Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Mercedes GLC 300 de 4MATIC, czyli SUV, diesel i hybryda plug-in w jednym

Mercedes, producent który w poprzednim wieku słynął z doskonałych silników diesla, dziś na potęgę elektryfikuje swoje samochody. Nie dlatego, że tak chce, ale dlatego, że Unia Europejska narzuca takie przepisy na wszystkich producentów. Inną sprawą jest dyskusja, czy tak powinno być, bo elektromobilność tyle samo zwolenników, co przeciwników. My przyjrzeliśmy się jednemu z najlepiej sprzedających się modeli Mercedesa, czyli GLC w wersji hybrydowej z silnikiem diesla.

Mercedes GLC? Zawsze 4 cylindry

Mercedes GLC 300 de 4MATIC
W GLC nie znajdziecie już dużych silników (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Próżno dziś szukać w tym modelu dużych, sześcio-, czy ośmiocylindrowych silników. Każdy Mercedes GLC ma cztery cylindry i nawet najmocniejsza odmiana GLC 63 S E Performance, która przyspiesza do 100 km/h w 3,5 sekundy kryje wspomagany elektrycznie skromny, dwulitrowy motor. Co ma pod maską nasz bohater, Mercedes GLC 300 de 4MATIC?

Hybryda plug-in

Mercedes GLC 300 de 4MATIC to hybryda plug-in, w której serce stanowi czterocylindrowy diesel 2.0 w towarzystwie silnika elektrycznego. Mocy i momentu obrotowego jest tutaj aż nadto – 333 KM i 750 Nm wędrują na koła przez 9-biegowy automat.

Silnik, hmmm… Cóż, słychać go prawie zawsze. Choć jest dynamiczny (6,4 s. od 0 do 100 km/h), to ten 4-cylindrowiec bardzo wyraźnie przypomina kierowcy i pasażerom o swoim istnieniu. Nie ma w nim krzty wyrafinowania i choć niewątpliwie jest o to trudno w małej jednostce napędzanej olejem napędowym, to jednak Audi i BMW brzmią lepiej.

Skrzynia ma aż 9 biegów, ale prawdopodobnie sama bywa zakłopotana tym faktem, bo poza opóźnieniem na starcie zdarzają się jej częste zawieszenia. Chcesz się szybko wbić w jakąś lukę między autami? Zapomnij. To nie elektryk. Tutaj musisz to sporo wcześniej zaplanować, co jest często niebywale denerwujące.

Multimedia

Mercedes GLC multimedia
Większość woli poziom, ale Mercedes preferuje pionowy ekran multimediów (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Wnętrze to kopia klasy C, zresztą dziś wszystkie wnętrza w niemieckich markach premium niezależnie od klasy wyglądają podobnie. Mercedes tym odróżnia się od BMW i Audi, że ekran multimediów umieszczony jest pionowo (co budzi pewne skojarzenia z Volvo). Dużym plusem jest łatwa obsługa dotykowa, chociaż przecież brakuje jakichkolwiek fizycznych przycisków.

Jakość

GLC wnętrze
We wnętrzu jest nieco barokowo (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Trochę więcej kłopotu sprawiają czułe przyciski na kierownicy, które potrafią się przypadkowo włączyć, tak samo, jak przypadkowo kierowca może zmienić wygląd tablicy rozdzielczej. Materiały przedstawiają szerokie spektrum jakości: od raczej twardych w mniej “dotykanych” miejscach, do miękkich i przyjemnych na niektórych często użytkowanych przestrzeniach. W testowanym egzemplarzu słychać było skrzypienie na nierównościach dochodzące z tyłu.

Prowadzenie

To nie jest samochód dla fanów jazdy po zakrętach (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Warto wiedzieć, że nie jest to samochód dla kogoś, kto uwielbia prowadzić. W tej sytuacji polecam odwiedzenie konkurencji lub zakup czegoś, co nie jest SUV-em. O ile w przypadku Mercedesa GLC 300 de 4MATIC czuć niewielki, pseudosportowy ciężar układu kierowniczego i jego niezłą precyzję, to całość połączona z kołami i zawieszeniem nie robi już tak dobrego wrażenia. Fotele mogłyby być wygodniejsze i lepiej trzymać w zakrętach, a zawieszenie i opony szybciej reagować na ruchy kierownicą. Przyznajmy, że nie każdy zauważy takie niuanse, a większość kierowców, szczególnie takich, którzy przesiądą się ze starszych samochodów, powinna być usatysfakcjonowana.

Werdykt

Warto, czy nie warto? (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

To samochód pełen sprzeczności. Ma prestiżową gwiazdę na masce, ale jakość wykończenia mogłaby być lepsza. Silnik daje dobre osiągi, ale jest głośny. Prowadzenie jest poprawne, a od Mercedesa wymagalibyśmy więcej. Przestrzeń dla pasażerów i bagażnik są konkurencyjne w klasie. Ten niemiecki SUV z hybrydą plug-in może mieć też dużo najnowszej technologii na pokładzie, pod warunkiem, że jesteście w stanie za nią dopłacić. Cena tego modelu z tym napędem startuje od 331 400 zł.

Zużycie paliwa

Średnie zużycie paliwa 0,4 l/100km

Zużycie energii średnio 22,5 kWh/100km

Zasięg elektryczny 119 km

Średnia emisja CO₂ 11 g/km

Silnik

Rodzaj paliwa Hybrydowy (Olej napędowy)

Rodzaj hybrydy Hybryda plug-in

Cylindry 4

Pojemność skokowa 1 993 cm3

Moc 145 kW + 100 kW (197 KM + 136 KM) 

Moc systemowa 245 kW (333 PS)

Moment obrotowy przy mocy systemowej750 Nm

Skrzynia biegów Automatyczna

skrzynia biegów 9G-TRONIC

Emission standard Euro 6e

Osiągi

Przyspieszenie od 0 do 100 km/h 6,4 s

Prędkość maksymalna 217 km/h

Bateria

Użyteczna zawartość energii w baterii 24,82 kWh

Wymiary

Długość 4 716 mm

Rozstaw osi 2 888 mm

Szerokość 2 075 mm

Wysokość 1 647 mm

Koło zawracania 11,8 m

Masa i ładowność

Masa własna (UE )2 385 kg

Ładowność (UE)500 kg

Dopuszczalne obciążenie dachu 75 kg

Dopuszczalna masa całkowita 2 885 kg

Dopuszczalna masa przyczepy (hamowana przy 12 %) 750 kg (2 000 kg)

Total
0
Shares