Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Modele Proton

Proton - katalog modeli

Informacje o Proton

Malezyjski koncern motoryzacyjny, założony w 1983 roku, z siedzibą w Kuala Lumpur. Na początku firma zajmowała się produkcją samochodów na licencji Mitsubishi, udziałowca w przedsiębiorstwie. Własny pojazd Proton wprowadził na rynek dopiero w 2000 roku. Auta Protona są obecnie dostępne w 15 krajach, w większości azjatyckich. Znane modele marki to Proton Gen-2, Persona i Savvy.

Historia Proton

Proton (skrót od Perusahaan Otomobil Nasional) – malezyjskie przedsiębiorstwo produkujące samochody oraz motocykle. Zostało założone w 1983 roku. Przedsiębiorstwo Proton powstało w maju 1983 roku jako Perusahaan Otomobil Nasional Berhad. W lipcu 1985 r. rozpoczęło produkcję modelu Proton Saga na licencji Mitsubishi. Samochody tej marki wyposażane są przeważnie w silniki i inne podzespoły samochodów Mitsubishi. W latach 1983–2004 koncern Mitsubishi posiadał 7,93% akcji tego przedsiębiorstwa. W kwietniu 2004 roku firma przyjęła nazwę Proton Holdings Berhad. Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo Proton przejęło w 1996 roku 80% akcji europejskiego przedsiębiorstwa wyspecjalizowanego w produkcji samochodów sportowych – Lotus. W 2002 roku udział ten został zwiększony do 95,65%. Oprócz Malezji zakłady produkcyjne bądź montownie tego przedsiębiorstwa można spotkać w takich krajach jak: Australia, Indonezja (od 2005), Iran (od 2002), Nepal, Singapur, Turcja oraz Wielka Brytania. Pierwszy Proton o nazwie Saga po... (źródło wikipedia)

Top 10. Najlepsze auta do 15 tys. zł

Jakie auta używane do 15 tys. zł powinny budzić nasze zainteresowanie? Taki budżet oznacza jedno – na drogie i częste naprawy nas nie stać.