Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nissan Ariya Single Seater – z inspiracji do Formuły E

Nissan Ariya Single Seater to bardzo nietypowe auto. Zaledwie jednomiejscowe, elektryczne, o wysokich osiągach.
Nissan Ariya Single Seater (fot. Nissan)

W Yokohamie, podczas wydarzenia z cyklu Nissan Futures, miała miejsce prezentacja nowego pojazdu koncepcyjnego Nissana. Jest to jednomiejscowy Ariya Single Seater, samochód studyjny o bardzo wysokich osiągach. Najważniejszy w nim jest jednak napęd.

Zobaczcie cywilną wersję Ariyi – elektrycznego crossovera

Elektryczny napęd, wprost do bolidów

Nissan Ariya Single Seater – z znanym nam już crossoverem Ariya ten bolid ma ponoć pewne cechy wspólne (fot. Nissan)

Koncept jest oczywiście elektryczny. Nissan przekonuje, że Ariya Single Seater posiada doskonały napęd, który może zostać wykorzystany do bolidów jeżdżących po torach wyścigowych. Samochód został zaprezentowany przez Alfonso Albaisa, starszego wiceprezesa ds. wzornictwa, oraz dyrektora generalnego ds. globalnego marketingu i zaangażowania marki: Juana Manuela Hoyosa.

„W Nissanie mamy odwagę robić to, czego boją się inni. Za pomocą tego pojazdu studyjnego chcemy pokazać potencjał układu napędowego modelu Ariya zastosowanego w samochodzie inspirowanym sportami motorowymi, który nie tylko nawiązuje do designu i stylistyki odmiany drogowej, na której jest wzorowany, ale również wyznacza nowe granice wydajności i osiągów samochodu elektrycznego” – przekonywał Hoyos na wydarzeniu. „Ten mający stanowić bazę testową dla przyszłej ewolucji technologicznej pojazd może pomóc w przeniesieniu wrażeń z jazdy drogowej do kokpitu samochodu wyścigowego, a także pokazuje doświadczenie marki Nissan w transferze wiedzy oraz rozwiązań technologicznych z toru wyścigowego na drogi publiczne”.

Ariya i „nowy język stylistyczny Nissana”

Podobieństwo do sportowych, elektrycznych bolidów Formuły E nie jest tu przypadkowe (fot. Nissan)

Tak też przekonuje Albais: „W naszej długoterminowej strategii Nissan Ambition 2030 uwzględniliśmy nowy język stylistyczny Nissana, zwany ponadczasowym japońskim futuryzmem”. Pojazd ten nawiązuje też do konceptu crossovera coupe Ariya, głównie wlotem powietrza w charakterystycznym i podświetlanym kształcie litery „V”. Aerodynamikę nadwozia podkreślają płaty z włókna węglowego. Jak przekonuje Nissan – bryła ma sprawiać wrażenie, jakby została narysowana przez opływające ją powietrze. Według słów Albaisa można też się spodziewać podobnej stylistyki w przyszłości: „Pojazd studyjny Ariya Single Seater doskonale wpisuje się w nową koncepcję stylistyczną marki.”

Ariya Single Seater z inspiracji do Formuły E

Nissan Ariya Single Seater – auto ma być szybkie. Wygląd na to wskazuje, ale danymi technicznymi producent się nie pochwalił (fot. Nissan)

Twórców konceptu inspirował udział Nissana w zawodach Formuły E. Jak przekonuje globalny dyrektor ds. sportów Motorowych Nissana Tomasso Volpe, nie tylko po to, żeby się ścigać, ale także by wspierać rozwój samochodów elektrycznych. „Nasze programy rozwoju pojazdów elektrycznych czerpią z założeń w zakresie rozwoju bolidów Formuły E i na odwrót, umożliwiając tym samym transfer technologii z dróg publicznych na tor wyścigowy i z toru wyścigowego na drogi.” Jak twierdzi, Volpe, Ariya Single Seater  to „ekscytujący pokaz mocy, możliwości i potencjału drzemiącego w pojazdach elektrycznych”.

A poniżej jeszcze wideo z prezentacji crossovera Nissan Ariya, na której byliśmy:

Total
0
Shares