Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Odblaski i policyjna akcja “Świeć przykładem”. Pamiętaj by być widocznym na drodze

Odblaski to obowiązek każdego pieszego poruszającego się poza terenem zabudowanym po drodze publicznej. Ale to kwestia życia, nośmy je zawsze gdy idziemy wzdłuż drogi.
Wybierając np. szkolny plecak dla dziecka, starajmy się wybrać model z wszytymi elementami odblaskowymi (fot. Shutterstock)

Jesień to okres, w którym dnie są coraz krótsze, a liczba dni jasnych i słonecznych mniejsza niż latem. W rezultacie widoczność na drodze jest zazwyczaj niższa niż przy dobrej pogodzie. Policja uruchomiła akcję “Świeć przykładem”. To kampania skierowana przede wszystkim do pieszych, chodzi o rzecz trywialną, odblaski, ale o której wciąż zbyt wielu zapomina – o korzystanie z elementów odblaskowych podczas poruszania się na drodze.

Bezpieczeństwo czynne i bierne – co na to się składa?

Z powodu pogarszających się warunków atmosferycznych, piesi na drogach stają się słabo widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Na nieoświetlonej drodze, po zmroku, pieszy, który ma ciemne ubranie pozbawione jakichkolwiek elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny dla kierowców, a gdy pojawi się w świetle reflektorów jadącego auta na reakcję może być już za późno. Policja przypomina również, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, piesi poruszający się pod drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Odległość w jakiej kierowca dostrzeże pieszego, w zależności od jego stroju – ciemny strój to mniej niż 20 metrów, odblaski – ponad 100 metrów – oczywista różnica czasu reakcji. (fot. Shutterstock)

Policjanci z tej okazji przygotowali pięć prostych zaleceń dla każdego pieszych. Pamiętajmy, to nie tylko kwestia przepisów. Tu chodzi o życie. Kierowca nie jest w stanie ominąć pieszego, którego nie zobaczy, albo zobaczy go zbyt późno.

  • Noś odblaski – nie gadżety – policjanci zwracają uwagę, byśmy kupując elementy odblaskowe sprawdzili, czy są one oznaczone znakami CE, nazwą producenta i typem wyrobu oraz czy jest do danego elementu odblaskowego czy odzieży odblaskowej dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów może oznaczać, że kupujemy coś co wygląda może jak odblask, ale nie działa tak jak powinno i nie poprawia widoczności pieszego.
  • Bądź widoczny – nie zasłaniaj – kolejna rzecz to sprawdzenie, czy elementy odblaskowe są faktycznie widoczne, a nie przesłonięte np. torbą, plecakiem, szalikiem czy innym elementem garderoby.
  • Dbasz o zdrowie? Świeć przykładem – lubisz biegać? Obowiązkowo używaj elementów odblaskowych, jeśli nie są one na stałe wszyte w ubranie sportowe.
  • Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo – to apel do rodziców i wszystkich, którzy wysyłają swoich bliskich na piesze trasy na drogach publicznych. Zadbajcie o to, by wasi bliscy byli zawsze dobrze widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.
  • Myśl i żyj – policjanci apelują, by zawsze korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a jeżeli tych elementów infrastruktury brak – z pobocza. Idąc poboczem lub jezdnią zawsze idziemy lewą stroną drogi, tak by widzieć światła reflektorów nadjeżdżających aut. Zachowajcie szczególną ostrożność przechodząc przez jezdnię.

Co Polacy sądzą o bezpieczeństwie aut elektrycznych?

Total
0
Shares