Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowa Honda Civic Type R z rekordem okrążenia

Honda Civic Type R od lat wzbudza wiele emocji nie tylko wśród zdeklarowanych fanów japońskiej marki. Najnowsza generacja uzyskała imponujący rekord.
Nowa Honda Civic Type R podczas testów na torze Suzuka (fot. Honda)

Japoński tor wyścigowy Suzuka, będący m.in. areną zmagań Formuły 1 w Grand Prix Japonii stanowi jedno z największych wyzwań tak dla kierowców wyścigowych, jak i ich aut. Według pomiarów wewnętrznych Hondy nowa Honda Civic Type R pokonała wymagającą pętlę toru Suzuka o długości 5,8 kilometra w zaledwie 2 minuty 23,120 sekundy. To nie tylko o 0,873 sekundy szybciej od poprzedniczki, czyli Hondy Civic Type R Limited Edition z 2021 roku, ale to rezultat stawiający nowy model na szczycie listy przednionapędowych aut, które kiedykolwiek mierzyły się na tym torze. Co więcej, uzyskany rezultat to poziom, jaki reprezentują na tym samym torze auta znacznie wyżej klasyfikowane pod względem sportowym. Tym lepiej dla Hondy.

Ogłoszony rekord został ustanowiony 15 marca 2022 roku podczas testów najnowszej generacji Hondy Civic Type R. Testy były podsumowaniem prac badawczo-rozwojowych nad najnowszą generacją tego modelu, który swoją oficjalną światową premierę miał 23 marca br (mowa o wersji cywilnej, a nie sportowej). Więcej o premierze znajdziecie w naszym wcześniejszym materiale:

Premiera: oto nowa Honda Civic e:HEV

Honda Civic Type R XI generacji – co o niej wiemy?

Honda Civic Type R
Sportowa odmiana lubianego kompaktu Hondy będzie mieć oficjalną premierę na początku 2023 roku (fot. Honda)

Najnowsza, sportowa odmiana Hondy Civic to na razie auto testowe, pojazd oficjalnie zadebiutuje na początku 2023 roku. Z tego co nam wiadomo (kontaktowaliśmy się bezpośrednio z przedstawicielami japońskiej marki), przednionapędowe, sportowe auto japońskiej marki będzie oferowane również w Europie – tym samym możemy uspokoić tych, którzy obawiają się, że przez politykę emisyjną UE szybkie i mające wśród fanów status legendy modele ominą Europę – w przypadku Hondy Civic Type R XI generacji tak ma nie być. Oczywiście do premiery jest jeszcze trochę czasu, a okres w jakim żyjemy ostatnio jest cokolwiek nieprzewidywalny.

Civic Type R XI a inne auta na torze Suzuka

Honda Civic Type R
Ostre i szybkie szykany oraz trudne zakręty na torze Suzuka sportowy Civic pokonał sprawniej niż wielu teoretycznie bardziej utytułowanych modeli (fot. Honda)

Aby zrozumieć, jak dobry jest wynik pokonania pętli toru Suzuka w czasie 2:23,120 warto odnieść się do kontekstu, czyli porównywalnych wyników uzyskanych przez inne sportowe samochody na tym torze. Jak się okazuje osiągnięty przez sportowy kompakt japońskiej marki rezultat stawia to auto w naprawdę elitarnym gronie, szybsze od Hondy okazały się:

  • Koenigsegg One:1 – 2:17.00
  • Nissan GT-R (R35 550 KM) – 2:18,36
  • Porsche 911 GT3 RS – 2:23,04

i… tyle! Oczywiście jest jeszcze sporo samochodów wyczynowych, które były szybsze, włącznie z bolidami F1 regularnie odwiedzającymi (z wyjątkiem przerwy w pandemii) tor Suzuka, ale my tu porównujemy rezultat Hondy do samochodów, które mogą legalnie się poruszać na drogach publicznych. Kogo odstawił swoim wynikiem nowy Civic Type R? Lista jest interesująca, oto kilka aut, które Honda swoim wynikiem pokonała:

  • Ferrari F40 – 2:25,26
  • Ferrari F50 – 2:26,52
  • Renault Megane RS 275 Trophy R – 2:28,000
  • Porsche Carrera GT – 2:28,42
  • Porsche 911 GT2 (993) – 2:29,15
  • Porsche 911 Turbo 3.6 (993) – 2:31,16
  • Honda NSX (3.2) – 2:32,54

Jak widać przednionapędowa Honda Civic Type R najnowszej generacji dosłownie “pozamiatała”. Rezultat jest imponujący i dowodzi kompetencji najnowszego sportowego Civica w zakresie szybkiego pokonywania trudnych technicznie torów z wymagającymi zakrętami i szykanami, które – w celu uzyskania dobrego wyniku – trzeba pokonywać z dużą prędkością. Japończycy mają też bardzo bogate doświadczenie w zakresie cyzelowania parametrów swoich sportowych aut właśnie na ten tor – pełni on bowiem rolę poligonu doświadczalnego japońskiej marki od 1987 roku.

Honda Civic Type R na torze Suzuka z rekordowym przejazdem
Wykręcony czas na japońskim torze potwierdza kompetencje nowego Civica w roli hot-hatcha (fot. Honda)

Honda, zaostrzyliście apetyty – czekamy na premierę nowego Civic Type R.

Zobacz kieszonkowe, japońskie hot-hatche z turbo

Total
5
Shares