Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Skąd się wzięły sprzęgło, hamulec i gaz? Historia pedałów samochodowych

Prowadzenie samochodu wymaga skoordynowanych działań. Najważniejsze z nich to: przyspieszanie, kierowanie, wskazywanie kierunku skrętu, hamowanie, zmiana biegów i operowanie sprzęgłem – plus oczywiście obserwowanie ruchu drogowego. Już u progu epoki automobilizmu wynalazcy doszli do wniosku, że obok rąk do obsługi samochodu posłużą stopy. I dlatego pojazdy otrzymały pedały.

pedały
Na początku każdy producent eksperymentował (fot. MB)

Do dziś pedały samochodowe to jeden z kluczowych elementów interakcji pomiędzy kierowcą a samochodem. Rozmieszczenie pedałów upowszechniło się w latach 20. ubiegłego stulecia. Wraz z pojawieniem się automatycznej skrzyni biegów używanie lewej nogi stało się zbędne. Początkowo nie było jednak porozumienia co do tego, jak te pedały rozmieścić. Każdy producent miał inny pomysł na ich ulokowanie. Sytuację wyjaśniło pruskie wojsko. W 1908 r. ujednolicono rozmieszczenie pedałów w pojazdach wojskowych, tak aby kierowcy mogli bez problemu obsługiwać samochody różnych marek.

Żelazny standard

Cadillac Type 53 (fot. wiki)

W niemieckich ciężarówkach armii cesarskiej pojawiło się stosowane do dziś ułożenie pedałów gazu, hamulca i sprzęgła (od prawej do lewej). Nie wszędzie jednak rozwiązanie to przyjęło się od razu. Aż do lat 20. ubiegłego wieku liczba i rozmieszczenie pedałów w samochodach nie były jednolite. Często pedał gazu znajdował się pośrodku; było tak m.in. w samochodach wyścigowych. Stopniowo jednak wprowadzano obecny standard. Cadillac Type 53 był pierwszym samochodem, w którym zastosowano znany nam układ sterowania – z dźwignią zmiany biegów i hamulcem ręcznym pośrodku przednich dwóch siedzeń, kluczykiem uruchamianym zapłonem i trzema pedałami: sprzęgła, hamulca i gazu w odpowiedniej kolejności. Cadillac był napędzany 77-konnym silnikiem V8 i był produkowany tylko przez rok, w 1916 roku.

Automatyczne skrzynie biegów

pedały
Tylko dwa pedały (fot. VW)

Zazwyczaj prawa stopa obsługiwała pedały gazu i hamulca, a lewa – pedał sprzęgła. Gdy w latach 50. zaczęły upowszechniać się automatyczne skrzynie biegów, do dyspozycji kierowcy pozostawiono jedynie pedały gazu i hamulca. Właśnie tak wygląda przyszłość – manualne przekładnie są stopniowo wycofywane z oferty; również pojazdy elektryczne z reguły mają „tylko” dwa pedały. Oznacza to, że lewa noga może spocząć na podnóżku.

Dodatkowy pedał

W przypadku Mercedes-Benz historia pedałów jest bardziej zawiła. Przez dziesięciolecia samochody spod znaku trójramiennej gwiazdy zamiast dźwigni hamulca ręcznego miały w przestrzeni na nogi jeszcze jeden pedał – umieszczony po lewej stronie, służący do uruchamiania hamulca postojowego. Jego zwalnianie odbywało się za pomocą uchwytu pod kierownicą, również zlokalizowanego po lewej stronie.

Gazu!

Pedał przyspieszenia jest nazywany „gazem”, ponieważ służy do regulowania objętości mieszanki paliwa i powietrza dostającej się do silnika spalinowego (w amerykańskim angielskim „gas” oznacza benzynę). I choć w przypadku aut na prąd silnik spalinowy zostaje zastąpiony elektrycznym, to pedał przyspieszenia wciąż nazywany jest „gazem” – mimo że kontroluje tu przepływ energii elektrycznej.

Niepełnosprawni

Samochód przystosowany do obsługi przez osobę niepełnosprawną (fot. MB)

A co zrobić, gdy kierowca jest niepełnosprawny fizycznie i nie może korzystać ze standardowych pedałów? Producenci oferują fabryczne rozwiązania wspomagające jazdę, takie jak systemy adaptacji pedałów czy specjalnej nakładki. Dzięki temu kierujący może regulować wszystkie parametry za pomocą rąk.

“Heel-and-Toe”, czyli pięta-palce

W przypadku wybitnie sportowego stylu jazdy niektórzy kierowcy preferują hamowanie i redukcję biegów z tzw. międzygazem (metoda „pięty i palca”). Palce prawej stopy wciskają wówczas hamulec, a pięta – pedał gazu. Pozwala to na wyrównanie obrotów silnika spalinowego przy redukcji przełożenia i poprawę balansu samochodu. Niektóre nowoczesne samochody z manualnymi skrzyniami biegów wyposażone są w system, który automatycznie dopasowuje obroty silnika podczas redukcji w taki sposób, żeby obroty były idealnie dopasowane do niższego biegu.

Przyszłość

Team Fordzilla P1
Team Fordzilla P1 race car (fot. Ford)

nowoczesne samochody oferują niezliczone systemy wspomagające, które przejmują funkcje obsługiwane za pomocą pedałów – należy do nich np. aktywny asystent odległości, system kontroli jazdy w pasie ruchu i wiele innych. Jeśli w przyszłości na niektórych trasach dostępny będzie w pełni zautomatyzowany tryb jazdy, dla zwiększenia komfortu jazdy pedały będą mogły „zniknąć” w podłodze samochodu. Takie rozwiązanie zostało zademonstrowane w eksperymentalnym pojeździe bezpieczeństwa (ESF) Mercedes-Benz z 2019 r. Czy tak się stanie?

Total
0
Shares