Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowe uprawnienia straży miejskiej. Oto wszystko co powinieneś wiedzieć

Nowe uprawnienia straży miejskiej wchodzą w życie 20 października. Dotkną one osoby korzystające z rowerów, hulajnóg i innych UTO.
Strażnicy gminni i miejscy zyskają nowe uprawnienia do karania kierowców hulajnóg, UTO i rowerzystów (fot. Soft Light / Shutterstock)

Od najbliższego piątku, tj. 20 października 2023 roku wchodzą w życie nowe uprawnienia straży miejskiej. Wprowadziło je rozporządzenie przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oznacza to znaczne poszerzenie katalogu wykroczeń, za której strażnicy miejscy mogą ukarać nas mandatami. Na baczności powinni się mieć przede wszystkim rowerzyści i użytkownicy wszelkich UTO, czyli hulajnóg itp. pojazdów, ale nie tylko. Wyjaśniamy co się zmienia i co trzeba zrobić, by nie zostać ukaranym.

Uprawnienia straży miejskiej i gminnej wobec rowerzystów

Jeżeli jedziesz na rowerze po tak oznaczonej drodze, strażnik Cię nie ukarze (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Już niebawem znacznie ograniczona może być samowola rowerzystów, którzy przejeżdżają przez przejście dla pieszych. Przypominamy, że rowerzysta jak najbardziej ma prawo pokonać każde przejście dla pieszych, ale… na własnych nogach. Należy po prostu zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście. Automatycznie w tym momencie stajemy się pieszym, co nakłada z kolei dodatkowe obowiązki na kierowców, którzy muszą nam ustąpić pierwszeństwa. Zapis ten jednak w praktyce był martwy, bo policja zwyczajnie nie ma tylu zasobów, by sprawnie egzekwować ten przepis. Od 20 października to się zmieni. Za przejazd rowerem przez przejście tylko dla pieszych strażnik miejski/gminny będzie mógł ukarać rowerzystę/stkę. Jak? Mandatem karnym w kwocie 50-100 zł.

To nie wszystko. Takim samym mandatem (50-100 zł) mogą zostać ukarani przez straż miejską lub gminną rowerzyści, którzy poruszają się swoimi pojazdami po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Ważne jest tu słowo “wyłącznie”. Wiele traktów pieszych jest jednocześnie również drogą dla rowerów, co jest oznaczone odpowiednimi znakami. Na takiej drodze rowerzyści nie mają się czego obawiać. Jednak jazda po chodniku, czy drodze wyłącznie dla ruchu pieszego (wszelkiego rodzaju deptaki itp.) będzie karana. Wcześniej tylko policja mogła za to karać, od najbliższego piątku będą to mogli również robić strażnicy miejscy i gminni.

Nowe uprawnienia straży miejskiej, a hulajnogi

hulajnoga
Hulajnogi elektryczne są bardzo popularne, ale niektóre osoby muszą mieć uprawnienia by się nimi poruszać (fot. Shutterstock)

Analogicznie jak w przypadku rowerów. Straż miejska otrzyma od jutra (20.10.2023) uprawnienia do karania za przejazd na przejściu dla pieszych również osoby korzystające z hulajnóg. Widełki kary są identyczne jak w przypadku rowerów. Przejedziesz hulajnogą przez przejście dla pieszych? Strażnik miejski może nałożyć karę w kwocie 50-100 zł. Uwaga! Jeżeli poruszamy się po drodze rowerem z napędem elektrycznym, czy hulajnogi elektrycznej, strażnicy będą nas mogli ukarać jeszcze dodatkowo. Wyjaśniamy.

Wymagane uprawnienia

Obowiązujący wzór karty rowerowej w Polsce (źr. Wikimedia)

Otóż od piątku 20 października 2023 roku, strażnicy miejski będą mogli ukarać mandatem w kwocie 200 zł, które poruszają się hulajnogą elektryczną (ważne, chodzi o to, by hulajnoga miała napęd inny niż mięśniowy) bez odpowiednich uprawnień. Taka sama kara może być nałożona na osoby poruszające się bez uprawnień rowerami elektrycznymi lub rowerami zaopatrzonymi w silnik pomocniczy o pojemności skokowej do 50 cm, dotyczy to również osób poruszających się innymi UTO (urządzeniami transportu osobistego) z własnym napędem (elektryczne deskorolki, segwaye, monocykle elektryczne itp.). O jakich uprawnieniach mowa?

