Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Najszybsza w stolicy stacja do ładowania pojazdów elektrycznych

W budynku Royal Wilanów przy ulicy Klimczaka 1 w Warszawie do użytku została oddana pierwsza w Warszawie stacja super szybkiego ładowania samochodów elektrycznych o mocy sięgającej 100 kW. Jest otwarta całodobowo i dostępna dla wszystkich. Płatności i obsługa stacji są realizowane przez aplikację Ecotap Poland.

Ile to kosztuje?

ładowanie, stacja ładowania
Royal Wilanów (fot. RW)

Korzystanie ze stacji jest odpłatne – aby to zrobić, należy pobrać mobilną aplikację Ecotap Poland i ustawić preferowaną metodę płatności. Jest dostępna zarówno w  AppStore i Google Play, a bezpośredni odnośnik do niej znajduje się także w aplikacji Royal Wilanów. Koszt 1 kWh dla użytkowników Ecotap Poland wynosi 1,80 PLN. Po naładowaniu pojazdu system wysyła użytkownikowi wiadomość oraz dodatkowo oferuje jeszcze 15 darmowych minut na powrót i odpięcie pojazdu od zasilania. Po przekroczeniu tego czasu naliczana jest dodatkowa opłata w wysokości 0,50 PLN/min.

Trzycyfrowa moc ładowania

Nowa, czterostanowiskowa, ogólnodostępna i zarazem najszybsza jak do tej pory stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Warszawie już działa.  To w tej chwili  jedyne miejsce o takich parametrach (2 złącza dysponujące prądem stałym o mocy 100 kW) w stolicy, przystosowane do obsługi wszystkich, a nie tylko wybranych modeli samochodów. 

Dla kogo jest ta stacja?

Co ważne, w trakcie korzystania ze stanowisk ładujących nie trzeba uiszczać dodatkowej opłaty parkingowej. Aby zostać z niej zwolnionym, należy walidować bilet w Biurze Obsługi Parkingu. Ze stacji ładowania może skorzystać każdy, przez 24h na dobę, niezależnie od tego czy jest klientem bądź użytkownikiem obiektu. Po polskich drogach pod koniec 2020 roku jeździło już ponad 20 tys. samochodów elektrycznych (dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców).

Jak dojechać? Jak ładować?

ładowanie, stacja ładowania
Stacja ładowania (fot. RW)

Stacja zlokalizowana jest na poziomie -1, w ramach parkingu podziemnego budynku usługowo-biurowego Royal Wilanów, położonego w centralnym punkcie dzielnicy Wilanów– przy ul. Klimczaka 1, naprzeciwko wilanowskiego ratusza. Są tam cztery stanowiska ładujące, co umożliwia zasilenie do czterech pojazdów jednocześnie. Dwa z nich dysponują szybkim złączem typu DC CCS, pozostałe posiadają złącze standardowe zasilane prądem zmiennym (AC). Nowo uruchomiona stacja dysponuje kablem typu high power, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie pełnej mocy stacji. W porównaniu z szybką ładowarką DC o mocy 50 kW, czas ładowania samochodu skraca się średnio o około 40-50%.

100 kW nie ostatnie słowo

Superszybka stacja w Royal Wilanów posiada rozwiązania, dzięki którym może łatwo zostać rozbudowana do jeszcze szybszej mocy, wynoszącej 150 kW, a poziom hałasu podczas ładowania jest znacznie niższy niż w innych instalacjach tego typu. Obsługa i serwis prowadzone są zdalnie, co umożliwia szybką i bezawaryjną pracę urządzenia. Modułowa konstrukcja stacji powoduje, że w razie wystąpienia usterki technicznej jednej z części, pozostałe złącza będą działać niezależnie od niej.

Total
9
Shares