Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowa Honda HR-V e:HEV – oficjalny debiut w Europie

Honda HR-V e:HEV 2021
Honda HR-V e:HEV 2021 (fot.. Honda)

Japońska marka oficjalnie ogłosiła dziś premierę nowego modelu w swoim portfolio. Mowa o nowym, hybrydowym, kompaktowym SUV-ie z nieco pochylonym dachem: oto nowa Honda HR-V e:HEV. Auto dostępne wyłącznie z napędem hybrydowym.

Pod względem wzornictwa auto absolutnie nie kontynuuje agresywnych linii modeli Honda, jakie są udziałem choćby modeli Civic. Tym razem mamy do czynienia z łagodnie zaprojektowanym, kompaktowym SUV-em, Honda chwali się tym, że auto powstało na bazie ulepszonej platformy, co pozwoliło zmaksymalizować przestrzeń wewnątrz auta. W stosunku do Hondy HR-V poprzedniej generacji najnowszy model ma podobne gabaryty, ale zwiększono prześwit o 10 mm jednocześnie obniżając nadwozie o 20 mm, co wysmukliło najnowszego SUV-a. Auto posadzono na 18-calowych alufelgach.

Honda HR-V e:HEV 2021
Honda HR-V e:HEV 2021 to dość łagodnie zarysowany SUV (fot. Honda)

Chociaż ogólne wymiary pojazdu są podobne do poprzedniego modelu, nowy HR-V oferuje więcej miejsca na nogi i ramiona. Oprócz zwiększenia o 35 mm miejsca na nogi z tyłu, w porównaniu do modelu HR-V poprzedniej generacji, istnieje dodatkowe odchylenie o dwa stopnie, możliwe dzięki rozmieszczeniu środkowego zbiornika Hondy i odpowiedniej lokalizacji komponentów hybrydowych. Zachowano też docenianą przez klientów konfigurację tylnych siedzeń Magic Seat, która zapewnia elastyczność siedzenia składanego na płasko lub do góry, w zależności od wymaganej przestrzeni ładunkowej.

Nowa Honda HR-V – napęd

Honda HR-V e:HEV 2021
Honda HR-V e:HEV 2021 – pod maską napęd hybrydowy o mocy poniżej 100 kW (fot. Honda)

Tym, co zdaniem producenta wyróżnia nowy model jest hybrydowy system napędowy. Składa się on z dwóch silników elektrycznych połączonych z 1,5-litrowym silnikiem benzynowym i-VTEC. Moc maksymalna tego napędu to 96 kW (131 KM), a maksymalny moment obrotowy to 253 Nm przy 4500 obr./min. Cóż, demonem prędkości HR-V nie jest.

HR-V rusza w trybie elektrycznym, przechodząc w tryb hybrydowy, gdy silnik jest pod wysokim momentem obrotowym, a silnik benzynowy jest używany podczas jazdy z wyższymi, bardziej stałymi prędkościami. Na dynamikę jazdy wpływ mają mieć tryby jazdy wybierane przez kierowcę. W Hondzie HR-V e:HEV przewidziano ich trzy: Sport, Normal i Econ, dodatkowo na dźwigni zmiany biegów można wybrać tryb B w celu uzyskania silniejszego hamowania rekuperacyjnego, którym dodatkowo możemy sterować za pomocą przełączników za kierownicą.

Multimedia i bezpieczeństwo

Honda HR-V e:HEV 2021
Honda chwali się przestronnością kabiny swojego nowego kompaktowego SUV-a (fot. Honda)

Nowa Honda HR-V to kolejne auto, które będzie stale połączone z siecią. Centrum systemu multimedialnego stanowić ma dotykowy ekran w konsoli centralnej – ma on przekątną 9 cali. Honda chwali się też szybszą reakcją systemu na polecenia kierowcy. Kierowca może też wybrać ile informacji chce otrzymywać na wirtualnej tablicy wskaźników, którą jest 7-calowy ekran. System multimedialny Hondy HR-V oczywiście obsługuje Android Auto i Apple CarPlay. Co ciekawe Apple CarPlay ma być dostępne nie tylko po kablu, ale też bezprzewodowo (via WiFi lub Bluetooth). W przypadku Android Auto tylko połączenie kablowe.

Honda HR-V e:HEV 2021
Honda HR-V e:HEV 2021 pojawi się w Europie pod koniec bieżącego roku (fot. Honda)

Jeżeli chodzi o cyfrowe wsparcie kierowcy i systemy bezpieczeństwa HR-V wyposażono w kompleksowy system Honda Sensing. Na pokładzie nowego SUV-a Hondy można będzie znaleźć system przeciwdziałania kolizji (wykrywający nie tylko pojazdy, ale i pieszych oraz rowerzystów). Nie mogło zabraknąć adaptacyjnego tempomatu współpracującego z systemem prowadzenia po torze. Rozwiązanie ma sprawdzać się za równo na trasach szybkiego ruchu, jak i w miejskich korkach. Auto może być też wyposażone (wybrane odmiany) w informacje o obiektach w martwym polu obserwacji, przy czym zastosowano tu nowy system radarowy o zwiększonym zakresie (z 3 metrów do 25 metrów). Ulepszony został też Cross Traffic Monitor, czyli system wykrywający poprzecznie poruszające się pojazdy podczas cofania. Po raz pierwszy do Europy trafia też na pokładzie nowej Hondy HR-V system Hill Descent Control, który działa od prędkości 3 km/h ułatwiając kierowcom zjazd ze stromych wzniesień czy jazdę po nawierzchniach o niskiej przyczepności.

Nowa Honda HR-V będzie dostępna w Polsce na początku 2022 roku. Klienci mogą już teraz zgłosić swoje zainteresowanie na stronie internetowej Hondy. Ceny poszczególnych wersji tego modelu nie zostały jeszcze ujawnione.

Total
0
Shares