Zacznijmy od tego, że dotyczy do osób w wieku od 10 do 18 lat. Młodzież w tym wieku chcąc poruszać się wymienionymi w poprzednim akapicie pojazdami, będzie musiała mieć takie same uprawnienia, jakie są wymagane do poruszania się zwykłym rowerem. Oznacza to posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy w kategoriach: AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat taki dokument nie jest wymagany.

Uwaga na dzieci

Dzieci do lat 10 mogą poruszać się na hulajnodze tylko w strefie zamieszkania (oznaczenie widocznym powyżej niebieskim znakiem D-40) i tylko pod opieką dorosłej osoby (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Wielu rodziców sądzi, że jazda na hulajnodze dla ich pociechy stanowi wielką radość. Nie poddajemy tego w wątpliwość, ale należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, dzieci do lat 10 nie mogą poruszać się po drodze publicznej hulajnogą elektryczną i to w każdej sytuacji, nawet wtedy, gdy pociecha jest pod opieką rodzica. Po drodze publicznej nie można. Jest jeden wyjątek: możemy wyjść z dzieckiem do 10 lat, by pojeździło sobie na hulajnodze elektrycznej, ale tylko w strefie zamieszkania. Decyduje o tym odpowiednie oznakowanie drogi (znak informacyjny D-40). Krótkie przypomnienie: strefa zamieszkania to obszar, gdzie samochody nie mogą jeździć szybciej niż 20 km/h, a piesi mają pierwszeństwo na całym obszarze, a nie tylko w wyznaczonych przejściach. Przy czym pamiętajmy, że nawet gdy nasza pociecha korzysta z hulajnogi elektrycznej w strefie zamieszkania, musi stale być pod naszą opieką (ściślej: pod opieką osoby dorosłej).

Nowe uprawnienia straży miejskiej – nie tylko ruch drogowy

nowe uprawnienia straży miejskiej - tabliczki na dom
Strażnik miejski lub gminny będzie mógł ukarać właściciela domu za brak tabliczki z numerem (fot. ZDM Warszawa)

Powyżej wymienione zasady nie wyczerpują rozszerzenia katalogu wykroczeń. Chodzi o możliwe kary dla właścicieli nieruchomości. Nie wiąże się to bezpośrednio z motoryzacją. Zależało nam jednak, by w jednym materiale zawrzeć wszystkie wprowadzone ministerialnym rozporządzeniem zmiany.

Zatem strażnicy miejscy zyskali uprawnienia do karania właścicieli nieruchomości. Jak wyjaśnia Rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Poznania Przemysław Piwecki w swojej wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej:

Jedna ze zmian dotyczy termomodernizacji. Strażnik będzie mógł ukarać mandatem do 500 złotych osobę, która wbrew obowiązkowi nie złoży deklaracji o źródłach ciepła lub spalaniu paliw. Najczęściej obowiązek taki ciąży na właścicielu lub zarządcy nieruchomości

Rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Poznania Przemysław Piwecki (źr. PAP)

Właściciel lub zarządca nieruchomości po zmianie systemu ogrzewania (nowe źródło ogrzewania) w zarządzanym przez niego domu ma 14 dni na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Ponadto od 20 października strażnicy miejscy i gminni będą mogli ukarać właścicieli nieruchomości. Karę w kwocie 250 zł otrzymamy za brak widocznego numeru nieruchomości na fasadzie budynku. Numer ten może też być umieszczony np. na ogrodzeniu posesji, chodzi o to, żeby był. Jego brak będzie karany teraz przez strażników. W przypadku nowych budynków, od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru właściciel/zarządca nieruchomości ma 30 dni na odpowiednie oznaczenie budynku.

Total
0
Shares