Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Studenci zbudują koncepcyjną Škodę

Studenci muszą mieć dostęp do praktycznych działań w branży z jaką wiążą swoją przyszłość. Dzięki projektom Škoda Academy co roku budują sami auto.
Ruszył kolejny program budowy samochodu studenckiego Skody (fot. Skoda)

Czesi doskonale rozumieją, że bez odpowiednio wykształconych kadr nie ma szans na zbudowanie na własnym rynku stabilnego przemysłu motoryzacyjnego. Doskonałym tego dowodem jest uruchomienie ósmego już z kolei projektu, którego celem jest zbudowanie koncepcyjnego pojazdu przez studentów. 25 słuchaczy Akademii Škody w Mladá Boleslav rozpoczęło właśnie prace nad autem koncepcyjnym.

Zobacz samochód koncepcyjny Audi

Tego typu projekty edukacyjne to znakomite uzupełnienie klasycznych programów nauczania w szkołach zawodowych. Studenci pod okiem doświadczonych instruktorów Škoda Auto mają okazję w praktyce poznać realia pracy projektowej w przemyśle motoryzacyjnym.

Zdaniem Aloisa Kauera, szefa ŠKODA Academy coroczny program projektowania auta przez studentów to jeden z najważniejszych projektów edukacyjnych placówki (fot. materiały prasowe producenta)

Projekt Samochód Studencki Akademii ŠKODY cieszy się doskonałą reputacją i jest znakiem rozpoznawczym naszej marki, która daje możliwość rozwoju młodym talentom. Jestem bardzo dumna, że w tym roku po raz pierwszy będę uczestniczyć w projekcie i nie mogę doczekać się towarzyszenia studentom w ich drodze. To wspaniałe doświadczenie dla uczniów szkół zawodowych. Budowanie własnego wymarzonego auta wzmacnia ich motywację i kreatywność, a przy tym wzbogaca o wiele umiejętności technicznych, które zdobywają podczas budowy pojazdu – mówi Maren Gräf, członkini zarządu ŠKODA AUTO ds. zasobów ludzkich.

Jeden z wcześniejszych studenckich projektów czeskiej marki (fot. Skoda)

Obecnie uczestnicy wybrani do programu są na etapie wyboru komponentów oraz materiałów, które wykorzystają podczas budowy samochodu. Studenci będą musieli z ekspertami z Działu Rozwoju i Škoda Design uzgodnić kwestie związane z silnikiem, kształtem nadwozia, materiałami do wykorzystania, projektem czy wreszcie kolorystyką pojazdu. Nowe studenckie auto będzie prezentowane szerszej publiczności stopniowo w ciągu najbliższym miesięcy.

Kolejny odważny koncepcyjny samochód zaprojektowany przez studentów w jednej z poprzednich edycji programu (fot. Skoda)

To pokazuje też, że jeżeli chcemy w Polsce mieć własną markę samochodów, nawet korzystającą z zasobów globalnego koncernu, jak jest w przypadku Škody i Grupy VW AG, to nie sposób tego dokonać bez odpowiedniego kształcenia młodych kadr. Słyszeliście np. o programie edukacyjnym realizowanym w ramach projektu Izera? No właśnie…

Były policjant zdradza czy w Polsce komukolwiek zależy na bezpieczeństwie

Total
0
Shares