Nowe Audi RS3 – użyteczność na co dzień? Jest moc!

Audi RS3
Audi RS3 w wersjach sportback i limousine (fot. Audi)

Audi RS3 to auto bezkompromisowe. Jeszcze do niedawna był to najmocniejszy hot-hatch (w wersji z nadwoziem hatchback) w grupie Volkswagena, jednak od czasu gdy silnik 2.5 TFSI trafił również do Cupry Formentora, to właśnie te dwa modele oferują teraz najwięcej mocy w gamie marek koncernu. Jaki jest nowy Audi RS3? Audi zapewnia, że to auto do codziennego użytku.

Trzecia generacja Audi RS 3 Sportback i druga generacja Audi RS 3 Limousine to samochody sportowe segmentu premium, które nadają się do codziennego użytkowania, a jednocześnie zapewniają taki sam dreszczyk emocji podczas jazdy po drogach publicznych jaki można poczuć na torze wyścigowym” — mówi Sebastian Grams, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH. „Te samochody to punkt wejścia w świat RS, a dzięki mechanizmowi RS Torque Splitter zapewniają maksymalne osiągi.” O RS Torque Splitterze już pisaliśmy, zachęcamy do spojrzenia w ten materiał – zrozumiecie co daje w Audi RS3 zupełnie nowy mechanizm rozdziału momentu obrotowego w układzie napędowym tego wozu.

Audi RS3 i torque splitter – przewaga dzięki technice

Audi RS3 – mocniejszy od poprzednika

Audi RS3
400 KM i 500 Nm (fot. Audi)

Pod maską najnowszej generacji Audi RS3 pracuje wielokrotnie nagradzana (International Engine of The Year) jednostka napędowa 2.5 TFSI. Ten pięciocylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy pozwala wydobyć i przekazać na koła aż 400 KM i 500 Nm momentu obrotowego. W wersji bazowej Audi RS3 ma elektroniczny kaganiec pozwalający rozpędzić się do 250 km/h, ale opcjonalnie dostępne jest jej podwyższenie do 280 km/h. To nie wszystko – Audi oferuje też w nowym RS3 pakiet RS Dynamic z ceramicznymi hamulcami, w którym prędkość maksymalna jest jeszcze wyższa i wynosi 290 km/h.

Nowe Audi RS3 jest mocniejsze od poprzednika, różnice to przede wszystkim podniesiony o 20 Nm moment obrotowy (aż 500 Nm) dostępny w zakresie od 2250 do 5600 obr/min. Zdaniem producenta ma to znacząco poprawić przyśpieszenia auta z zakresów niskiej prędkości obrotowej. Również maksymalna moc (400 KM) jest dostępna wcześniej (już od 5600 obr./min) i silnik ją utrzymuje aż do 7000 obrotów na minutę.

Audi RS3 – sportowa skrzynia i jeszcze lepsze brzmienie

Audi RS3 Limousine – wydech zyskał elastyczne sterowanie klapkami – klang powinien być naprawdę dobry (fot. Audi)

Za przekazanie tej potężnej mocy na wszystkie koła odpowiada siedmiobiegowa, automatyczna skrzynia biegów o sportowym rozkładzie krótkich przełożeń. Również fani dobrego klangu nie powinni być zawiedzeni. Audi po raz pierwszy wyposażyło układ wydechowy w elastyczny układ sterowania klapami, co jeszcze bardziej poszerza efekty brzmieniowe.

Zawieszenie o większym nachyleniu kół

Układ RS Torque Splitter i nowe zawieszenie powinny poprawić charakterystykę w zakrętach (fot. Audi)

Inżynierowie z Ingolstadt chwalą się też zaprojektowanym na nowo, specjalnie na potrzeby tego modelu, układzie zawieszenia. Zawory amortyzatorów zapewniają szczególnie czułą reakcję amortyzatorów w zakresie charakterystyki odbicia i sprężania. W ten sposób zawieszenie jeszcze szybciej i bardziej efektywnie będzie reagowało na konkretną sytuację drogową. Opcjonalnie dostępne jest zawieszenie sportowe RS plus z adaptacyjną regulacją amortyzatorów. Stale i indywidualnie dostosowuje ona amortyzatory do warunków drogowych, stylu jazdy i trybu wybranego w systemie Audi drive select. Trzy krzywe — komfortowa, zbilansowana i sportowa — zapewniają wyraźnie odczuwalne zróżnicowanie charakterystyki pracy amortyzatorów. Większy kąt nachylenia kół w kierunku drogi ma zapewniać bardziej precyzyjną pracę układu kierowniczego. Uzyskano to poprzez modyfikacje łożysk przegubów oraz sztywniejsze stabilizatory i ramy pomocnicze dolnych wahaczy. Oś tylna to układ czterowahaczowy, a karoseria jest zawieszona o 10 mm niżej niż w modelu S3 i 25 mm niżej niż w A3.

Audi RS3 i sześciotłoczkowy system hamulcowy

W maksymalnej opcji auto pojedzie nawet 290 km/h (fot. Audi)

RS 3 jest standardowo wyposażone w większe i na nowo opracowane sześciotłoczkowe hamulce z tarczami stalowymi. Opcjonalnie dostępny jest układ hamulcowy osi przedniej z tarczami ceramicznymi o wymiarach 380 na 38 mm. Układ hamulcowy waży o 10 kg mniej niż konwencjonalny układ z tarczami stalowymi. Elementy sterujące przepływem powietrza poprawiają czas chłodzenia hamulców o 20 procent. Pozwala to szybciej obniżyć szczytową temperaturę podczas ostrego hamowania, przy niezmienionym wyczuciu pedału hamulca.

Cupra Formentor VZ5 – znamy szczegóły topowej wersji z silnikiem Audi

Total
0
Shares