Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nissan zbuduje fabryki recyklingu akumulatorów

Nissan planuje do 2025 roku zbudować fabryki recyklingu akumulatorów w USA i Europie. To inwestycja, która ma znacząco zmniejszyć koszty produkcji
Nowa fabryka Nissana i Envision (fot. Nissan)

Odpady po akumulatorach są obecnie największym zmartwieniem producentów samochodów elektrycznych. Nissan postanowił temu zaradzić. Japoński koncern przedstawił plany budowy nowych fabryk recyklingu akumulatorów. Budynki przemysłowe mają stanąć do 2025 roku w Europie i Stanach Zjednoczonych. W raporcie nie jest jednak podane, w którym kraju miałaby powstać fabryka na naszym kontynencie.

Cel: obniżyć koszty produkcji

Nissan Leaf e+ Tekna (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Nissan Leaf e+ Tekna, auto zeroemisyjne, ale tylko w trakcie jazdy gotowym pojazdem. (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Poza ochroną środowiska, tematem przewodnim opublikowanego raportu, na który powołuje się Reuters, są też wydatki firmy. W ubiegłym roku, w dużym stopniu przez pandemię COVID-19, Nissan zamykał fabryki w Indonezji oraz Barcelonie. Produkcja samochodów w tamtym czasie spadła o 62%. Pracę straciło koło 12,5 tysiąca osób, co spotkało się z licznymi protestami. Marka skoncentrowała wtedy produkcję na rynek europejski w brytyjskiej fabryce w Sunderland, a zakłady indonezyjskie zostały przeniesione do Tajlandii.

Fabryka recyklingu akumulatorów również jest planem redukcji kosztów. Koncern ma nadzieje na obniżenie kosztów produkcji. Baterie pozyskane z recyklingu wymagałyby o wiele mniejszego nakładu finansowego do ponownego wyprodukowania. To o tyle zrozumiałe, że znane są już dziś technologie pozwalające odzyskać ponad 90 proc. użytecznych surowców z zużytych całkowicie akumulatorów trakcyjnych aut elektrycznych.

Dodatkowo, firma ogłosiła w zeszłym miesiącu mocny nacisk na elektryfikację. Decyzja pociągnęła wydanie 2 bilionów jenów (koło 17,5 miliarda dolarów) na zwiększenie produkcji i badań. Ma na celu dogonić rywali w segmencie samochodów elektrycznych. Plany są ambitn: koncern chce produkować do 2030 roku aż 30 zelektryfikowanych pojazdów, w tym 15 zeroemisyjnych.

Marka celuje również w rozwój Formuły E:

Total
0
Shares