Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Oto nowa Honda Civic e:HEV

Japońska marka oficjalnie dziś zaprezentowała swoje najnowsze dzieło: oto nowa Honda Civic e:HEV, będzie dostępna wyłącznie jako hybryda.
Honda Civic e:HEV (fot. Honda)

Japońska marka zaprezentowała dziś oficjalnie swój najnowszy model w gamie. Nowa Honda Civic e:HEV z napędem hybrydowym oficjalnie debiutuje w Europie. To 11. generacja popularnego, japońskiego samochodu kompaktowego.

Nowa Honda Civic e:HEV jest optycznie dłuższa, od poprzedniczki, auto ma też większy rozstaw osi i rozstaw kół na każdej z osi, co ma poprawiać stabilność podczas dynamicznej jazdy (fot. Honda)

SUV czy kompakt? Porównujemy modele Hondy

Nowa Honda Civic – jak hatchback stał się fastbackiem

50 lat po debiucie Hondy Civic 1. generacji w 1972 roku, japońska marka zaprezentowała dziś najnowszy model, który zasili gamę aut Hondy na rynku europejskim. Najnowszy Civic wyróżnia się obniżoną o 25 mm (w stosunku do poprzedniej generacji) linią maski. Zwiększeniu uległa powierzchnia szyb, co nie tylko poprawiło widoczność z kabiny, ale też optycznie powiększyło kabinę. Słupki A najnowszej Hondy Civic zostały przesunięte nieco w tył, lusterka boczne są teraz zamocowane bezpośrednio na drzwiach bocznych, a słupki B przesunięto nieznacznie do przodu, przez co najwyższy punkt nadwozia także przesunął się w przód.

W ten sposób uzyskano efekt długiego, opadającego dachu, co – gdy spojrzymy na najnowszą Hondę Civic – wyraźnie nadaje temu autu formę bliższą raczej do sportowego fastbacka niż typowego kompaktowego hatchbacka.

Auto formalnie jest hatchbackiem, ale jego forma bardziej zbliża go do fastbacka (fot. Honda)

Nowa Honda Civic ma w stosunku do poprzedniczki dłuższy o 35 mm rozstaw osi, co powinno oznaczać przestronniejsze wnętrze (to właśnie ten parametr określa ilość miejsca w kabinie, a nie długość pojazdu).

Ciekawostką jest fakt, że projektanci Hondy podkreślali fakt “odchudzenia” najnowszego Civica. Obniżeniu masy pojazdu sprzyja nie tylko zbudowanie klapy bagażnika z żywic polimerowych (mniejsza masa o 20 proc. w porównaniu do analogicznego elementu nadwozia poprzedniej generacji modelu), ale również fakt, że osłonę silnika wykonano z lekkiego aluminium. A skoro o silniku mowa…

Boczne linie nadwozia przydają autu smukłości – nie ma tu przesadnej, azjatyckiej agresji wizualnej (fot. Honda)

Nowa Honda Civic e:HEV – co to za napęd?

Honda Civic e:HEV – napęd hybrydowy będzie jedynym jaki będzie oferowany w Europie (przynajmniej na początek) (fot. Honda)

To oczywiście hybryda, dodajmy – klasyczna. Czyli auto łączące zalety spalinowego i elektrycznego silnika, ale nie wymagające dostarczania energii elektrycznej z zewnętrznego źródła. Nowy Civic w Europie debiutuje w wersji wyłącznie z tym napędem. Jednostka e:HEV składa się z 72-ogniwowego zespołu akumulatorów litowo-jonowych o zwiększonej gęstości energii i mniejszej masie (w stosunku do wcześniej używanych baterii w Hondach), który dostarcza energii dwóm silnikom elektrycznym współpracującym ze sporą, opracowaną od podstaw dwulitrową jednostką benzynową z bezpośrednim wtryskiem paliwa, pracującą w oszczędnym cyklu Atkinsona. Przedstawiciele Hondy podczas premierowej prezentacji chwalili się, że komponent spalinowy w Civicu e:HEV jest silnikiem spalinowym o bardzo wysokiej sprawności cieplnej sięgającej 41 proc, co ma być jednym z najlepszych wyników dla spalinowego napędu samochodu seryjnego.

Sumaryczna moc hybrydowego napędu najnowszej Hondy Civic e:HEV to 135 kW (181 KM) i 315 Nm momentu obrotowego. Nie jest to hot-hatch, ale przyzwoite parametry, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę to, że przedstawiciele producenta deklarowali, że auto zużyje mniej niż 5 l/100 km w cyklu mieszanym wg procedury WLTP. Przeniesieniem mocy na koła zajmuje się przekładnia e-CVT o stałym przełożeniu.

