Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Maserati Bora obchodzi 50 urodziny – GALERIA

Za stylistykę Bory odpowiedzialny jest Giorgetto Giugiaro (fot. Maserati)

Bora to pierwszy w historii Maserati samochód drogowy z silnikiem umieszczonym centralnie z tyłu. W tym roku ten wspaniały klasyk obchodzi swoje 50. urodziny. Bora to nazwa wiatru, a więc “wiej kolejne 50 lat piękna Boro”!

Premiera Maserati Bora

50 lat minęło dokładnie 11 marca 1971 roku, kiedy to Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie był tłem dla debiutu Maserati Bora. Łącznie powstały 564 samochody, a Bora była produkowana aż do 1978 roku. Podążając za trendem, który już zrewolucjonizował wyścigi Formuły 1 w poprzednich latach, Maserati poprosiło Giorgetto Giugiaro z Italdesign o wymyślenie samochodu sportowego z silnikiem umieszczonym centralnie z tyłu, o lepszych osiągach, ciekawym wzornictwie, wysokim komforcie i bezpieczeństwie.

Włoski od podstaw

Podczas gdy projekt techniczny samochodu został stworzony przez Giulio Alfieri, aerodynamika i stylistyka zostały opracowane przez Giorgetto Giugiaro, który wykreował dwumiejscowe coupé o prostych, eleganckich liniach, które nadały Maserati Bora niezbyt krzykliwy, elegancki wygląd. Mimo to filozofia designu była bardzo futurystyczna. Niski, smukły, prawie zwężający się przód został zaprojektowany tak, aby przecinał powietrze, podczas gdy przedni grill zawierał dwa prostokątne wloty powietrza z trójzębem pośrodku. Idealnie smukłe boki zostały centralnie podzielone cienką czarną gumową lamówką, a tył zakończony ściętym ogonem, który producent nazywa “Kammerem”.

Design i technologia w Maserati Bora

Charakterystyczne cechy samochodu obejmowały chowane reflektory, aby zapobiec nadmiernemu oporowi aerodynamicznemu. Bora była również wyposażona w mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizg na tylnej osi, niezależne zawieszenie wszystkich kół (po raz pierwszy w Maserati), hamulce tarczowe, 5-biegową skrzynię biegów i teleskopowe amortyzatory zawieszenia.

Moc i osiągi

Silnik to zaprawiona w boju jednostka V8 o pojemności 4700 cm3, wytwarzająca 310 koni mechanicznych przy 6000 obr./min (dwa lata później, dołączyła jednostka 4900 cm3). Motor został zamontowany wzdłużnie na ramie pomocniczej zespolonej z monocoque. Dzięki tej potężnej, jak na ówczesne czasy mocy, Bora osiągała prędkość maksymalną ponad 280 km/h.

GALERIA Maserati Bora

Total
0
Shares