Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Najlepsze używane kompakty do LPG

Jakie kompakty do LPG? Na rynku wtórnym istnieje pewna grupa aut kompaktowych, które z instalacją gazową “dogadują się” lepiej od innych.
kompakty do LPG
Jakie kompakty do LPG? Tu znajdziesz odpowiedź na to pytanie (fot. Shutterstock)

Czy obecnie instalacja LPG się jeszcze opłaca? Gaz przecież drożeje, ale klasyczne paliwa, również, zatem osób zainteresowanych własnym autem wyposażonym w instalację LPG nie brakuje. Na rynku wtórnym poszukuje się wówczas aut, które fabrycznie są do współpracy z instalacją gazową lepiej przygotowane od innych konstrukcji. Tym razem patrzymy na najlepsze, używane kompakty do LPG. Oto nasze propozycje.

Zanim przejdziemy do opisu poszczególnych modeli, to warto pamiętać, że nawet jeżeli posiadacie, albo macie zamiar w najbliższym czasie kupić jedno z wymienionych niżej aut, które naszym, ale również i mechaników specjalizujących się w instalacjach LPG zdaniem są optymalnym wyborem pod kątem zasilania alternatywnym paliwem, to zawsze pamiętajcie o wyborze fachowego serwisu. Polska jest krajem, w którym LPG jako paliwo w transporcie drogowym jest najpopularniejsze w Europie, więc na szczęście na brak odpowiednio wykwalifikowanych fachowców nie można narzekać. Dobry rzemieślnik i znawca tematu, gdy odwiedzicie jego warsztat powinien fachowo doradzić optymalne rozwiązanie dla konkretnego egzemplarza auta.

Dacia Logan I i II

Dacia Logan I (fot. Dacia)

Zagazowana Dacia Logan to częsty widok na naszych drogach. Model ten jest formalnie zaliczany do segmentu B, ale pod względem przestronności oferuje tyle co wiele kompaktów. Auto proste, funkcjonalne, które nigdy nie miało ambicji by oferować coś ponad podstawowy zakres funkcji jakich oczekujemy od samochodu, ale z drugiej strony okazuje się przestronne (szczególnie w wersji kombi zwanej MCV – ta ma prawie 600 l przestrzeni bagażowej) i dość wygodne (choć w dłuższej trasie fotele mogą nieco zmęczyć. To auto stawiające funkcję ponad formę, nic dziwnego, że to popularny model wśród osób trudniących się przewozem osób. Obecność tego auta w naszym zestawieniu wynika stąd, że trafiające pod maskę tego auta (mowa o pierwszej generacji Logana oferowanej do 2012 roku) silniki Renault z serii K czyli ośmio i szesnastozaworowe wersje tych benzyniaków o pojemności 1.6 litra bardzo dobrze znoszą montaż instalacji gazowej. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że silnik 8V nie miał hydraulicznej kompensacji luzu zaworowego, co oznacza, że po instalacji LPG trzeba regulację przeprowadzać ręcznie co jakiś czas. Najlepiej tego typu serwis zintegrować z okresową wymianą środka smarnego co 15 tys. km. W przypadku drugiej generacji (lata 2012 – 2020), sama marka oferowała fabrycznie zagazowane odmiany z silnikami 1.2 16V o mocy 75 KM (moc była taka sama bez względu czy mówimy o zasilaniu benzyną, czy LPG) praz turbodoładowany mały benzyniak TCe łączony z LPG, wytwarzający 90 KM, trafiający pod maskę Logana II od 2015 roku. Ceny na rynku? Odmiany Logana I z interesującym nas tu silnikiem z serii K startują od ok. 8000 zł. Drugą generację z 1.2 16V udało nam się namierzyć za ok. 16 000 zł.

