Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Kierowco! Zmiany w przepisach, część zacznie obowiązywać już 4 października

Zmiany w przepisach, z których wiele wejdzie w życie jeszcze w tym roku. O czym powinniśmy pamiętać? Przypominamy.
Przepisy ruchu drogowego

14 sierpnia 2020 r. sejm przegłosował ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Podstawowe zmiany to szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów, a także prostsze procedury związane z rejestracją. Zebraliśmy najważniejsze zmiany w przepisach, z których część zacznie obowiązywać już 4 października 2020 roku.

O tym co się zmieni dla właścicieli pojazdów i kierowców wiadomo było już od 3 września br, gdyż właśnie wtedy w Dzienniku Ustaw opublikowano treść wspomnianej ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 roku. Zainteresowanych pełną treścią tego aktu prawnego odsyłamy do zasobów internetowych Sejmu, ale konia z rzędem temu, komu chciałoby się przekopywać przez ten tekst. Zrobiliśmy to dla was. Z najważniejszych zmian warto zapamiętać, że rejestracja pojazdów już niebawem będzie prostsza (i tańsza), kończymy z Kartami Pojazdu i nalepkami kontrolnymi (choć jeszcze nie tak szybko), a przy zmianie właściciela auto będzie mogło mieć zachowany dotychczasowy (polski) numer rejestracyjny w całej Polsce. Poniżej zestawienie zmian według wejścia ich obowiązywania w życie.

Wygoda – łatwiejszy zwrot zatrzymanego dowodu rejestracyjnego – od 4 października 2020 r.

Zwrotu zatrzymanego elektronicznie dowodu rejestracyjnego będzie mogła dokonać stacja kontroli pojazdów (fot. Rado-NDM / Fotopolska.eu)

Dotychczas w razie zatrzymania elektronicznie przez policję czy inny organ kontroli ruchu drogowego (np. Inspekcję Transportu Drogowego) dowodu rejestracyjnego (lub pozwolenia czasowego), kierowca musiał się później zwracać o zwrot dokumentu np. do urzędu lub jednostki policji, która zatrzymała dokument. Od 4 października br. zwrotu elektronicznie zatrzymanego dokumentu będzie mogła dokonać stacja kontroli pojazdów.

Oszczędność – dowód rejestracyjny – koniec z wymuszaniem zmiany – od 4 grudnia 2020 r.

Jeżeli zabraknie nam w dowodzie rejestracyjnym miejsca na kolejne pieczątki badania technicznego, od 4 grudnia nie trzeba będzie już wymieniać dokumentu (fot. Shutterstock)

Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym twojego samochodu zabraknie miejsca na kolejne pieczątki i wpisy dotyczące terminu następnego badania technicznego, od 4 grudnia 2020 roku nie będzie trzeba już wymieniać dokumentu na nowy. Oszczędzamy czas i pieniądze. Dane dotyczące terminów badań i tak już są w CEPiK-u, przepis po prostu prawnie sankcjonuje stan faktyczny. Wiele osób myśli, że już nie trzeba wymieniać dowodu. Nie. Tak będzie dopiero od 4 grudnia tego roku.

Wygoda – wywóz zagranicę z wyrejestrowaniem – od 4 grudnia 2020 r.

Dużym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów będzie wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu. Rozwiązanie to wejdzie w życie 4 grudnia 2020 r.

Wygoda – auto zarejestruje lokalny starosta – od 4 grudnia 2020 r.

Kupiłeś niezarejestrowane auto? Starosta w miejscu zakupu je tymczasowo zarejestruje (fot. Shutterstock)

Kupiłeś auto daleko od domu i jest niezarejestrowane? Nowelizacja ustawy wprowadza i w tym zakresie ułatwienia. Na wniosek właściciela starosta właściwy dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu zarejestruje czasowo pojazd umożliwiając legalny przejazd do domu. Na wniosek właściciela auto będzie mogło być zarejestrowane przez starostę właściwego dla miejsca czasowego pobytu właściciela samochodu. Przepisy te także wejdą w życie 4 grudnia br.

Wygoda – przerejestrowanie bez zmiany właściciela – od 4 grudnia 2020 r.

