Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Koniec wakacji, drony wylatują w niebo

Policyjne drony to sprzęt, który jest coraz częściej wykorzystywany przez policjantów z wydziałów ruchu drogowego. Nic dziwnego, to bardzo efektywny sprzęt
policyjny dron
Policyjny dron (fot. Policja)

Sezon wakacyjny ma się ku końcowi, rozwój techniki spowodował, że na niebie coraz częściej pojawia się zupełnie nowy gatunek ptactwa: policyjne drony. Kierowcy, którzy wracają z wakacyjnych wojaży lepiej niech zdejmą nogę z gazu.

Gdyby nie monitoring sprawa ta nie byłaby taka oczywista:

Dron policyjny
Podczas jazdy autem dostrzeżenie drona unoszącego się nad jezdnią jest trudne (fot. policja)

Policja coraz częściej do patrolowania ruchliwych arterii wykorzystuje drony. Regiony latających patroli nie są w żaden sposób oznakowane, dlatego drony na łamiących przepisy kierowców mogą czaić się praktycznie wszędzie.

Dron policyjny wykroczenie
Jedno z wykroczeń zarejestrowane przez policyjnego drona (fot. Policja)

Dobrym przykładem skuteczności ich działania jest akcja policjantów z grupy Speed w Łodzi, którzy za pomocą wspomnianych latających urządzeń obserwowali kierowców przemieszczających się po ulicach Łodzi.

policyjny dron
W ciągu zaledwie 4 godzin obserwacji czerwony znak na skrzyżowaniu zignorowało 30 kierowców na jednym tylko skrzyżowaniu (fot. policja)

Zaledwie czterogodzinna obserwacja skrzyżowania Al. Włókniarzy i Limanowskiego pozwoliła ukarać aż 30 kierowców, którzy zignorowali czerwone światło. Niechlubnym rekordzistą okazał się kierowca BMW, który w ruchu miejskim, na łódzkiej ulicy Limanowskiego pędził z prędkością 160 km/h. Na pytanie jak dokonano pomiaru? To proste, oprócz dronów policjanci używali też homologowanych urządzeń pomiarowych.

Pomiar prędkości
Drony to nie wszystko, mogą obserwować, ale jeszcze nie mogą mierzyć prędkości, ale tę policjanci kontrolują za pomocą innych urządzeń (fot. policja)

Również policjanci stołecznej “drogówki” prowadzili w ostatni weekend wakacji obserwacje za pomocą dronów, a na drogi wyjechała też maksymalna liczba patroli Wydziału Ruchu Drogowego. W jaki sposób możemy uniknąć mandatu w wyniku obserwacji prowadzonej za pomocą policyjnego drona? To akurat bardzo proste: wystarczy podróżować zgodnie z przepisami. Warto to robić tym bardziej, że wtedy prawdopodobieństwo, że z wakacji wrócicie cali i zdrowi jest największe.

Niezwykłe auta japońskiej policji

Total
0
Shares