Kompakty do LPG – Opel Astra J

Opel Astra J
Silnik 1.4 Turbo i Opel Astra J to dobra kombinacja do LPG (fot. M 93 / Wikimedia)

Astra to popularny kompakt na rynku wtórnym i auto, które bardzo dobrze współpracuje z instalacją LPG, oczywiście pod warunkiem, że pod maską danego egzemplarza pracuje odpowiedni silnik. W tym przypadku odpowiednią jednostką dla interesującej nas tu Astry J (dostępnej w latach 2009 – 2018) jest benzynowy, turbodoładowany silnik 1.4 Turbo. Dotyczy to szczególnie silników o wewnętrznym oznaczeniu A14NEL/B14NEL (LUH) oraz A14NET (LUJ). W tych jednostkach producent instalował wzmocnione zawory wypełnione sodem. Dodatkowym potwierdzeniem trwałej współpracy Astry z tymi silnikami z instalacją LPG jest fakt, że przez jakiś czas producent oferował w Polsce wersje z fabrycznie zainstalowaną instalacją gazową. Wybierając takie auto pamiętajmy jednak o skróceniu zalecanego przez producenta okresu międzyprzeglądowego. 30 tys. km (a takie były zalecenia) to stanowczo za dużo, szczególnie w przypadku turbodoładowanej jednostki zasilanej LPG. Najlepiej dystans pomiędzy kolejnymi przeglądami i wymianą środka smarnego skrócić o połowę, do 15 tys. km. Aktualne ceny Astry J na rynku wtórnym z interesującym nas tu silnikiem 1.4 Turbo startują od ok. 17 000 zł.

Skoda Octavia II (do 2011 roku)

Skoda Octavia II (fot. materiały prasowe)

Skoda Octavia II to bestseller, zarówno w czasie gdy model ten oferowano w salonach, jak i teraz. To poszukiwany przez wiele osób, funkcjonalny model używanego auta kompaktowego o ponadprzeciętnych walorach przewozowych. W przypadku kierowców zainteresowanych instalacją LPG, warto zwracać uwagę przede wszystkim na egzemplarze, pod maską których pracował prosty, trwały, wyposażony w żeliwny blok, wolnossący benzyniak z wielopunktowym wtryskiem pośrednim, czyli 1.6 MPI. Silnik ten trafiał pod maskę Octavii II generacji do 2011 roku, stąd takie ograniczenie w powyższym śródtytule (choć II generacja oferowana była na rynku do 2013 roku). Bez względu na to, czy zamierzacie kupić już “zagazowaną” Octavię II z tym silnikiem, czy też dopiero chcecie sami zamontować stosowną instalację, warto mieć na uwadze zalecenia mechaników, którzy radzą, by okres pomiędzy kolejnymi wymianami oleju i przeglądami skrócić do 10 tys. km. Ceny opisywanych jako sprawne egzemplarzy na rynku wtórnym z silnikiem 1.6 MPI zaczynają się od ok. 8000 zł, ale znacznie więcej ofert znajdziecie przy budżecie przekraczającym 11 000 zł.

Kompakty do LPG – Renault Megane II i III

Renault Megane III
Renault Megane III (fot. materiały prasowe)

Wybór tego auta na rynku wtórnym, może budzić pewne obawy, ale wiele zależy od konkretnej wersji silnikowej. Dla tej generacji popularnego kompaktu ryzykowny jest wybór jednostki wysokoprężnej, ale te z definicji odrzucamy, bo przecież tu zależy nam na aucie kompaktowym, którego silnik bardzo dobrze dogaduje się z instalacją gazową. W przypadku Renault Megane II (2002 – 2008) należy szukać modeli wyposażonych w proste i trwałe silniki benzynowe Renault z serii K, to te same jednostki, o których wyżej wspomnieliśmy przy okazji Dacii Logan. Megane II z silnikiem K4J, czyli 16-zaworową odmianą motoru 1.6 litra z kompensacją hydrauliczną luzu zaworowego to propozycja, która kierowcę poszukującego niekłopotliwego kompaktu do instalacji LPG nie powinna zawieść. Oczywiście jak mantrę będziemy powtarzać zalecenia ekspertów o skróceniu okresu międzyprzeglądowego i częstszej od zaleceń producenta wymiany oleju. Jeżeli chcecie nowsze Megane III generacji (2008 – 2016), to również nie jest to zły pomysł, szczególnie z silnikiem K4M o pojemności 1.6, który również jest klasyczną, wolnossącą jednostką z hydrauliczną kompensacją luzów zaworowych. Za egzemplarze Megane II generacje z interesującą nas tu jednostką napędową sprzedawcy w ogłoszeniach życzą sobie od około 6 tys. zł. Nowsza, trzecia generacja francuskiego kompaktu jest oczywiście droższa. W tym przypadku należy przygotować kwotę nie niższą od 15 000 zł.

