Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Niedługo otworzą cmentarze. Jak się zachować za kierownicą?

Jak bezpiecznie odbyć podróż na cmentarz?

W tym roku tradycyjne wizyty na cmentarzach muszą odbyć się na kilka dni przed i po 1 listopada. Rząd zdecydował o uniemożliwieniu wizyt na grobach bliskich na ten kluczowy okres, ale już jutro bramy świętych miejsc zostaną ponownie otwarte. Dlatego kierowcy powinni być przygotowani na zwiększony ruch w pobliżu cmentarzy. O czym należy pamiętać i w jaki sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo w tych dniach?

1. Uwaga na pieszych!

Przejeżdżając w pobliżu cmentarzy, należy zwrócić uwagę zwłaszcza na pieszych. Mogą oni znienacka wyjść na jezdnię zza zaparkowanego samochodu. Niestety wiele osób poruszających się poboczem po zmroku nie dba też w wystarczającym stopniu o to, by być widoczne dla kierowców np. dzięki odblaskowym elementom odzieży. Z tego powodu w okolicy cmentarzy najlepiej znacznie zredukować prędkość i uważnie obserwować drogę oraz chodnik i pobocze – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

2. Zaparkuj dalej, ale zgodnie z przepisami.

Nieprawidłowe parkowanie to na przełomie października i listopada częste zjawisko w pobliżu cmentarzy. Zatłoczone parkingi nie usprawiedliwiają jednak pozostawiania samochodu w miejscu, gdzie może on stwarzać zagrożenie dla innych (np. zmuszając pieszych do zejścia na jezdnię) lub utrudniać wyjazd. W miarę możliwości lepiej zatrzymać się nieco dalej i przespacerować się na cmentarz, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu i niebezpiecznych sytuacji.

3. Tylko spokojnie!

Pośpiech i zdenerwowanie mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego kluczowe jest zaplanowanie wizyty na cmentarzu w taki sposób, by odbyła się ona na spokojnie i bez stresu. Jeżeli mamy potrzebę odwiedzenia wielu, oddalonych od siebie miejsc, przeznaczmy na to odpowiednią ilość czasu, na przykład kilka dni.

4. Zasady sanitarne

W 2020 należy również pamiętać o zachowaniu zasad sanitarnych związanych z pandemią konronawirusa. Dlatego sugerujemy, żeby w samochodzie, którym planujemy wycieczkę na cmentarz przechowywać maseczki, gumowe rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji rąk. Tak samo pamiętajmy, żeby na zatłoczonych parkingach wykazać się cierpliwością i czekać na odpowiednią ilość miejsca, która pozwoli nam bezpiecznie opuścić samochód bez bliskiego kontaktu z innymi odwiedzającymi. Dokładna lista zaleceń dostępna jest TUTAJ

5. Bądź wyrozumiały.

Pamiętaj, że okres wizyt na cmentarzach to czas, w którym na ulicach pojawia się wielu kierowców. Część z nich nie porusza się samochodem na co dzień i dlatego my, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, musimy wykazać się zwiększoną dozą empatii. Najważniejsze jednak, aby pamietać o przewidywaniu manewrów innych uczestników ruchu.

Total
0
Shares