Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowa Dacia Duster. Jest już cennik popularnego modelu po dużych zmianach

Dacia Duster, pierwszy wybór klientów indywidualnych nie tylko w Polsce, ale i w Europie, wjeżdża na rynek nowocześniejsza, z większymi zdolnościami terenowymi, ale wciąż „nieprzyzwoicie atrakcyjna cenowo”, jak uważa Renault (właściciel marki). 

Duster, dostępny na rynku od 2010 roku w cenie auta miejskiego, wstrząsnął rynkiem SUV-ów. To auto to prawdziwa rewolucja. Mający na koncie ponad 1,9 mln sprzedanych egzemplarzy Duster jest od 2019 roku europejskim liderem sprzedaży w swojej klasie dla klientów indywidualnych na rynku SUV-ów.

Dacia Duster. Większy komfort w aucie

Nowa Dacia Duster

Jeśli chodzi o komfort, samochód wyposażono w wysoką środkową konsolę z przesuwnym podłokietnikiem, dwa systemy multimedialne z nowym 8-calowym ekranem oraz dwusprzęgłową automatyczną skrzynię biegów EDC. Nowy Duster jest jak zawsze wszechstronny i dostępny
w wersji z napędem na 2 lub na 4 koła. Wersja z napędem na 4 koła została wyposażona w nową generację systemu 4×4 Monitor o poszerzonych funkcjonalnościach.

Duster po zmianach. Nowy przód

Nowa Dacia Duster

Pod względem stylistyki nowy Duster jest w pełni zgodny z kanonami nowej identyfikacji wizualnej, zaprezentowanej po raz pierwszy w nowych modelach: Sandero, Sandero Stepway i Logan. Nowe reflektory mają światła do jazdy dziennej w kształcie litery „Y”. 

Stałe oświetlenie typu ECOLED w przednich i tylnych światłach jest elementem nowego, charakterystycznego układu świateł Dacii. Duster jest pierwszym modelem Dacii wyposażonym w kierunkowskazy przednie z diodami LED. Technologia ta została także zastosowana w światłach mijania (z funkcją automatycznego włączania w standardzie) i w oświetleniu tablicy rejestracyjnej.

Dacia. Lepsza aerodynamika i efektywność energetyczna

Nowa Dacia Duster

Dzięki wspólnym wysiłkom designerów i konstruktorów poprawie aerodynamiki samochodu towarzyszą pozytywne zmiany w designie modelu. Kształt tylnego spojlera i nowych, 17-calowych aluminiowych obręczy kół został dopracowany w tunelu aerodynamicznym. Wprowadzone udoskonalenia (nowe łożyska kół, opony, oświetlenie LED) oraz poprawiony współczynnik efektywności aerodynamicznej (SCx) Dustera.

SUV Duster. Wyższy komfort w środku

Nowa Dacia Duster

Tapicerka siedzeń nowego Dustera jest w 100 proc. nowa. Rodzaje użytych materiałów oraz kształt nowych zagłówków zapewniają lepszą ergonomię i skuteczniejsze podparcie ciała. Cieńsze zagłówki zapewniają ponadto lepszą widoczność w kabinie, tak pasażerom na tylnych siedzeniach do przodu, jak i na odwrót.

Nowa Dacia Duster

Wielką nowością jest wysoka środkowa konsola z szerokim podłokietnikiem, przesuwanym na długości 70 mm. Jest wyposażona w zamykany schowek o pojemności 1,1 litra oraz dwa porty USB dla pasażerów z tyłu w zależności od wersji.

Nowoczesny Duster. Kompletne wyposażenie

Niezależnie od poziomu wyposażenia w standardzie otrzymuje się komputer pokładowy z ekranem, automatyczne włączanie świateł mijania i ogranicznik prędkości z podświetlanymi przyciskami sterowania
w kierownicy.

Nowa Dacia Duster

Automatyczna klimatyzacja z cyfrowym wyświetlaczem, regulator prędkości z podświetlanymi przyciskami sterowania w kierownicy, podgrzewane przednie fotele i karta Keyless Entry są dostępne zależnie od wersji.

Dacia. Dwa nowe systemy multimedialne do wyboru

Oprócz wyposażenia audio Dacia Plug & Music (radio, MP3, USB i Bluetooth) dostępne są dwa nowe systemy multimedialne: Media Display i Media Nav. Wraz z nimi na desce rozdzielczej pojawia się nowy, 8-calowy ekran dotykowy.

Nowa Dacia Duster

W przypadku Media Display wyposażenie obejmuje 6 głośników (w tym dwa boomery i dwa głośniki wysokotonowe z przodu), radio cyfrowe DAB, złącze Bluetooth, dwa porty USB i przewodowe klonowanie ekranu smartfona kompatybilne z Apple CarPlay i Android Auto. Aktywację funkcji poleceń głosowych i obsługę głosową asystenta iOS lub Google w smartfonie umożliwiają przyciski sterowania w kierownicy.

W przypadku Media Nav system multimedialny wzbogaca się dodatkowo o pokładową nawigację i łączność bezprzewodową Wi-Fi kompatybilną z Apple CarPlay i Android Auto. 