Przerejestrowanie bez zmiany właściciela nie będzie już wymagać dowodów własności pojazdu. Jeżeli od ostatniej rejestracji samochodu w Polsce nie zmienił się jego właściciel, a sam właściciel zmienił miejsce zamieszkania to formalnie powinien dokonać przerejestrowania auta. Dobra wiadomość jest taka, że w takim przypadku podczas przerejestrowywania właściciel (wciąż ta sama osoba) nie będzie musiał udowadniać, że to on jest właścicielem. Nie trzeba przynosić faktur/umowy zakupu auta, wystarczy aktualny dowód z aktualnymi badaniami technicznymi.

Wygoda – prawo jazdy online – od 5 grudnia 2020 r.

Od 5 grudnia 2020 roku nie będzie trzeba mieć już prawa jazdy przy sobie podczas kierowania autem (fot. Shutterstock)

Masz polskie prawo jazdy? Od 5 grudnia 2020 roku nie będzie konieczności posiadania przy sobie samego dokumentu, jak i okazywania go w razie kontroli drogowej na terenie Polski. Podkreślamy: na terenie Polski. Służby kontrolne i tak sprawdzą nasze dane (i uprawnienia do kierowania pojazdem) w bazie CEPiK. Tym samym będziemy mogli jeździć legalnie autem bez żadnych dokumentów fizycznych (bo uprawnienia oczywiście dalej musimy mieć, auto musi być zarejestrowane i ubezpieczone!). Obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC zniesiono już wcześniej.

Wygoda – nowe auto zarejestruje ci dealer – od 4 czerwca 2021 r.

Od połowy przyszłego roku wyjedziesz z salonu nowym autem już zarejestrowanym na Ciebie (fot. Shutterstock)

Pewnym ułatwieniem jest wprowadzenie możliwości załatwiania formalności związanych z rejestracją samochodu, motocykla, motoroweru lub przyczepy przez salon sprzedaży – oczywiście w imieniu nowego właściciela. Tym samym kupując nowy pojazd z salonu wyjedziemy już zarejestrowanym na nas autem. Uwaga, dotyczy to salonów sprzedaży autoryzowanych przez producenta danej marki. Ten przepis wejdzie w życie 4 czerwca przyszłego roku.

Oszczędność – bez nalepek i karty pojazdu – od 4 września 2022 r.

Gdy za dwa lata sprowadzisz auto nie będzie trzeba już płacić za kartę pojazdu (fot. Shutterstock)

Jeszcze przez prawie dwa lata sprowadzając auto z zagranicy podczas jego rejestracji będziemy musieli płacić za kartę pojazdu (75 zł) i nalepkę kontrolną (18,5 zł) + 1 zł opłaty ewidencyjnej. Zgodnie z ogłoszoną w Dzienniku Ustaw ustawą zmieni się to, ani karta pojazdu, ani nalepka nie będą potrzebne.

Oszczędność – będziesz mógł zachować tablice – termin poda minister ds. cyfryzacji

Kupujesz auto z zabawnymi tablicami? Będziesz mógł je zachować, termin poda minister cyfryzacji (fot. Sh

Ustawa wprowadza możliwość zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu. Opłata za najczęściej wydawane tablice  samochodowe to 80 zł, dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, jak również nie trzeba będzie ponosić opłaty za nalepkę kontrolną – w sumie razem z opłatą ewidencyjną da to oszczędności 99,50 zł. O terminie wejścia w życie tego rozwiązania poinformuje minister właściwy ds. cyfryzacji w komunikacie.

Wygoda – czasowe wycofanie z ruchu auta osobowego – termin poda minister ds. cyfryzacji

Poważnie i długo naprawiane auto osobowe będzie można czasowo wycofać z ruchu (fot. Shutterstock).

Nowym rozwiązaniem, które zakładają przygotowane w Ministerstwie Infrastruktury przepisy, jest rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe. Oznacza to, że gdy nie używamy pojazdu nie będziemy musieli płacić za jego ubezpieczenie. Będzie to jednak dotyczyło sytuacji uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych samochodów. Gdy auto będzie w poważnej naprawie będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy. O terminie wejścia w życie tego rozwiązania poinformuje minister właściwy ds. cyfryzacji w komunikacie.

Total
441
Shares