Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Najchętniej kupowane auta w Europie – kwiecień 2021

Najchętniej kupowane auta kwietnia to Peugeot 208, Ford Kuga PHEV i VW ID.4. Wszyscy odnotowali wzrost w stosunku do ub. roku.
(fot. Shutterstock)

JATO Dynamics opublikował dane dotyczące sprzedaży i rejestracji nowych aut na rynku 26 krajów UE (wyniki dla PHEV i BEV podane z wyjątkiem Estonii, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Węgier i Grecji). Dzięki temu wiemy jakie były najchętniej kupowane auta w Europie w ogóle (w kwietniu br.), a także jakie były najchętniej kupowane hybrydy plug-in oraz samochody elektryczne. Przyjrzyjmy się wynikom.

Najchętniej kupowane auta – ogółem – kwiecień 2021

Najpopularniejsze nowe auta w Europie w kwietniu 2021 (źr. JATO)

Gdy weźmiemy pod uwagę ogólne wyniki sprzedaży aut osobowych w 26. krajach Europy, to Stellantis ma powody do zadowolenia. W pierwszej dziesiątce rozchwytywanych przez europejskich klientów samochodów osobowych, aż sześć aut to modele powstałego niedawno w wyniku fuzji FCA i PSA koncernu.

Liderem jest Peugeot 208, na podium jest jeszcze jedno auto francuskiej marki, a na trzecim miejscu Volkswagen Golf. Warto też spojrzeć na dane względne, czyli wzrost popularności poszczególnych modeli w stosunku do kwietnia ubiegłego roku, kiedy rynek praktycznie stał. Znacząco wzrosła sprzedaż wszystkich notowanych w pierwszej dziesiątce modeli, ale imponujący wzrost popularności odnotowały Fiat 500 oraz Peugeot 2008.

W przypadku Fiata 500 sprzedaż wzrosła aż o 734 proc. w stosunku do kwietnia 2020, była też lepsza o 6 proc. od rezultatu sprzed dwóch lat. Niewiele gorszy wzrost odnotowali Francuzi z modelem Peugeot 2008 – dla tego modelu tegoroczny kwiecień był aż o 584 proc. lepszym wynikiem niż przed rokiem, co więcej – rezultat okazał się lepszy również od poziomu sprzedaży sprzed dwóch lat. Z wyniku nie może być zadowolony Volkswagen. Co prawda Golf był trzecim autem w Europie pod względem sprzedaży, ale 17 763 sprzedanych Golfów to wciąż dwukrotnie gorszy wynik od tego, co niemiecka marka uzyskała z tym modelem dwa lata wcześniej.

Nie tylko marki popularne są chętnie kupowane, wzrosło też superluksusowemu potentatowi – zobacz

Najchętniej kupowane auta – hybrydy plug-in – kwiecień 2021

Kwietniowe wyniki sprzedaży hybryd plug-in w Europie (źr. JATO)

Jeżeli chodzi o hybrydy plug-in to liderem sprzedaży pod względem ilości upłynnionych egzemplarzy jest Ford Kuga. Trafił on do 4171 nabywców, co oznacza niemal pięciokrotny wzrost liczby sprzedanych aut w stosunku do kwietnia z ubiegłego roku. Szczególnie imponujący wzrost odnotował wicelider kwietniowego zestawienia w kategorii PHEV, najmniejszy SUV szwedzkiej marki Volvo XC40. Jego sprzedaż w stosunku do kwietnia ubiegłego roku wzrosła niemal 12-krotnie! Najmniejszy wzrost odnotowała marka BMW ze swoim hybrydowym BMW X5. Wynik 1894 sprzedanych aut jest tylko dwukrotnie wyższy od kwietnia ubiegłego roku, podczas szalejącej pandemii i kulminacji obostrzeń. A jak klienci wybierali auta elektryczne?

Najchętniej kupowane auta – BEV – kwiecień 2021

Sprzedaż aut elektrycznych w Europie w kwietniu 2021 (źr. JATO)

O ile wynik VW Golfa mógł martwić, to włodarzom koncernu z Wolfsburga humor na pewno poprawiają wyniki sprzedaży aut elektrycznych. Dwa pierwsze miejsca w kwietniowych wynikach okupują SUV VW ID.4 oraz kompakt VW ID.3. Trudno cokolwiek mówić w ich przypadku o trendzie w stosunku do ubiegłego roku. W kwietniu 2020 oba modele nie były jeszcze oferowane. Na trzecim miejscu francuski elektryczny szlagier, czyli Renault Zoe. Liczby bezwzględne nie są złe – w końcu to trzecie miejsce. Renault może być jednak zaniepokojone relatywnie niewielkim wzrostem poziomu sprzedaży w stosunku do kwietnia ubiegłego roku.

Wnioski

Dziesiątka najlepiej sprzedających się aut osobowych w Europie w kwietniu 2021 (źr. JATO)

Spoglądając całościowo na wyniki (powyżej) warto odnotować jeszcze dwie istotne rzeczy. Po pierwsze: brak marki Tesla w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych i najchętniej (najliczniej) kupowanych aut w Europie. Po drugie, to nie elektrykom najwięcej wzrosły poziomy sprzedaży, lecz hybrydom plug-in. Klienci rozumieją konieczność przejścia na choćby częściową bezemisyjność, ale nie godzą się na ograniczenia związane z użytkowaniem aut wyłącznie elektrycznych. Stąd też zauważalnie wyższa dynamika wzrostu w przypadku aut PHEV nad BEV.

Total
0
Shares