Peugeot 307

Peugeot 307 (fot. materiały prasowe)

Znowu francuski kompakt, który na rynku w interesującej nas wersji dostępny był w latach 2005 – 2008. Wówczas pod maskę tego wozu trafiał m.in. silniki benzynowe o pojemności 2.0 litra. Od 2005 roku ówczesny PSA (dziś część koncernu Stellantis) wprowadził do dwulitrowych, wolnossących benzyniaków hydrauliczną kompensację luzu zaworowego co ułatwia serwis auta wyposażonego w instalację LPG. Eksperci są zgodni, że silnik PSA 2.0 litra dobrze znosi montaż instalacji gazowej, podobnie pozytywne opinie zbiera również mniejsza jednostka o pojemności 1,8 litra, która to jednak nie trafiała do interesującego nas tu Peugeota 307 (była za to obecna np. w Peugeocie 407, który jednak nie jest już kompaktem, dlatego go nie wymieniamy). Mechanicy zajmujący się instalacjami LPG zwracają uwagę jednak, by w Peugeocie 307 z dwulitrowym silnikiem benzynowym (wariant mocy 140 KM jest bezpieczniejszy niż 177 KM) nie montować instalacji LPG starszych niż układy czwartej generacji. Dlaczego? Bo Peugeot 307 z tym silnikiem miał fabrycznie kolektor ssący wykonany z tworzywa, co w przypadku instalacji starszej generacji groziło ryzykiem wybuchów w kolektorze, a tym samym może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Uwzględniając tę okoliczność i – jak zwykle – skracając czas międzyprzeglądowy i resurs olejowy, zadbany Peugeot 307 z prawidłowo zamontowaną instalacją LPG nie powinien nas zawieść. Wóz ten w ogłoszeniach (patrzymy wyłącznie na modele opisywane jako w pełni sprawne, a nie do natychmiastowej wizyty u blacharza czy mechanika) startuje od kwoty ok. 9 tys. zł.

Kompakty do LPG – Citroen C-Elysee

Citroen C-Elysee (fot. Citroen)

Francuski, kompaktowy, prosty sedan z lat 2011-2021 to relatywnie tania, niewyszukana, ale udana konstrukcja. Jeżeli interesuje nas jazda na LPG powinniśmy poszukiwać egzemplarza, pod maską którego pracuje benzynowy silnik 1.6 VTi (od 2018 roku został zastąpiony trzycylindrową, turbodoładowaną jednostką 1.2 PureTech). Niech was nie zmyli oznaczenie VTi, bo nie jest to motor z awaryjnej i kłopotliwe serii Prince (nieudany owoc współpracy BMW i PSA). W tym przypadku 1.6 VTi oznacza prosty, wolnossący motor TU5 z paskowym rozrządem doskonale współpracujący z instalacją LPG. Podpowiem tylko, że bliźniaczą konstrukcją z tym samym silnikiem i podobną techniką był Peugeot 301. W ogłoszeniach znaleźliśmy roczniki od 2015, za kwotę od ok. 29 000 zł. Oczywiście z interesującym nas tu, współpracującym z instalacją LPG silnikiem 1.6 VTi.

Zobacz też:

Total
2
Shares