Radiowozy to zwykle nudne i do bólu funkcjonalne pojazdy. W te role najczęściej wcielają się hatchbacki segmentu C, sedany segmentu D lub po prostu pojemne vany. Na szczęście nie zawsze tak jest i i na świecie jeżdżą prawdziwie ekscytujące wozy policyjne.
Postanowiliśmy zebrać listę najfajniejszych radiowozów, które miały okazję pełnić służbę w różnych państwach. To prawda, że całą listę moglibyśmy zapełnić radiowozami z Dubaju, ale nie miałoby to sensu. Zobaczcie, czym jeździ (lub jeździła) policja w innych krajach. Na naszej liście nie brakuje supersamochodów, ale sa też inne pozycje – zapraszamy!
Lamborghini Huracán – radiowóz we Włoszech
Włosi zamówili w Lamborrghini 610-konnego Huracána dla “drogówki”. Samochód jest operacyjny od 2017 roku w Bolonii. Podstawowym zadaniem Huracán Polizia jest udzielanie pomocy medycznej. W tym celu w bagażniku z przodu pojazdu znajduje się specjalny system chłodniczy do transportu narządów do przeszczepu. W celu udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym Huracán jest również wyposażony w defibrylator.
Lexus LC 500 – radiowóz w Japonii
Lexusa LC 500 otrzymała Policja w prefekturze Tochigi. Auto będzie wykorzystywane w zatrzymywaniu kierowców oraz będzie brało udział w działaniach promocyjnych. Przedstawiciel Lexusa, Kazuo Nakamura przekazał samochód japońskiej policji i powiedział „Chciałbym, żebyście wykorzystali go w zapobieganiu wypadkom drogowym”. Sportowe coupé napędzne wolnossącą V-ósemką 5.0 o mocy niemal 480 KM.
BMW 745 Le xDrive – radiowozy w Czechach
5 sztuk BMW 7 trafiło do czeskiej policji. Nasi południowi sąsiedzi lubią luksus, ale nie zapomnieli o ekologii. 745 Le to hybryda typu plug-in o mocy systemowej 394 KM. Taki wóz przyśpiesza do 100 km/h w 5,1 sekundy. Po przejechaniu 25 tys. km limuzyny zostaną zwrócone i zastąpione kolejnymi. We flocie czeskich mundurowych jest też dziesięć modeli BMW i3 i jedno futurystyczne BMW i8.
Mclaren MP4-12C – radiowóz w Wielkiej Brytanii
W 2014 brytyjska policja zaprezentowała ich najnowszy i najszybszy samochód. To Mclaren MP4-12C warty ok. ćwierć miliona funtów. Specjalnie przystosowany dwumiejscowy supersamochód, który może osiągnąć 60 mil na godzinę w trzy sekundy został zaprezentowany na pokazie samochodowym w Birmingham. Chociaż nie jest to praktyczny pojazd do codziennego patrolowania, funkcjonariusze z Central Motorway Group w Midlands mieli nadzieję, że pomoże on przełamać bariery między policją a kierowcami. Czy tę barierę da się w ogóle kiedyś przełamać?
Smart Fortwo – radiowóz w USA
Smart dostarczył w 2016 do policji nowojorskiej 250 Smartów Fortwo. Departament Policji Nowego Jorku (NYPD) zastąpił Smartami trzykołowe motocykle używane wcześniej w mieście. W przeciwieństwie do dotychczas stosowanych trójkołowców Smarty mają klimatyzację, co ułatwia pracę policji podczas patrolu w upalne lato w Nowym Jorku. Biało-niebieskie policyjne maluchy mają specjalne wyposażenie, w tym niebieską obrotową lampę dachową i policyjny sprzęt radiowy.
Flota supersamochodów – radiowozy z Dubaju
Już w 2015 policja w Dubaju opublikowała na YouTube wideo, w którym chwali się swoją flota ultradrogich radiowozów. Wśród nich są: Bentley Continental GT, Brabus Widestar, Ferrari FF, Mercedes-AMG SLS, Nissan GTR, Mclaren MP4-12C, Audi R8 oraz Bugatti Veyron. Ten ostatni to najszybszy radiowóz na świecie. Od tamtej pory do floty dołączył m.in. Aston Martin One-77.
BONUS: Ferrari 250 GTE II 1962
Na koniec zostawiliśmy najwspanialszy radiowóz, jaki kiedykolwiek widzieliśmy. To Ferrari służyło w Rzymie przez około sześć lat, zanim wycofano go z czynnej służby. Jak do tego doszło? W 1963 roku do służby we włoskiej policji trafiły dwa samochody marki Ferrari. Jeden został szybko zniszczony, ale podwozie nr 3999 patrolowało ulice przez następne sześć lat i stało się zasłużoną legendą. 250 GTE było też pierwszym modelem Ferrari w konfiguracji 2+2. GTE było zbudowane przez Pininfarinę i oparte na poszerzonej wersji platformy 250 o długim rozstawie osi. Samochód napędzał słynny 60-stopniowy silnik Colombo V12 o pojemności 3,0 i mocy 240 KM.
Czym jeździ polska Policja?
Rodzimi funkcjonariusze poruszają się wieloma rodzajami aut. Wśród miejskich radiowozów dużą popularnością cieszą się koreańskie hatchbacki. Co innego, gdy mówimy o specgrupach SPEED. Ci funkcjonariusze poruszają się m.in. BMW serii 3 Gran Turismo xDrive oraz BMW serii 3 sedan. Te rodzinnie wyglądające pięciodrzwiowe radiowozy BMW to wersje xDrive z silnikami 2.0 o mocy 252 KM i napędem na obie osie. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje w nich 6,2 s, a prędkość maksymalna jest ograniczona do 250 km/h. Część z nich uległa niestety wypadkom.
źródła: Lamborghini, Lexus, BMW, Anglia Press, Daimler, Girardo & Co