Badania prowadzone przez Nissan Motor Co. Ltd we współpracy z Wydziałem Nauk Farmaceutycznych Uniwersytetu Tohuku dają nadzieję na łatwiejsze pozbycie się koronawirusa z naszego otoczenia. I nie chodzi o żadne leki czy szczepionki. O co zatem chodzi?
Przy okazji – zobacz najnowszego Nissana X-Trail!
W komunikacie opublikowanym przez japońską markę możemy przeczytać, że opracowano technologię, która pozwala dezaktywować wirusy przy użyciu związków katalitycznie aktywnych w procesie utleniania aerobowego. Brzmi skomplikowanie? Rozwiązanie opracowane przez japońskich specjalistów pozwala dezaktywować wirusy i może być potencjalnie zastosowane np. jako bazowy materiał antybakteryjny i antywirusowy we wszelkich filtrach powietrza.
Co to ma wspólnego z motoryzacją? Cóż, jak zapewne zauważyliście, opisywana technologia powstała przy znacznym udziale specjalistów Nissana. Ponadto możliwość neutralizacji patogenów (to ważne, nie chodzi tylko o koronawirusa SARS-Cov-2, ale o wszelkie wirusy i bakterie, a także komórki grzybów) może być jak najbardziej wykorzystana np. w systemach klimatyzacji w samochodach.
Ponadto katalizatory rodnikowe są stosowane jako dodatki do polimerowych lakierów samochodowych, są także składnikami włókien i innych organicznych materiałów polimerowych stosowanych do wykańczania zarówno wnętrz samochodów, jak i nadwozi.
Ja działa to rozwiązanie w kontekście największej pandemii ostatnich lat wywoływanej przez wirusa SARS-Cov-2? Nissan poinformował, że badania efektów tej technologii wykazały, że sole oksoamoniowe, powstałe w efekcie katalitycznej reakcji rodnikowej w procesie utleniania aerobowego, dezaktywują białka powierzchniowe wirusów, które stanowią podstawowy mechanizm infekcji ludzkich komórek wieloma wirusami, w tym SARS-Cov-2. Więcej wyjaśnia poniższa infografika:
Po lewej przedstawiony jest mechanizm zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2, białko kolczaste wirusa łączy się z receptorem ludzkiej komórki, co rozpoczyna infekcję, transmisję genomu wirusa i jego namnażanie wewnątrz zakażonej komórki. Tymczasem katalizatory rodnikowe, które mogą być domieszkowane do systemu klimatyzacji, czy materiałów wykończenia wnętrza pojazdu, dezaktywuje białko kolczaste wirusa. Nie niszczy to całkowicie patogenu, ale uniemożliwia mu związanie się z receptorem ludzkiej komórki, w efekcie do zakażenia w ogólne nie dojdzie.
Katalizatory rodnikowe mają też wpływ na trwałość materiałów wykończeniowych stosowanych wewnątrz pojazdu i w długim okresie hamują procesy fotodegradacji (pękanie, blaknięcie, utrata plastyczności materiałów itp.).
Nissan Juke Hybrid – pierwsze testy