Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Najlepsze Japońskie Samochody Sportowe z lat 90.: Złota Era JDM

Nissan GTR

Jeżeli spojrzymy na sportowe samochody, które powstawały w latach 80. i 90. ubiegłego stulecia, to śmiało możemy powiedzieć, że była to złota era nie tylko dla fanów motoryzacji, ale także dla inżynierów, którzy te auta tworzyli. Producenci z USA, Europy i Japonii prześcigali się w opracowywaniu niezwykłych samochodów, które dziś są poszukiwane przez kolekcjonerów. Czym jest JDM? Które auta sportowe z kraju kwitnącej wiśni warto wziąć pod uwagę?

Honda NSX, Nissan Silvia, Mitsubishi 3000GT, Toyota Supra MK IV, Subaru Impreza, Mazda MX-5 to tylko niektóre przykłady kultowych samochodów sportowych z Japonii. Łączy je to, że były produkowane w latach 90., kiedy każdy producent miał w swojej ofercie modele, które może nie sprzedawały się w hurtowych ilościach, ale za to były pokazem siły i możliwości inżynierów.

Co to jest JDM?

Skrót JDM pochodzi od Japanese Domestic Market i jest używany najczęściej w odniesieniu do samochodów, które wyprodukowano w Japonii z myślą o rynku wewnętrznym. Z czasem pojęcie to uległo spopularyzowaniu, a jego główna idea nieco się zatarła. Stało się to za sprawą amerykańskiej i europejskiej sceny tuningowej, której przedstawiciele wrzucali do worka JDM również samochody wyprodukowane na eksport.

Co wyróżnia samochody JDM?

Jeżeli jednak pozostaniemy przy pierwotnej definicji, to samochody JDM mają przede wszystkim kierownicę z prawej strony oraz symetryczne reflektory. Na szczęście większość modeli była produkowana również z przeznaczeniem na eksport, więc można wymienić światła i zarejestrować takie auto w Polsce.

Zdarzają się też różnice w specyfikacji silnika i to na korzyść wersji JDM, która przeważnie jest mocniejsza, ale trzeba wtedy tankować benzynę wysokooktanową. Rozbieżności mogą się pojawiać również w wyglądzie i wyposażeniu. Właściciele wersji przeznaczonych na eksport często starają się je upodobnić do tych z rynku japońskiego i importują z Japonii np. elementy karoserii i ospojlerowania. Mówimy wtedy o tzw. JDM style.

Japońskie samochody sportowe Złotej Ery JDM

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia Japończycy stworzyli tyle fantastycznych samochodów sportowych, że trudno wskazać te najlepsze. Niemal każda marka miała coś ciekawego w swojej ofercie.

Honda

Jeżeli mielibyśmy wskazać kultowe sportowe auto marki Honda, to z pewnością będzie to model NSX. To pierwszy japoński supersamochód, który miał konkurować m.in. z Ferrari. Choć jego produkcja rozpoczęła się w 1990 r., to prace nad rozwojem ruszyły już w 1984 r. Auto jest napędzane silnikiem 3.0 V6 bez turbodoładowania, o mocy od 274 KM i wyróżnia się całkowicie aluminiowym nadwoziem. Egzemplarze z pierwszych lat produkcji ważą 1370 kg w stanie gotowym do jazdy. Honda NSX była produkowana do 2005 r. i powróciła w 2016 jako hybryda.

Lata 90. to również Honda Civic Type R. Producent zdecydował się wprowadzić typowo sportową odmianę dopiero z VI generacją modelu. Ma ona oznaczenie EK9 i pod maską pracuje silnik 1.6 o mocy 185 KM. Samochód produkowano w latach 1998-2000.

Toyota

Marka Toyota ma w swoim arsenale 2 samochody sportowe, które są pożądane przez pasjonatów motoryzacji. Pierwszy Toyota MR2. Od samego początku stworzono go z myślą o osiągach. Pierwsza generacja powstawała w latach 1984-1989 i wyróżniała ją kombinacja silnika o mocy 130 KM w wersji JDM oraz masy wynoszącej zaledwie 1035 kg w stanie gotowym do jazdy. Druga generacja była już nieco mniej ekstremalna, ponieważ Toyota postanowiła dodać trochę komfortu. Japońskie wersje silnikowe miały od 165 do 221 KM. Masa samochodu nadal była niska i wynosiła od 1179 do 1310 kg.

Druga kultowa Toyota to oczywiście Supra IV generacji, która zasłynęła ze swoich trwałych i podatnych na tuning silników. Do masowej świadomości wdarła się poprzez grę „Gran Turismo” oraz serię filmów „Szybcy i wściekli”. Produkcja na rynek europejski zakończyła się w 1998 r., ale w Japonii trwała do 2002 r. Moc w wersji JDM była o 40 KM niższa od eksportowej i wynosiła 280 KM, ale za to turbina miała ceramiczne łopatki. Różnica w sprincie do setki jest niewielka i wynosi zaledwie 0,4 s.

Mazda

W ofercie Mazdy wyróżniają się dwa samochody. Pierwszy z nich to produkowany do dziś roadster Mazda MX-5. Najpopularniejsza jest generacja NB z lat 1998-2005. Model MX-5 stworzono tak, by rozkład masy wynosił 50:50, dzięki czemu wyróżnia się ponadprzeciętnym prowadzeniem. Wśród wersji silnikowych Mazdy MX-5 NB wyróżnia się Mazdaspeed, która była jedyną z fabrycznym turbodoładowaniem. Moc wynosi tu 178 KM. Samochód miał też zmodyfikowane zawieszenie marki Bilstein. Warto wiedzieć, że na rynku japońskim auto było oferowane jako Eunos Roadster.

Szukając czegoś naprawdę niezwykłego z oferty Mazdy, należy zwrócić się w kierunku 3. generacji modelu RX-7, który na rynku japońskim miał oznaczenie FD3S. W Japonii sprzedawano ją także jako ɛ̃fini RX-7. Układ napędowy opierał się na silniku Wankla, z obrotowym tłokiem, co jednocześnie było problemem auta, gdyż jednostki te łatwo się rozszczelniały, a dodatkowo w Europie niewielu jest specjalistów, którzy potrafią je naprawiać.

Nissan

W przypadku Nissana największą popularnością cieszą się Nissan Skyline GT-R R34 oraz Silvia. Ten pierwszy ma napęd na cztery koła, pancerne i podatny na tuning silnik. To kolejny z japońskich samochodów który zasłynął dzięki występowi w serii „Szybcy i wściekli”. Produkowano go przez zaledwie 3 lata i powstało niecałe 12 tys. sztuk. Silnik i układ napędowy opracowywano na niemieckim Nürburgring Nordschleife.

W przypadku modelu Silvia mówimy aż o 3 generacjach – S13, S14 i S15, przy czym S13 była produkowana już od 1988 r. i stylistycznie wyprzedzała swoje czasy. Wszystkie łączy tylny napęd i to, że są idealną bazą do przeróbek. Auto stało się jednym z najpopularniejszych samochodów do driftu.

Jak kupić sportowe auto JDM?

Kultowe japońskie samochody sportowe można obecnie kupić w serwisach aukcyjnych. Decydując się na import auta z Japonii, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm pośredniczących m.in. w zakupie i bezpiecznym transporcie. Jeżeli więc zastanawiasz się nad sprowadzeniem kultowego sportowego auta z Japonii, Sakura Motors może ci w tym pomóc. Wystarczy określić potrzeby i budżet, a profesjonaliści zajmą się spełnieniem twoich marzeń.

Total
0
Shares