Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Mekka elektromobilności powstanie w Warszawie. Czym będzie solarny carport?

carport
samochody elektryczne (fot. SunRoof)

Polska nie należy do grona światowych liderów na rynku elektromobilności. Rok 2020 należał jednak do przełomowych. Według danych przedstawionych w raporcie SAMAR w minionym roku sprzedaż samochodów o zelektryfikowanym napędzie wypadła znacznie lepiej niż cały rynek nowych samochodów osobowych. W 2020 roku do baz danych wydziałów komunikacji trafiło 75 431 pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych – wynik ten jest aż o 76% wyższy w porównaniu z rokiem 2019. 

Porsche Inter Auto Polska nawiązało współpracę z międzynarodowym startupem SunRoof. Jednym z efektów wspólnych działań będzie stworzenie pierwszego solarnego carportu dla pojazdów elektrycznych pod egidą dealera samochodowego. 

Nowoczesne parkowanie

W ślad za rozwiązaniami technologicznymi w zakresie konstruowania pojazdów, konieczny jest rozwój infrastruktury wspierającej ten trend – zarówno w przestrzeni publicznej, jak i we własnym domu. Partnerem biznesowym sieci Porsche Inter Auto zostanie SunRoof – innowacyjny startup rozwijający przełomową technologię „zielonej” energii. Rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych jest nadal na początku swojej drogi, lecz działania proekologiczne mogą przyspieszyć jego rozwój w Polsce. Wiele lat zajęło udoskonalanie technologii, ale teraz jest to już najtańsza forma produkowania energii.

Przykład dachu solarnego SunRoof (fot. SunRoof)

Carport to parking

Pierwszym etapem współpracy z marką SunRoof będzie budowa nowoczesnego carportu na terenie warszawskiego salonu na Okęciu, która jest planowana na 2021 rok. Solarna wiata garażowa pozwoli na jednoczesne ładowanie nawet do kilku samochodów elektrycznych. Garaże parkingowe będą wyposażone w specjalne zadaszenie 2w1 zasilane technologią solarną, uważaną za jedną z najbardziej ekologicznych źródeł energii. SunRoof taką samą technologię oferuje dla domów czy budynków użyteczności publicznej. 

Czego nie wiemy

Nie znamy danych technicznych tego projektu tj. nie wiadomo ile potrwa naładowanie samochodu oraz czy będzie to proces odpłatny. Odpowiadający za projekt nastawieni są na sukces, ponieważ w kolejnych miesiącach frima planuje kolejne realizacje z marką SunRoof. Takie, które mają promować nowoczesne rozwiązania na styku budownictwa i motoryzacji. Jak rzecze powiedzenie “pożyjemy, zobaczymy”.

Total
0
Shares