Terenowa Dacia Duster. Prawdziwy SUV

Nowa Dacia Duster

Dzięki dużemu prześwitowi, nowym oponom i specjalnemu systemowi 4×4 Monitor (w wersji z napędem na 4 koła) równie dobrze czuje się na drodze, jak i z dala od utartych szlaków.

Prześwit wynoszący 217 mm w wersji z napędem na 2 koła i 214 mm w wersji z napędem na 4 koła

Kąt rampowy 21°

Kąt natarcia 30° 

Kąt zejścia 34° w wersji 4×2 oraz 33° w wersji 4×4

W wersji z napędem 4×2 nowy Duster jest wyposażony w standardzie w opony o obniżonych o 10 proc. oporach toczenia. Opony montowane w wersji 4×4 spełniają kryteria testów uprawniających do oznaczenia 3PMSF.  Ich przyczepność pozwala uwolnić się od konieczności zmiany opon na zimowe w okresie zimowym.

Rozbudowany system 4×4 Monitor 

Nowa Dacia Duster

Dostępny w wersji 4×4 wyposażonej w Media Display lub Media Nav system 4×4 Monitor dostarcza wielu różnych informacji wyświetlanych na centralnym ekranie: 

Miernik (inklinometr) bocznych przechyłów: pozwala ocenić wielkość bocznych przechyłów na drogach, których lewa i prawa strona nie leżą w tej samej płaszczyźnie.

Miernik kąta przechyłów wzdłużnych: pozwala ocenić nachylenie dróg i stromizn z wykorzystaniem danych pochodzących z systemu wspomagania ruszania pod górę czy asystenta zjazdu ze wzniesienia.

Busola: teraz działa już od 0 km/h i ułatwia orientację względem biegunów magnetycznych Ziemi.

Wysokościomierz: aktualna wysokość jest stale wyświetlana na jednej części ekranu, a różnica poziomów na pokonanej trasie – na drugiej jego części.

Nowa Dacia Duster

Po zakończeniu jazdy po bezdrożach lub w górach 4×4 Monitor wyświetla historię z podsumowaniem pokonanej trasy.

Nowa automatyczna skrzynia biegów EDC

Nowa Dacia Duster

Nowy Duster z napędem na 2 koła może być obecnie wyposażony w 6-stopniową, automatyczną skrzynię biegów EDC, dostępną z silnikiem TCe 150. Skrzynia biegów EDC (Efficient Dual Clutch) posiada dwa sprzęgła: jedno do biegów nieparzystych (1, 3, 5), drugie do biegów parzystych (2, 4, 6 i wsteczny). Zmiana biegów jest sterowana siłownikami elektrycznymi kontrolowanymi przez blok elektroniczny idealnie dobierający właściwe przełożenie skrzyni w zależności od polecenia kierowcy. Podczas zmiany biegów sprzęgło włączone otwiera się
i jednocześnie sprzęgło obsługujące kolejny bieg zamyka się. Zmiana biegów jest dzięki temu szybka, bez przerw w przenoszeniu momentu obrotowego. 

Dacia Duster. Pod maską silniki benzynowe, wysokoprężne i LPG

Nowa Dacia Duster

Duster dysponuje pełną gamą silników. 

Silnik wysokoprężny to dCi 115, w wersji z napędem 4×2 lub 4×4, współpracujący z mechaniczną, 6-stopniową skrzynią biegów.

Silniki benzynowe to:

TCe 90 w wersji z napędem 4×2, współpracujący z mechaniczną, 6-stopniową skrzynią biegów

TCe 130 w wersji z napędem 4×2, współpracujący z mechaniczną, 6-stopniową skrzynią biegów

TCe 150 w wersji z napędem 4×4, współpracujący z mechaniczną, 6-stopniową skrzynią biegów

TCe 150 w wersji z napędem 4×2, współpracujący z automatyczną, 6-stopniową skrzynią biegów EDC

Jest też silnik dwupaliwowy benzyna-LPG: TCe 100 LPG w wersji z napędem 4×2, współpracujący z mechaniczną, 6-stopniową skrzynią biegów

Nowa Dacia Duster. Systemy i komfort prowadzenia

Nowa Dacia Duster

Wraz z nowym modele wchodzą też do Dustera nowe systemy wspomagania. T m.in. system monitorowania martwego pola, systemy wspomagania parkowania, wspomaganie ruszania pod górę, system kontroli zjazdu ze wzniesienia, kamera Multiview.

Wygodniejsza jest też pozycja za kierownicą. Wysoka środkowa konsola z przesuwnym w zakresie 70 mm podłokietnikiem zapewnia wygodniejszą pozycję za kierownicą niezależnie od wzrostu i budowy ciała kierowcy. W rezultacie zwiększa się komfort podróżowania, zwłaszcza na dalekich trasach. 

Nowa Dacia Duster

W 100 proc. elektryczne wspomaganie kierownicy w nowym Dusterze otrzymało nowe nastawy, lepiej dostosowane do jazdy ze średnimi i dużymi prędkościami: przy prędkościach powyżej 70 km/h kierownica staje się nieco „twardsza”. Cennik nowej Dacii Duster przedstawia się tak:

Total
0
Shares