Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Porsche 550 Spyder: prawdziwy barn find trafia na aukcję

Porsche 550 Spyder zostało znalezione w szopie i będzie wystawione na aukcję. Z modelem wiąże się ciekawa historia. Jaka będzie cena?
porsche 550 spyder
Lubicie klimat zaginionych aut? To coś dla Was. Prawdziwy Barn Find zostanie wystawiony niedługo na aukcję Gooding & Company (fot. Gooding & Company)

Niedawno zostało sprzedane Porsche 550A Spyder z 1958 roku za zawrotną kwotę 5 170 000 dolarów, czyli ponad 23 miliony złotych. Teraz, mimo niezwykłej rzadkości modelu, spotykamy się z inną, podobną aukcją. Przedmiotem jest zapomniane Porsche 550 Spyder, które zostało odnalezione po wielu latach.

Porsche 550 Spyder: historia

Porsche 550 Spyder napędzał 1.5 litrowy boxer o mocy 110 KM (fot. Gooding & Company)

Model 550 Spyder wprowadzono w 1953 roku. Przez cztery lata produkcji z fabryki wyjechało zaledwie 90 egzemplarzy, a następnie zostało zastąpione w 1957 przez 718. Porsche zostało zaprojektowane od podstaw wyłącznie do wyścigów, co potwierdza jego rasowa budowa. Szkielet i rama została wyspawana ze stalowych rur, a karoserię wykonano ręcznie z aluminium.

porsche 550 spyder
Silnik umieszczono centralnie (fot. Gooding & Company)

Pod maską znajdował się 1.5-litrowy, czterocylindrowy boxer chłodzony powietrzem. Silnik na dwóch gaźnikach generował 110 KM.To wystarczyło, by już w 1953 wygrać swój pierwszy wyścig Nurburgring Eifel. Poza mocą, głównymi czynnikami stanowiącymi osiągi, była masa i niski opór powietrza.

porsche 550 spyder
Surowe aluminium – klimat wyścigówek z lat 50 jest nie do podrobienia ( fot. Gooding & Company)

Ten sam model wiąże się też z ciekawą historią. W Porsche 550 Spyder zginął aktor James Dean, którego auto zostało uznane za “przeklęte”. Anegdota brzmi niemal jak mit, jednak Alec Guiness potwierdził dla wywiadu jej wiarygodność. Odtwórca roli Obi-Wana, gdy zobaczył nowiutkie Porsche Deana, zapowiedział aktorowi ostrożność. “Proszę, nie wsiadaj do tego samochodu, jak do niego wsiądziesz, to za tydzień będziesz martwy”. Dokładnie po 7 dniach od tych słów James Dean zginął w wypadku po zderzeniu czołowym. Zadziwieni? To nie wszystko. Z wraku Porsche wymontowano wiele nadających się do użytku części. Silnik wmontowano w karoserię innego Porsche, którego kierowca zginął na torze wyścigowym niewiele później. Dwie opony w trzecim samochodzie wybuchły na prostej drodze z nieznanych przyczyn. Krążą też legendy, że w garażu z niektórymi częściami wybuchł pożar. Ostatecznie Porsche zaginęło podczas jednego transportu, a do dzisiaj widnieje nagroda w wysokości miliona dolarów za wskazanie miejsca pobytu auta.

Zobacz więcej: Ile jest wart kawałek Porsche Jamesa Deana?

Znalezione w szopie Porsche 550 Spyder zostanie wystawione 3 września bieżącego roku na aukcji Gooding & Company. Nie ujawniono wyjściowej ceny modelu, ale wielu zwolenników aukcji spodziewa się znacznego przekroczenia miliona dolarów.

Total
19
Shares