Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Najsłynniejsze muzea motoryzacyjne #1 – Cité de l’Automobile

Cité de l’Automobile jest uznawane za największe (pod względem liczby wyjątkowych modeli zgromadzonych w jednym miejscu) muzeum motoryzacyjne świata.
Wyjątkowa fasada Cité de l’Automobile (fot. Vlad Prokopenko/Shutterstock)

Nie sposób być znawcą motoryzacji nie znając jej historii. Tym materiałem rozpoczynamy cykl dla prawdziwych pasjonatów. Odwiedzimy najpopularniejsze muzea motoryzacyjne świata, a zaczynamy od potężnego kalibru – słynnego Cité de l’Automobile (z fr. Miasto Samochodowe) we francuskiej Miluzie. Uznawanego przez wielu za największą kolekcję wyjątkowych aut świata.

Malownicza, piesza kładka z ciemnobrązowego drewna przerzucona nad malowniczym kanałem w Miluzie prowadzi wprost do oszałamiającej fasady Cité de l’Automobile, z charakterystycznymi kształtami klasycznych aut jakby wprost przebijającymi się przez oszkloną ścianę obiektu. Widok robi wrażenie, a to dopiero początek pozytywnych emocji, które stają się udziałem odwiedzających to miejsce. Co ciekawe, gdyby nie kryzys gospodarczy i upadek fabryki włokienniczej braci Schlumpf, być może dziś te niezwykłe eksponaty pozostały by ukryte przed dostępem dla szerokiej publiczności.

Uparciuch, który tworzył historię francuskiej motoryzacji – warto go poznać

Obsesja braci Schlumpf

Bracia Hans (po lewej) i Fritz Schlumpf – ich zachłanność w kolekcjonowaniu wyjątkowych aut była wręcz chorobliwa (fot. Wikimedia)

Słowo “obsesja” ma raczej pejoratywne znaczenie, ale też kolekcja zgromadzona przez dwóch urodzonych we Włoszech Szwajcarów, braci Giovanniego “Hansa” i Federico “Fritza” Schlumpf to twór o burzliwej historii. Przemysłowcy z branży włokienniczej praktycznie od zakończenia II Wojny Światowej cały swój wolny czas i zasoby poświęcali na rozbudowywanie kolekcji wyjątkowych aut. Skupowali je na całym świecie, poddawali renowacji i… w zasadzie niewielu o ich kolekcji w ogóle wiedziało!

Sytuacja uległa zmianie, kiedy 7 marca 1977 roku grupa ok. 2000 robotników zwolnionych z zakładów włókienniczych Schlumpf w trakcie demonstracji i faktycznej okupacji strajkowej na terenie zakładu odkryła wyjątkową, tajną kolekcję kilkuset wyjątkowych modeli aut. Kolekcjonerzy-bankruci uciekli do Szwajcarii, a fabryka przechodziła z rąk do rąk i być może tej pięknej kolekcji nigdy nie mielibyśmy okazji oglądać, gdyby nie ważny ruch władz francuskich. W 1978 roku uznają kolekcję za dziedzictwo narodowe, co pozwala zapewnić kolekcji nowy poziom ochrony (np. przed wierzycielami braci Schlumpf). Narodowe Muzeum Motoryzacji zostało otwarte dla publiczności 10 lipca 1982 roku. Obiekt poddano pieczołowitej modernizacji w 2006 roku, wówczas też przemianowano muzeum na znaną dziś nazwę Cité de l’Automobile.

Oto najszybsze samochody świata z przełomu lat 50. i 60. XX wieku – tej marki pewnie nie znaliście

Nigdzie nie znajdziecie aż tyle aut Bugatti

Bugatti Type 35 – jedno z najbardziej utytułowanych aut sportowych dwudziestolecia międzywojennego (fot. Pierre Jean Durieu / Shutterstock)

Bracia Schlumpf szczególną estymą darzyli markę Bugatti obsesyjnie kolekcjonując te piękne pojazdy. To właśnie w Cité de l’Automobile znajdziemy słynne Bugatti Royale należące do samego Ettore Bugatti. Wielu nazywa wręcz to muzeum nieoficjalnie Muzeum Bugatti, bo znajdziemy tu niemal każdy model jaki kiedykolwiek wyszedł z rąk inżynierów tej legendarnej marki, ponad 120 modeli, od najstarszych po Bugatti Veyrona, nadwozia zamknięte, otwarte, jakie tylko chcecie, istne dzieła sztuki. Już to wystarczyłoby na zachętę do odwiedzin tego niezwykłego miejsca, a przecież to nie wszystko!

