Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Hulajnogi, rowery, UTO – od 31 sierpnia mandat także od straży miejskiej

Hulajnogi doczekały się usankcjonowania prawnego 20 maja, ale gorzej z egzekwowaniem prawa i przepisów. Od końca wakacji to się zmieni.
Strażnicy gminni i miejscy zyskają nowe uprawnienia do karania kierowców hulajnóg, UTO i rowerzystów (fot. Soft Light / Shutterstock)

Od 20 maja obowiązują w Polsce nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym regulujące status prawny m.in hulajnóg elektrycznych i innych UTO (urządzeń transportu osobistego). Tymczasem 31 sierpnia 2021 roku wchodzi w życie rozporządzenie Minstra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 lipca br., które poszerza zakres wykroczeń, za które może karać nie tylko policja, ale również strażnicy miejscy czy gminni.

Hulajnogi – nowe przepisy

Zatem o ile do 30 sierpnia karę za nieprzepisowe zachowanie na hulajnodze korzystający z niej użytkownik może otrzymać wyłącznie od policji, to później się to zmieni, właśnie dzięki nowym uprawnieniom, które otrzymają strażnicy miejscy i gminni. W praktyce oznacza to, że np. jadąc hulajnogą po chodniku (co jest dopuszczalne w przypadku braku innej drogi, bardziej odpowiedniej dla UTO, np. ścieżki rowerowej) z prędkością znacznie większą od prędkości poruszających się pieszych, straż miejska będzie mogła ukarać użytkownika hulajnogi lub innego UTO mandatem.

Od końca wakacji za nieprzepisowe korzystanie z hulajnóg, rowerów i innych UTO mogą ukarać nas też strażnicy miejscy i gminni (fot. Shutterstock)

Nowy zakres wykroczeń “obsługiwanych” przez straże miejskie i gminne nie dotyczy tylko hulajnóg, ale również rowerzystów. Strażnicy będą mogli karać mandatami za wszystkie wykroczenia przeciwko zaktualizowanym 20 maja przepisom ruchu drogowego, dotyczącym poruszania się hulajnóg, UTO czy rowerzystów po drogach publicznych. Pełny tekst rozporządzenia znajdziecie w Internetowym Systemie Aktów Prawnych.

Hulajnogi elektryczne – 5 modeli, które warto kupić

Total
0
Shares