Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Lucid Air, czyli “Tesla killer” już w tym roku

Lucid Air właśnie przestał być tylko prototypem i projektem. Pierwsze egzemplarze już są budowane, a firma ogłosiła plany produkcyjne.
Produkcja modelu Lucid Air oficjalne ruszyła. Pierwsze egzemplarze są produkowane w fabryce w Arizonie (fot. Lucid)

Tak przynajmniej wynika z deklaracji Petera Rawlinsona, szefa kalifornijskiego startupu. W tym roku powstanie 577 egzemplarzy modelu Lucid Air, luksusowych aut elektrycznych marki Lucid – taki jest cel firmy. Cele na lata 2022 i 2023 są znacznie bardziej ambitne – odpowiednio 20 tysięcy i 50 tysięcy aut – i również mają być dotrzymane. Wszystko to dzięki funduszom (4,4 mld dolarów) pozyskanym z wejścia na giełdę za pośrednictwem fasadowej spółki. Ma to starczyć do końca przyszłego roku, ale firma nie zamierza czekać z założonymi rękami.

Pierwsze, seryjnie produkowane auto marki Lucid, czyli Lucid Air jest już wytwarzane od wczoraj (wtorek, 28 września) w fabryce w Arizonie. Celem jest dostarczenie pierwszych egzemplarzy Lucid Air Dream Edition klientom już w październiku. Odmiana ta jest najdroższym wariantem tego modelu, tańsze odmiany Grand Touring, Touring i Air Pure pojawią się później. Producent poinformował, że otrzymał ponad 13 000 rezerwacji na model Lucid Air.

Lucid Air to luksusowe auto z bardzo mocnym napędem elektrycznym (fot. Lucid)

Topowa odmiana Lucid Air Dream Edition została wyceniona na kwotę 169 tysięcy dolarów. Homologowany wg standardów amerykańskich (EPA) zasięg tego pojazdu to imponujące 520 mil (837 km). To ponad 100 mil więcej od największego rywala. Tesla Model S – bo o tym rywalu mowa – kosztuje jednak mniej, bo 89 990 dolarów.

Najtańsza odmiana, czyli Lucid Air Pure z zasięgiem 406 mil (653 km) i o mocy 360 kW (480 KM) ma wejść do produkcji pod koniec przyszłego roku. Ten wariant wyceniony został na kwotę 77 400 dolarów.

Lucid Air Dream Editon imponuje parametrami (fot. Lucid)

Czym w ogóle jest Lucid Air? Auto zostało po raz pierwszy zaprezentowane (w formie prototypu) już w grudniu 2016 roku. To luksusowa, elektryczna limuzyna, która w topowej wersji Dream Edition wyposażona jest w akumulatory o pojemności 110 kWh oraz napęd elektryczny na wszystkie koła o łącznej mocy aż 1111 KM. Przyśpieszenie do 100 km/h zajmuje 2,5 sekundy, a prędkość maksymalna uzyskana w testach to 378 km/h, jednak wersja produkcyjna ma “osiągać 200 mil/h” czyli 320 km/h. Auto korzysta z instalacji o napięciu 900 V, co pozwala ładować pojazd z mocą nawet 350 kW. Producent deklaruje, że 300 mil zasięgu będzie można uzupełnić w 20 minut.

Lucid jest drogi, a jakie są najtańsze auta elektryczne w Polsce? Zobacz!

Total
0
Shares