Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowe BMW X7 2023 – co się zmieniło?

Nowe, odświeżone BMW X7 ogłoszone, trzy mocne wersje, luksus i wygoda wewnątrz, modyfikacje stylistyczne detali i jeszcze więcej techniki.
BMW X7 M60ixDrive (fot. BMW)

BMW pochwaliło się szczegółami na temat najnowszego, zmodyfikowanego BMW X7 – topowego SUV-a bawarskiej marki. To, że BMW X7 jest olbrzymi już wiedzieliśmy, ale teraz producent obiecuje sporo innowacji w zakresie stylistyki, napędu, zautomatyzowanej jazdy, parkowania, inteligentnej łączności sieciowej czy intuicyjnej obsługi. Oto jakich nowości można się spodziewać w nowym BMW X7.

Nowy BMW X7 zadebiutuje oficjalnie na rynku w sierpniu 2022 roku. Do oferty wejdą trzy warianty silnikowe tego potężnego SUV-a produkowanego w fabryce BMW w Spartanburgu w Stanach Zjednoczonych – w miejscu, które niemiecka marka określa jako “centrum kompetencji serii BMW X”.

Nowe BMW X7 – wersje napędowe

Auto oferowane bedzie wyłącznie z trzema rzędami siedzeń (fot. BMW)

Odświeżone BMW X7 w wersji modelowej na rok 2023 oferowane będzie w trzech wersjach napędowych: BMW X7 xDrive40i, BMW X7 xDrive40d oraz najmocniejsza odmiana BMW X7 M60ixDrive. Wszystkie odmiany napędowe mają napęd xDrive na wszystkie koła, a także wszystkie są napędami doposażonymi w instalację miękkiej hybrydy pracującej z napięciem 48 V. Niewielki silnik elektryczny w każdej odmianie nowego X7 ma taką samą moc 9 kW (12 KM) i 200 Nm. Wszystkie warianty wyposażone są również w 8-stopniową, automatyczną przekładnię Steptronic.

Najsłabsza odmiana to BMW X7 xDrive40d – auto napędza w tym wypadku sześciocylindrowy, trzylitrowy, rzędowy diesel o mocy łącznej 259 kW (352 KM) i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym aż 720 Nm. Auto przyśpiesza do setki w 6,1 s, a prędkość maksymalna to 243 km/h. Zużycie paliwa w cyklu mieszanym wg WLTP to od 7,6 do 8,7 l/100 km.

Zmiana systemu operacyjnego nie wpłynęła na drastyczną zmianę sposobu obsługi – klienci to raczej docenią (fot. BMW)

Więcej kucy pod maską ma odmiana z sześciocylindrowym, trzylitrowym benzyniakiem, czyli BMW X7 xDrive40i. Sumaryczna moc w tym przypadku to 380 KM (280 kW), ale już moment obrotowy jest niższy niż w dieslu i wynosi maksymalnie “skromne” 540 Nm. Przyśpieszenie jest lepsze niż w wersji wysokoprężnej, do setki ten luksusowy mastodont katapultuje się w 5,8 sekundy, a prędkość maksymalna to 250 km/h. Zużycie paliwa wg WLTP w cyklu mieszanym wynosi od 9,2 do 10.5 l/100 km.

Dostawcą adrenaliny z całą pewnością będzie topowa wersja BMW X7 M60ixDrive, w której mocy dostarcza benzynowy silnik V8 o pojemności 4395 ccm i mocy 390 kW (530 KM). Maksymalny moment obrotowy to 750 Nm. Setkę najmocniejsze X7 osiąga w 4,7 sekundy, a prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h. Spalanie? Wg WLTP w cyklu mieszanym od 12,2 do 13,3 l/100 km.

Nowe BMW X7 – zmiany w wyglądzie

Topowa wersja M60i ma nieco bardziej drapieżny wygląd (fot. BMW)

Niemiecka marka chwali się nową intepretacją typowych dla Bawarczyków elementów stylistycznych – dwuczęściowe reflektory, nowa atrapa chłodnicy, olbrzymie powierzchnie pasa przedniego. Opcjonalnie klienci będą mogli zamówić atrapę chłodnicy BMW Iconic Glow z subtelnym podświetleniem kaskadowym. BMW lubi ostatnio podświetlać gigantyczne “nerki” co da się zauważyć również w zapowiedzianym BMW i7.

W standarzie 20 calowe felgi w opcji nawet 23″ (fot. BMW)

Nowością są również trójwymiarowe, wąskie, diodowe lampy tylne. Po raz pierwszy BMW zdecydowało się również na oferowanie aż 23-calowych obręczy ze stopów lekkich. W standardzie nowe BMW X7 jest wyposażone w 20-calowe alufelgi.

Nowe BMW X7 – zmiany w technice

Wsparcie kierowcy w postaci cyfrowej asysty ma być tu znacznie bogatsze (fot. BMW)

Kolejną nowością widoczną już w kokpicie najpotężniejszego SUV-a niemieckiej marki jest nowy system operacyjny BMW 8 i nowa generacja BMW iDrive z zakrzywionym wyświetlaczem – rozwiązanie, którego mieliśmy okazję już doświadczyć przy okazji testu modelu BMW iX. Wirtualne zegary mają przekątną 12,3 cala, a centralny wyświetlacz multimediów aż 14,9 cala – oba ekrany są pod wspólną szklaną powierzchnią zakrzywioną w stronę kierowcy – w końcu to BMW.

Auto w standardzie ma siedem miejsc w trzech rzędach siedzeń, opcjonalnie można zrezygnować z kanapy w drugim rzędzie na rzecz dwóch komfortowych foteli (mamy wtedy wersje 6-miejscową). Maksymalna pojemność bagażnika po złożeniu oparć to 2120 litrów. W standardzie mamy też szklany dach panoramiczny składający się z trzech elementów, opcjonalnie może być większy z podświetleniem diodowym.

Wnętrze to wyszukane materiały i nowy kokpit z taflą szkła i dwoma dużymi ekranami skierowanymi w stronę kierowcy (fot. BMW)

Komfort podróży ma też gwarantować adaptacyjne, pneumatyczne zawieszenie obu osi i adaptacyjny układ jezdny, co stanowi standardowe wyposażenie każdej odmiany nowego BMW X7. Dodatkowo można zamówić aktywny układ kierowniczy i aktywną stabilizację przechyłów bocznych (standard w topowej wersji X7 M60ixDrive).

Tak prezentuje się wnętrze najmocniejszej odmiany nowego BMW X7 (fot. BMW)

Auto wszechstronnie wspiera kierowcę podczas różnych sytuacji drogowych. Mamy tu m.in. układ ostrzegania przed kolizją czołową z funkcją wykrywania pojazdów jadących z naprzeciwka podczas skrętu w lewo oraz wykrywanie pieszych i rowerzystów podczas skrętu w prawo. Opcjonalnie dostępne są: aktywne prowadzenie do celu, rozpoznawanie sygnalizacji świetlnej, asystent jazdy z przyczepą, czy asystent manewrów z pamięcią manewru. Ciekawostką jest też możliwość zastosowania w nowym BMW X7 modułu komunikacyjnego eSIM przystosowanego do standardu 5G.

Pierwsze egzemplarze trafią do oferty bawarskiej marki w sierpniu 2022 roku.

Total
0
Shares