Obłędna kolekcja

Tor F1 jest “udawany”, ale bolidy – jak najprawdziwsze (fot. Shutterstock)

W zasobach Cité de l’Automobile znajduje się ponad 500 wyjątkowych aut z czego ponad 400 jest regularnie wystawianych, część jest wypożyczana muzeom na całym świecie inne czekają na zabiegi konserwatorskie czy okazjonalne wydarzenia. Znajdziemy tu nie tylko samochody zbudowane przez pionierów motoryzacji (Carl Benz, Panhard-Levassor, Darracq, Clement-DeDion, Serpollet, George Richard i wielu innych) i auta klasyczne, lecz również kultowe modele z motorsportu z bolidami F1 włącznie. Wiele legendarnych modeli luksusowych (Rolls-Royce, Maybach, Hispano-Suiza), sportowych (Ferrari, Maserati, Aston Martin), ikon motorsportu (Mercedes 300 SL, Ford RS200 i wiele innych).

Obiekt przyjazny rodzinom

W którym muzeum możesz… przejechać się eksponatem po zamkniętym torze? 7 okrążeń autodromu Cité de l’Automobile kosztuje od 40€ – oczywiście kwoty zależą od konkretnego modelu, przy czym – co zrozumiałe – nie wszystkie eksponaty są dostępne. Rodzina, znajomi jadą z Tobą gratis (w ramach limitu miejsc w danym pojeździe) (fot. Cité de l’Automobile / Culturespace)

Co ważne, to nie jest obiekt wyłącznie dla pasjonatów, ale przestrzeń zaaranżowana w taki sposób, że miło czas tu mogą spędzić całe rodziny. Atrakcją dla młodego wielbiciela motoryzacji może być np. możliwość uruchomienia klasycznego auta za pomocą korby czy próba zmiany koła w bolidzie Formuły 1. Dla starszych dostępne są symulatory, a dzieci mogą pobawić się na minigokartach. Za dodatkową opłatą można przejechać się wyjątkowym autem po lokalnym Autodromie. Atrakcji jest tutaj mnóstwo dla każdego. Jednak najważniejsze tutaj są oczywiście wyjątkowe samochody, które znajdują się w doskonałej kondycji i można je dokładnie, bez żadnego pośpiechu obejrzeć.

Ile kosztuje wizyta?

Bezpośrednio obok muzeum znajduje się Autodrom (fot. C. Recoura / Culturespaces)

Gdybyście przypadkiem byli w Alzacji, naprawdę warto nadłożyć trochę drogi i odwiedzić Miluzę oraz Cité de l’Automobile. Muzeum jest otwarte dla publiczności, wstęp jest oczywiście płatny, poniżej podajemy aktualne ceny:

  • bilet normalny: 14€
  • bilet seniora (+65): 13€
  • bilet dla niepełnosprawnych (wraz z opiekunem): 11€
  • bilet studencki (do 26 r. ż.): 11€
  • bilet dla dzieci/młodzieży (od 7 do 18 r. ż.): 10€
  • bilet rodzinny: 42€ (2 rodziców + 2 dzieci w wieku od 7 do 18 lat)
  • dzieci do lat 7 wchodzą gratis

Aktualnie, w związku z pandemicznymi obostrzeniami obowiązującymi we Francji, wstęp do muzeum mają wyłącznie osoby z certyfikatem potwierdzającym szczepienie przeciwko COVID-19. A poniżej jeszcze galeria wyjątkowych aut, które na własne oczy możemy zobaczyć na miejscu:

Total
0
Shares