Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nie żyje kultowy aktor z filmów Mad Max

Hugh Keays-Byrne

Hugh Keays-Byrne, aktor, którego młodzi fani najlepiej zapamiętają jako „Immortan Joe” z filmu Mad Max: Fury Road, zmarł w wieku 73 lat. Keays-Byrne był australijskim aktorem i reżyserem, który grał także rolę Toecuttera, głównego antagonisty, w oryginalnym filmie Mad Max z 1979.

Życie Hugh Keays-Byrne

Hugh Keays-Byrne urodził się w Srinagarze w kontrolowanych przez Brytyjczyków Indiach w 1947 roku, zanim jako młody chłopiec przeniósł się do Wielkiej Brytanii. Skłonił się ku aktorstwu teatralnemu i występował w The Royal Shakespeare Company. Aktor przybył do Australii w 1973 roku, aby wystąpić w “Śnie nocy letniej” Petera Brooka. Była to podróż, która doprowadziła do przeniesienia się Keays-Byrne do Australii na stałe.

Hugh Keays-Byrne
Hugh Keays-Byrne zagrał Toecuttera w pierwszej części Mad Maxa (fot. fandom.madmax.com)

Początek kariery filmowej

Będąc w Australii w latach 70. XX wieku, Hugh Keays-Byrne przeskoczył z ekranu telewizora do filmów. Wystąpił w niskobudżetowym australijskim filmie motocyklowym Stone w 1974 roku, a następnie w latach 70. zagrał w wielu rolach filmowych, a jego kulminacją była rola złoczyńcy „Toecutter” w Mad Max George’a Millera w 1979 roku. Reżyser ponownie obsadził aktora w najnowszej odsłonie części Mad Maxa – Hugh zagrał rolę postapokaliptycznego dyktatora Immortan Joe.

Drogi Hugh, jedź wiecznie do Valhalli w blasku i chromie!

Total
0
Shares