Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowe Renault Megane i Megane E-Tech Plug-in

Nowe Renault Megane to auto, w którym Francuzi dopracowali lubianą stylistykę i wprowadzili do oferty najbardziej “zielony” rodzaj napędu.
Nowy Renault Megane R.S. Line

Renault Megane od momentu swojego debiutu w 1995 roku stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych kompaktów segmentu C. Dotychczasowe cztery generacje tego modelu znalazły aż 7 milionów nabywców. W najnowszym wydaniu pojawia się nowa wersja – hybryda plug-in. Znak naszych czasów.

Jeżeli chodzi o stylistykę nadwozia, projektanci Renault na szczęście nie zmieniali tego, co podobało się w poprzedniej generacji, a przynajmniej nie zmieniali zbyt dużo. Charakterystyczny układ reflektorów (pełne LED-y Pure Vision już od podstawowej wersji wyposażeniowej) to znak rozpoznawczy francuskiej marki. Zrezygnowano całkowicie z klasycznego oświetlenia – światła tylne i przecimgielne również zbudowano z diod LED.

Nowy Renault Megane w wersji wyposażeniowej R.S. Line (fot. Renault)

Najnowszą wersję francuskiego, popularnego kompaktu najłatwiej rozpoznamy do nowym zderzaku i nowej osłonie chłodnicy. Elementy te od drugiego poziomu wyposażenia mogą być chromowane, co przydaje autu pewnej elegancji.

Charakterystyczna, rozpoznawalna linia tylnych świateł to również stylistyczny marker Renault (fot. Renault)

Z tyłu zachowano i podkreślono charakterystyczny układ świateł, nowe Megane zyskało też dynamiczne, modne dziś, kierunkowskazy. Klienci będą mieli do wyboru nowe wzory obręczy kół w rozmiarach od 16 do 18 cali. Renault wprowadza do oferty nowego modelu także trzy nowe kolory: brązowy (nazwany Solar), oraz dwa typy szarości (Szary Baltique oraz Szary Highland).

Nowe Renault Megane (fot. Renault)
Nowy Renault Megane dostępny będzie w siedmiu wariantach napędowych, w tym – po raz pierwszy – jako hybryda plug-in (fot. Renault)

Francuski kompakt dostępny będzie w czterech odmianach z silnikiem benzynowym: TCe 115 FAP, TCe 140 FAP, TCe 140 EDC FAP oraz TCe 160 EDC FAP. Generowane moce to od 115 do 160 KM. Wszystkie benzyniaki mają łańcuchowy napęd rozrządu, a najmocniejsza odmiana dostępna będzie wyłącznie z siedmiostopniowym automatem. Do tego Francuzi proponują jeszcze dwie odmiany wysokoprężne: Blue dCi 115 oraz Blue dCi 115 EDC. W zasadzie mamy tu do czynienia z jednym 4-cylindrowym dieslem common rail z paskowym napędem rozrządu. Jedyną różnicą pomiędzy obiema wersjami dieslowskimi jest skrzynia. W pierwszym przypadku mamy 6-biegowego manuala, w drugim 7-biegową, dwusprzęgłową skrzynię automatyczną EDC. Wszystkie silniki spalinowe są wyposażone w filtry cząstek stałych, diesle dodatkowo mają układ SCR (chemiczna neutralizacja tlenków azotu).

Nowy Renault Megane (fot. Renault)

Zupełną nowością w gamie modelu Renault Megane jest wersja E-Tech Plug-in Hybrid. W tym przypadku mamy mariaż 4-cylindrowego silnika benzynowego o mocy 91 KM i silnika elektrycznego (67 KM) z rozrusznikiem-generatorem HSG (34 KM). Sumaryczna moc układu to 158 KM. Napęd elektryczny korzysta z energii dostarczanej przez wbudowany akumulator litowo-jonowy o pojemności 9,8 kWh, układ pracuje z napięciem 400 V. Hybrydowy napęd pozwala przyśpieszyć do 100 km/h w czasie 9,8 sekundy, co jest wynikiem lepszym od wersji wysokoprężnych i od bazowego benzyniaka TCe 115 FAP. Prędkość maksymalna hybrydy plug-in jaką deklaruje producent to 183 km/h.

Renault Megane Grandtour w wersji E-Tech Plug-in Hybrid (fot. Renault)

Renault deklaruje, że hybrydowa odmiana nowego Megane będzie w stanie przejechać do 54 km w cyklu mieszanym i do 65 km w cyklu miejskim (dane wg WLTP) na samym prądzie. Biorąc pod uwagę pojemność akumulatora wydaje nam się, że to dość optymistyczne założenia – oczywiście w swoim czasie sprawdzimy to w praktyce. Renault chwali się, że zastosowało system odzyskiwania energii wykorzystujący technologie stosowane w fabrycznym zespole Formuły 1. Wersja hybrydowa otrzymała też zupełnie nową skrzynię automatyczną Multi-Mode (MMT E-Tech) dysponującą aż 15 kombinacjami ustawień.

Nowy Megane otrzyma wszystkie funkcje autorskiego systemu multimedialnego Renault Easy Link (fot. Renault)

Zmiany widoczne są również we wnętrzu. Nowe Megane doczekało się cyfrowego panelu wskaźników z ekranem 10,25″ (nie we wszystkich wersjach taki rozmiar jest dostępny), a na desce rozdzielczej w centralnej części pojawił się nowy, większy ekran 9,3″. Wciąż jednak dostępny jest starszy, 7-calowy ekran z nawigacją lub bez niej – zależnie od wersji wyposażenia. Oprócz tego kierowcy mogą dysponować jeszcze trzecim wyświetlaczem, typu head-up display na przeziernej szybce przed kierowcą. W wersjach TCe 140, TCe 160 EDC i w odmianie hybrydowej E-Tech Plug-in można zamówić topowy system asystujący Easy Pilot (adaptacyjny tempomat z detekcją kolizji i asystą jazdy w korku) dający autonomię poziomu drugiego (nie zwalnia kierowcy z zachowania uwagi i obserwacji drogi).

Nowy Renault Megane R.S. (fot. Renault)

Francuski koncern nie zapomniał też oczywiście o uzależnionych od adrenaliny. W nowej gamie Megane nie zabraknie topowej pod względem dynamiki i osiągów wersji R.S. W tym przypadku dostępna będzie wyłącznie jedna wersja silnikowa. Turbodoładowany silnik benzynowy 1.8 z bezpośrednim wtryskiem generuje moc 300 KM (ten sam silnik montowany jest także w modelu Alpine 110) i moment obrotowy 420 Nm w wersji z EDC i 400 Nm w wersji z manualną skrzynią. Mechaniczny zawór wydechu zadba o wrażenia akustyczne.

Total
0
Shares