Moc 181 KM, 315 Nm i zużycie paliwa poniżej 5 l/100 km. (fot. Honda)

Podstawowym źródłem siły napędowej nowego Civica są dwa współpracujące ze sobą silniki elektryczne, dzięki czemu auto dysponuje wysokim momentem obrotowym w każdym zakresie obrotów. Kompaktowa jednostka sterująca przepływem mocy automatycznie i niezauważalnie dla kierowcy płynnie steruje pracą zarówno napędów elektrycznych jak i silnika spalinowego zależnie od zapotrzebowania na moc i charakteru jazdy.

Kierowca będzie mógł wybrać jeden z czterech trybów jazdy: Eco, Normal, Sport oraz – nowość w Hondzie – tryb Individual, w którym to właściciel Civica będzie mógł spersonalizować ustawienia silnika, układu kierowniczego czy wygląd wirtualnych zegarów w kokpicie.

Nowa Honda Civic – wnętrze, stonowane i lepiej wyciszone

Kokpit nowej Hondy Civic e:HEV jest raczej minimalistyczny – dobrze, że Japończycy nie zdecydowali się na wyrugowanie z wnętrza przycisków i pokręteł. (fot. Honda)

Wnętrze nowej Hondy Civic e:HEV zaprojektowano schludnie i minimalistycznie. Uwagę przykuwa charakterystyczna, metalowa kratka nawiewu powietrza o wzorze plastra miodu, biegnąca przez całą szerokość deski rozdzielczej.

Ciekawy pomysł stylistyczny, kratki wentylacyjne o strukturze plastra miodu. Interfejs multimediów przypomina to co znamy już z elektrycznej Hondy e (fot. Honda)

Na pokładzie nie mogło zabraknąć nowoczesnych technologii. Oprócz wspomnianych już, zupełnie nowych cyfrowych zegarów jakie trafiają do najnowszego Civica, w centralnej części kokpitu znajduje się nowy ekran multimedialny, oczywiście dotykowy, o przekątnej 9 cali. Interfejs pokładowego systemu przypomina nam to, co już mieliśmy okazję podziwiać testując w pełni elektryczną Hondę e. Oczywiście system jest przygotowany do obsługi Android Auto i Apple CarPlay (bezprzewodowo). Jeżeli chodzi o nagłośnienie, w wersji Sport auto wyposażono w 8-głośnikowy zestaw audio, natomiast w topowej odmianie Honda Civic Advance e:HEV na pokładzie przyszłego właściciela o komfort akustyczny ma zadbać aż 12-głośnikowy system audio klasy premium, sygnowany marką BOSE.

Nowa Honda Civic e:HEV – gotowa na autonomię?

Otwarcie europejskich zamówień na ten model przewidywane jest na jesień br. (fot. Honda)

Podczas premierowej prezentacji przedstawiciele producenta podkreślali, że najnowsza Honda Civic jest autem technicznie gotowym na autonomię trzeciego poziomu (faktyczny poziom autonomii zależy tak naprawdę od prawa obowiązującego na drogach danego kraju). Nowy Civic jest wyposażony w technologiczny pakiet Honda Sensing zawierający wiele zaawansowanych systemów bezpieczeństwa i rozwiązań wspomagających kierowcę. Mamy tu m.in. przednią kamerę szerokokątną (kąt widzenia 100 stopni), systemy detekcji i rozpoznania obiektów pozwalające nie tylko wykrywać pieszych, rowerzystów i innych uczestników ruchu, ale także elementy infrastruktury drogowej (znaki, krawędź jezdni itp.).

Po raz pierwszy Civic został wyposażony w czujniki ultradźwiękowe (po cztery z przodu i z tyłu auta), które mają polepszać “wiedzę” pojazdu o otoczeniu. Na pokładzie mamy oczywiście adaptacyjny tempomat z rozpoznawaniem znaków, asystentem pasa ruchu utrzymującym auto na środku pasa, a także system monitorowania martwego pola, monitoring ruchu poprzecznego, czy asystenta jazdy w korku.

Ceny? Jeszcze ich nie ujawniono. Otwarcie zamówień na model Honda Civic e:HEV najnowszej, 11. generacji zaplanowane jest jesienią 2022 roku.

Zobaczcie nasz test w pełni elektrycznej Hondy e

Total
0
Shares