 10 miejsce. Były to Kia Cee’d, Kia Sportage, a także Kia XCee’d.

Biorąc pod uwagę cały okres 10 miesięcy od stycznia do października 2021 roku najlepiej sprzedającymi się samochodami 2021 roku w Polsce były głównie modele Toyoty. Kia Sportage zajęła w tym plebiscycie zasłużone 9 miejsce z wynikiem 7 019 sprzedanych sztuk.

Kia – z rynku lokalnego na rynek globalny. Poznaj historię koreańskiego koncernu i modele aut w Automotyw

Poznaj rynek motoryzacyjny od podszewki i sprawdź, czym charakteryzuje się koreańskie auto Kia. W Automotyw zabierzemy Cię w drogę po znanych i lubianych modelach samochodów z całego świata. Przedstawimy najważniejsze momenty w historii koncernów oraz punkty zwrotne istotne dla ich istnienia i dalszej działalności. Dowiesz się, ile czasu potrzebowali konstruktorzy, aby stworzyć wersje pojazdów, podbijających drogi w Europie, Ameryce czy Azji. Przejedź z nami kilometry, które pozwolą Ci stać się ekspertem w dziedzinie motoryzacji.

Czytaj na automotyw.com – fachowym i rzetelnym źródle wiedzy. Dołącz do nas w mediach społecznościowych i zostaw swoją opinię na temat przetestowanych modeli samochodów.

... (źródło wikipedia)

Elektryczna KIA EV9. Polska premiera

Polacy są jedną z najmniej chętnych do wejścia w elektromobilność europejskich nacji. Aktualny udział samochodów elektrycznych w sprzedażowym torcie to…