Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowe BMW M2 – jeszcze więcej mocy!

Bawarska marka pokazała nowe BMW M2. Inżynierowie posłuchali tych, którzy krzyczeli “Więcej mocy!”. Nowe M2 jest 90 KM mocniejsze od poprzednika.
Nowe BMW M2 (fot. BMW)
Nowe BMW M2 (fot. BMW)

BMW M2 to najnowsze dzieło inżynierów dywizji BMW M GmbH, model ten oficjalnie zadebiutuje na globalnym rynku w kwietniu 2023 roku, jego produkcja realizowana będzie wraz z nowym BMW serii 2 coupe w zakładach BMW Group w San Luis Potosi w Meksyku. Nas oczywiście bardziej interesuje dynamiczny potencjał najnowszego M2. Bez obaw, BMW nie zawiedzie fanów.

Nowe BMW M2 (fot. BMW)
Sześciocylindrowa rzędówka nowego M2 generuje 460 KM. (fot. BMW)

Muskularne, kompaktowe, najnowsze BMW M2 napędzane jest 6-cylindrową rzędówką o wysokoobrotowym charakterze z technologią M TwinPower Turbo. Choć teoretycznie 3-litrowa turbodoładowana jednostka pojemnością nie różni się od silników stosowanych w znanych już nam najnowszych BMW M3 i M4, to inżynierowie zmienili w M2 kilka detali. Producent deklaruje błyskawiczną, spontaniczną reakcję na polecenia kierowcy, łatwe wchodzenie na wysokie obroty i liniowy przyrost mocy.

Nowe BMW M2 (fot. BMW)
Nowe BMW M2 pręży muskuły (fot. BMW)

Silnik najnowszego BMW M2 jest mocniejszy od poprzednika aż o 90 KM. W tym przypadku jednostka generuje maksymalnie 460 KM przy 6250 obr./min. (przy czym silnik kręci się do 7200 obr./min.), a maksymalny moment obrotowy wynoszący 550 Nm uzyskiwany jest w zakresie od 2650 do 5870 obr./min. Moc generowana jest tu oczywiście przy akompaniamencie emocjonującego brzmienia tworzonego przez układ wydechowy M z elektrycznie sterowanymi klapami. Układ chłodzenia jak i smarowania został opracowany pod kątem wyczynowej jazdy torowej – nie ma mowy, by jakiekolwiek przeciążenia boczne zakłócały przepływ chłodziwa i środka smarnego przez blok silnika.

Nowe BMW M2 (fot. BMW)
Układ wydechowy z elektrycznie sterowanymi klapami ma zapewnić emocjonujące brzmienie nowego BMW M2 (fot. BMW)

Moc najnowszego BMW M2 jest przenoszona oczywiście na tylną oś za pośrednictwem 8-stopniowej skrzyni automatycznej M Steptronic z Drivelogic. Opcjonalnie klienci mogą wybrać 6-biegową wyczynową skrzynię manualną. Takie parametry oznaczają zdolność katapultowania się ze startu zatrzymanego do 100 km/h w czasie 4,1 s (automat) i 4,3 s (manual). 200 km/h auto ma uzyskiwać odpowiednio po 13,5 i 14,5 sekundach. Standardowo prędkość maksymalna jest elektronicznie ograniczona do 250 km/h, ale klienci, którzy zamówią opcjonalny pakiet M Driver będą mogli pojechać maksymalnie 285 km/h.

 Wyczynowe BMW (fot. BMW)
Prędkość maksymalna to 285 km/h pod warunkiem dokupienia opcjonalnego pakietu M Driver (fot. BMW)

Zwinność najnowszego M2 ma zapewnić nie tylko masywna, obniżona sylwetka o zauważalnie większym rozstawie kół na osiach w porównaniu do cywilnego BMW serii 2, ale również aktywny mechanizm różnicowy M tylnej osi, będący standardowym wyposażeniem nowego, kompaktowego sportowca coupe. Rozkład masy jest idealny i wynosi dokładnie 50:50.

Nowe BMW M2
Felgi na tylnej osi są o cal większe i mają 20″ (fot. BMW)

Trakcję wspomaga również adaptacyjny układ jezdny z elektronicznie sterowanymi amortyzatorami. Oś przednią wyposażono w dwuprzegubowe kolumny resorujące, z tyłu mamy układ pięciowahaczowy. Kontrolę nad pojazdem usprawniają: układ kierowniczy M Servotronic o zmiennym przełożeniu, układ dynamicznej kontroli stabilności (DSC) z trybem M Dynamic oraz wydajny układ hamulcowy M z pływającymi tarczami i sześciotłoczkowymi zaciskami stałymi z przodu i jednotłoczkowymi zaciskami pływającymi z tyłu. Nowe BMW M2 w standardzie otrzymuje 19-calowe felgi z przodu i 20-calowe obręcze na tylnej, napędowej osi.

Nowe BMW M2 (fot. BMW)
Opcjonalnie dostępne są fotele z karbonu odchudzające masę M2 o 10,2 kg (fot. BMW)

Standardowo kierowca i pasażer obok siedzą w charakterystycznych sportowych fotelach z tapicerką z Sensateku i Alcantary. Alternatywnie dostępne są fotele sportowe M ze zintegrowanymi zagłówkami i perforowaną tapicerką ze skóry Vernasca i Sensateku. Karbonowe fotele kubełkowe M dostępne również jako opcja mają karbonowe elementy konstrukcyjne w siedzisku i oparciu, a także otwory w obszarze podparć bocznych i pod zagłówkiem. Fotele te zmniejszają masę pojazdu o około 10,8 kg. Na pokładzie w standardzie mamy 3-strefową klimę, nawigację BMW Maps (z obsługą Apple CarPlay i Android Auto bez dopłat), oczywiście są też konfigurowalne tryby M Professional.

Nowe BMW M2 (fot. BMW)
Pierwsi klienci wsiądą za taką kierownicę w kwietniu 2023 roku (fot. BMW)

Zobacz nasz test nowego BMW M3 Competition M xDrive

BMW M4 Competition – test

Total
0
Shares